İşte belediyelerin bayram önlemleri

  • Giriş : 12.10.2007 / 11:50:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Ramazan Bayramı'nı rahat ve huzur içerisinde geçirmelerini sağlamak amacıyla çeşitli önlemler aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul:
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugünden itibaren bayram süresince İETT otobüsleri, metro, tramvay,Taksim-Kabataş, Füniküler sistem ile İDO'nun şehir hatları vapurları, yüzde 50 indirimli hizmet verecek.
Bayram günleri artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak İETT, otobüs sefer sayısını artıracak, hizmetlerin aksamaması için gereken bütün tedbirleri alacak.
İstanbul Ulaşım A.Ş. de, bayram boyunca tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Metro, hafif metro ve tramvay seferleri öğleden önce seyrek, öğleden sonra ise sıklaştırılarak gerçekleşecek.
Tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler konulacak. Ulaşım A.Ş., bayram süresince güvenlik önlemlerini en üst düzeyde tutarak, kontrolleri sıklaştıracak. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş. de, sefer sayılarını artırarak ve rezervasyon tarihlerini genişleterek vatandaşlara hizmet sunacak.

Su tam kapasite ile verilecek
Bayram süresince İSKİ İstanbul'a tam kapasite ile su verecek. Olabilecek su arızası ve kanal tıkanmalarına karşı da nöbetçi ekip sayısı artırılacak.
Vatandaşlar İstanbul genelinde su ve kanal tıkanmaları için Alo "185" ve "0 212 588 38 00-0 212 321 00 00" numaralı telefonlara müracaat edebilecek.
İtfaiye ekipleri her zaman olduğu gibi 24 saatgörev başında olacak. Sağlık İşleri Müdürlüğü, bayram süresince 1 doktor, 1 zabıta ve 1 sağlık memurundan oluşan nöbetçi ekibi mesai saatlerinde Unkapanı Hıfzısıhha Binası'nda hazır bulunduracak.
Vatandaşlar sağlık konusundaki şikayetlerini "0 212 513 36 12" nolu telefona bildirebilecek.
Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü, bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek. Sağlık Komuta Merkezi'nde ve tüm acil yardım istasyonlarında yeterli sayıda sağlık ekibi ve ambulans bulunduracak.

Zabıta denetimler yapacak
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ekip sayısını normal günlere kıyasla arttırarak bayram süresince görev yapacak. Zabıta ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimler yapacak.
Sokaklarda dolmuş, taksi ve minibüsleri denetleyecek. Yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, hava alanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılırken, ana arterler ve ara meydanlarda da denetimler sıklaştırılacak.
Temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcıların denetimlerini gerçekleştirecek. Vatandaşlar, zabıta konusundaki dilek ve şikayetlerini, "0 212 521 84 65"numaralı telefona yapabilecekl.
Mezarlıklar Müdürlüğü, normal mesai saatinden önce mezarlıkları ziyarete açacak. Bayram süresince mezarlıklarda kontrol yapacak ekipler oluşturarak, dilencilerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapacak ve halkın ziyaretlerini rahat yapabilmesi için gerekli tedbirleri alacak. Bayram süresince cenaze işlemleri aksatmadan devam ettirilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan bayramı boyunca şikayetleri değerlendireceği birimleri ve telefon numaraları şöyle:
Belediye Merkez Nöbetçi Amirliği: 0 212 455 13 00-0 212 449 40 00 Zabıta Müdürlüğü: 0 212 52184 65.
İtfaiye Komuta Merkezi: 0 212 312 65 65 İETT Genel Müdürlüğü: 0 212 245 0720 / 30 hat İSKİ Genel Müdürlüğü: 0 212 588 38 00 (Aksaray)-0 212 321 00 0 (Kağıthane)
Mezarlıklar Müdürlüğü: 0 212 272 1373 / 3 hat Acil Yardım ve Cankurtarma: 0 212 632 08 50 - 0 212 487 51 90 / 8 hat TEK: 0 212 237 23 50 İGDAŞ: 0 212 626 46 46 İtfaiye ihbarları: 110 Acil Yardım İstasyonları: 112

Ankara:
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı da başkentlilerin aileleri ile birlikte akraba ve dost ziyaretlerini kolaylaştırmak için gelenekselleştirdiği ücretsiz otobüs uygulamasını, bu bayramda da devam ettireceğini belirtti. Ankaralılar, 3 günlük Ramazan Bayramı süresince kent içi ulaşımda EGO otobüslerinden ücretsiz yararlanabilecek.
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de arife günü dahil olmak üzere bayram tatili boyunca alışveriş, konaklama, ulaşım merkezleri ile mezarlıkları sürekli denetim altında tutacak.
Zabıta ekipleri, Ankara'ya gelecek ve şehirdışına çıkacak vatandaşların huzurunu sağlamak için de AŞTİ'de denetimleri artıracak. Ayrıca şehiriçi ulaşımı sağlayacak özel halk otobüsü, dolmuş ve taksiler de Zabıta Müdürlüğü ulaşım ekiplerince denetlenecek.
Çevre Zabıtası ekipleri, takviyeli olarak denetimlerini sürdürerek, çevre ve gürültü kirliliği, kaçak kömür ile ilgili şikayetleri değerlendirecek.
Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, başkentlilerin alışverişlerini rahat ve güvenli bir ortamda yapabilmeleri için önceki bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da işportacıların bulvar ve caddeleri işgal etmelerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Mezarlıklara otobüs seferleri
EGO, bugünden başlayarak Ramazan Bayramı süresince Karşıyaka ve Cebeci Asri Mezarlığı'na otobüs seferleri düzenleyecek. Karşıyaka Mezarlığı'nı ziyaret edecek vatandaşlar, arife günü saat 13.00'ten itibaren metro hattında bulunan Hastane durağından saat 08.00 ile 16.45 arasında her yarım saatte bir Karşıyaka Mezarlığı'na taşınacak.
Cebeci Asri Mezarlığı'nı ziyaret edecekler için de yine arife günü saat 13.00'ten itibaren bayram sonuna kadar Sıhhiye köprüsü üzerinden ve Ulus Gençlik Parkı yanı Baruthane durağından yarım saatte bir otobüs kaldırılacak.
Vatandaşların rahat ve huzur içinde kabristan ziyaretlerini yapabilmeleri için Karşıyaka Mezarlığı içinde 10 adet servis aracıyla özel ring seferleri yapılacak. Ayrıca ziyaretçiler, Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının girişlerindeki Mezarlık Bilgi Sistemi'nden, yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu harita çıktısı da alarak kolaylıkla bulabilecek.
Her yıl olduğu gibi mezarlıklarda bayram süresince hoparlörlerden Kuran-ı Kerim okunacak, nöbetçi güvenlik ve temizlik ekipleri de görev başında olacak.
Büyükşehir Belediyesi ve bağlı birimlerindeki hizmetlerin aksamaması için bayramda nöbetçi personel uygulamasına gidilecek. 188 Alo Ambulans hizmeti, bayram boyunca kesintisiz görev yapacak. İtfaiye ve cenaze hizmetlerinin yanı sıra ASKİ kanal arıza ve doğal gaz arıza ekipleri 24 saat aralıksız görev yaparak, vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak.
Vatandaşlar, belediye ile ilgili ihtiyaç ve şikayetlerinde aşağıdaki telefonlara başvurabilecek:
Mavi masa: 1 Doğalgaz arıza: 187 Su ve kanal arıza: 185 İtfaiye: 110 Alo cenaze: 188 Alo ambulans: 188 Zabıta: 2317984-2296691

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious