İşte bu da 'Fil Adam'

İşte bu da 'Fil Adam' .9478
  • Giriş : 07.12.2007 / 17:44:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:56:48

Dini inancı gereği dudağında çıkan tümörün ameliyatla alınmasını reddedince, tümor bütün yüzünü kapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tümörün uzunluğu 38 cm ulaşırken, ağırlığıda yaklaşık 5.5 kilogram oldu.

Yüzünde sürekli büyümeye devam eden tömür yıllar geçtikçe Jose Mestre'nin bir gözünü de kaplayarak kör etti. Tümörle 14 yaşından bu yana yaşamak zorunda kalan İspanyol Jose Mestre, Yahova inancı gereği kanlı ameliyat olmayı kesinlikle kabul etmiyor.

Mestre'nin inançlarını gözardı etmeden yüzündeki tömürden kurtulmasının tek bir çaresi var. O da kanama olmadan tömörü alabileceğini açıklayan İngiliz bir doktorun geliştirdiği yeni tıp teknolojisi.

Jose Mestre'nin dramının bir benzerini de 19'uncu yüzyılda Joseph Merrick yaşamıştı. Usta yönetmen David Lynch'in aynı adlı filmine esin kaynağı ve "Fil Adam" olarak anılan Merrick 1862 ile 1890 yılları arasında İngiltere'de hayatını sürdürdü.

Yüzünde şekil bozukluğuna yol açan bir hastalık nedeniyle insan içine çıkamaz hale gelen Merrick'in dramı bir çok kez çeşitli kitaplara ve filmlere konu oldu.

Bu filmler arasında en ünlüsü de David Lynch'in imzasını taşıyan 1980 tarihli Film Adam (The Elephant Man).

John Hurt'un unutulmaz bir performans sergilediği film Sir Frederick Treves'in The Elephant Man and Other Reminiscences ve Ashley Montagu'nun The Elephant Man: A Study in Human Dignity adlı kitaplarından uyarlandı.

John Merrick rolündeki John Hurt'un "Ben hayvan değilim, ben bir insanım" repliğiyle hafızalara yerleşen film 1981'de 8 dalda Oscar ödülüne aday gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious