İşte Büyükanıt'ı kızdıran banka

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın "Merkez bankası para basıyor, kendi parasını kullanıyor" dedği bina...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, bölgede yaşanan boşluğu değerlendiren Kürtlerin bir devlet hazırlığı yaptığı hatta devlet gibi davrandığını şu sözlerle anlatmıştı:

"Bugün Süleymaniye hava meydanına indiğiniz zaman, ziyarete gidiyorlar, onu sadece Kürt bayrakları karşılar. Irak bayrağı yoktur. Karşılama töreninde de Kürt milli marşı çalar. Irak'ın marşı yoktur. Şu anda Kuzey Irak'ta durum budur. Federal bir yapıda bazı şeyler merkezi olur. Kuzey Irak'ta merkez bankası kuruldu. Bunun anlamı her yönüyle diğerlerinden ayrı müstakil bir yapı oluştu. Merkez bankası para basıyor. Kendi parasını kullanıyor. Böyle bir yapı var."

İşte Büyükanıt'ı kızdıran Merkez Bankası...

Büyükanıt konuşmasının devamında Kürt liderlerden gelen açıklamalar tepki göstererek sözü askeri çözüme getirdi ve bölgeye bir operasyon lapılmalı mı sorunu sorarak TSK adına yanıt verdi

İşte Büyükanıt'ın operasyonla ilgili sözleri:

"Şu soruyu bana sorabilirsiniz: 'Peki Kuzey Irak'a bir operasyon yapılmalı mı?' Yapılmalı. Olayın iki boyutu var. Birincisi sadece asker olarak baktığım zaman, evet yapılmalı. Fayda sağlar mı? Evet, sağlar. Olayın ikinci boyutu, siyasi olaydır. Bir hudut ötesi operasyon yapılması için bir siyasi kararın ortaya çıkması lazım. TSK, yasal zeminde görev verildiğinde bu operasyonları yapma gücüne fazlasıyla sahiptir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious