İşte Çevik Bir imzalı talimatlı belgeler

İşte Çevik Bir imzalı talimatlı belgeler.9691
  • Giriş : 01.03.2009 / 08:33:00

28 Şubat döneminin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir imzalı talimatlar, akıllara 'Darbe Günlükleri'ni getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ortaya çıkan resmi belgeler darbe günlükleri ve Ergenekon Soruşturması çerçevesinde deşifre olan Sarıkız, Ayışığı ve Eldiven darbe planları ile ilginç benzerlikler gösteriyor.

Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir tarafından hazırlanan 6 Mayıs 1997 tarihli "Batı Harekât Konsepti" başlıklı 12 sayfalık belgede "irtica" ile mücadele adı altında yapılması gerekenler detayları ile veriliyor. 1 Temmuz 2008 tarihli Ergenekon operasyonunda tutuklanan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'ndeki ofisinde bulunan "Eldiven" isimli darbe planında da TSK mutabakatı ilk madde olarak yer alıyordu. Eldiven kod adlı darbe planının ilk aşaması olan 'dahili mutabakatın sağlanması'nda "TSK'da planı desteklemek için oluşacak uyumsuzluğun giderilmesi sağlanacak. İkna ve gerekirse yaptırım yöntemleri kullanılacak. Yüksek Askeri Şûra'da komuta kademesinin şekillendirilmesi için çalışılacak." ifadeleri yer alıyor.

Çevik Bir imzalı 28 Şubat emirlerinin önemli bir bölümü kamuoyunu yönlendirme taktiklerine ayrılmış. Basının, derneklerin, bilim adamlarının, aydınların, laik olarak tanımlanan kesimlerin nasıl yönlendirileceği detayları ile veriliyor. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen 'Darbe Günlükleri'nde de 2003-2004 yıllarında yapılması planlanan darbelerin amacına ulaşması için benzer yöntemlerden bahsediliyordu. 6 Aralık 2003 tarihinde şu notlar düşülmüş: "Önce basını ele geçirmeye çalışacaktık. Bu nedenle ben M.Ö.'yü (Mustafa Özkan) davet edecektim. Sonra rektörlerle temas edip öğrencileri sokağa dökecektik. Sendikalar ile aynı şekilde hareket edecektik. Sokaklara afiş astıracaktık. Dernekler ile temas edip onları da hükümet aleyhine teşvik edecektik. Bütün bu olayları yurt çapında yapacaktık. Yukarıdakiler Sarıkız olarak anılacaktı."

Eldiven kod adlı darbe planının "yıpratma" başlıklı bölümünde de medyanın kullanılmasına vurgu yapılarak şu faaliyetler planlanıyor: "Bunun için bir TV kuruluşu oluşturulacak ve Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi (TUSAM) daha etkin hale getirilecek. Başbakan, danışmanları, bakanlar ve dinî sermaye konusundaki yolsuzluk iddiaları gündemde tutulacak."

Çevik Bir, psikolojik harekâtın öneminden de bahsediyor. Ergenekon Soruşturması çerçevesinde ele geçirilen Eldiven kod adlı darbe planı Susurluk çetesine karşı toplumda oluşan tepkinin simgesi haline gelen 'aydınlık için bir dakika karanlık' benzeri bir eylemi de içeriyordu. Plana göre beşinci ve son aşamada, küçük eylemler düzenlenecek, bayrak asılması ve ışıkların söndürülmesi gibi eylem yöntemleri kullanılacaktı. 28 Şubat sürecinin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı da önceki gün internete düşen ses kayıtlarında 28 Şubat'ta aktif olarak yer aldığını anlatıyordu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*