İşte CHP'nin başarısızlığının sebebi

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Güneydoğu'daki birçok ilde milletvekili çıkaramayan CHP, bu durumun sebeplerini ortaya koymak için bölgeye bir heyet gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğu ve Güneydoğu'daki birçok ilde milletvekili çıkaramayan CHP, 11 ilde “CHP'yi anlatma, sorunları anlama” turu düzenledi. Bölgedeki sivil toplum örgütleri, parti teşkilatları, bölgenin önde gelenleri ve vatandaşlarla yapılan görüşmelerde ortaya konan düşünceler doğrultusunda yeni bir açılım başlatacak olan CHP, bölgede başarısızlığı halkın dine bağlılığı ve etnik yapısına bağlandı. CHP, Genel Başkan Baykal'ın talimatıyla 6 milletvekili ile Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Batman, Siirt, Ağrı, Erzurum'a bir haftalık ziyaret gerçekleştirdi. Genel Sekreter Yardımcısı Oyan'ın başkanlık ettiği heyet, bölgedeki incelemelerinin ardından Ankara'ya döndü. Heyetin çarpıcı izlenimler ve tespitleri yer aldı. Heyet, Genel Başkan Deniz Baykal'a sunulmak üzere raporun yazımına başladı.
ETNİK SİYASET VAR

Daha çok “CHP'nin bölgeden neden oy alamadığı” üzerinde durulan ziyaretler sırasında, halkın CHP'den uzak durmasına sebep olarak bölgenin etnik yapısı ve dindarlığı dikkat çekici bir tespit olarak yer aldı. Bölge halkının yıllardır “etnik milliyetçilik ile din sömürüsü arasında sıkışmış durumda olduğu” görüşünde birleşen heyet, raporuna bu tespite yer vermeyi düşünürken, CHP'nin bölgeye yönelik yeni bir açılımının başarı şansının kısa vadede zor olduğuna dikkat çekildi. Heyet üyeleri “Önemli olan bu gücün bir çatı altında toplanmasını sağlamaktır. Sosyal demokrat görüşleri hemen burada kabul ettirmek zor, bu biraz zaman alır. Biz oradaki CHP varlığını korumaya çalışıyoruz” görüşünde birleşti.

GÜNEYDOĞU'DA DTP FAKTÖRÜ

Raporda, “DTP bölgede çok etkin ve güçlü. Halk ne duymak istiyorsa, onu söylüyorlar. Ancak DTP bölge partisi; onlar için İzmir'deki vatandaşın ne düşüneceği çok da önemli değil” ifadeleri yer alacak.

Türkiye'nin kronik sorunu olan işsizlik konusunun bölgede çok daha yakıcı olarak kendini gösterdiği görüşünde de birleşen CHP heyeti, “Gençler işsiz, çalışmıyor. Terör olaylarının devam etmesinde ve destek görmesinde bu ortam büyük etken. Bu durum bazı yörelerde gençler arasında intiharı arttırdı. İşsizlik sorunu mutlaka çözülmeli” şeklindeki görüşlerini de rapora yansıtacak. Raporda ayrca, DYP lideri Ağar'ın tartışma yaratan “Ovada siyaset yapsınlar” sözlerinin bölgede etki yapmadığı, vatandaşın Ağar'ın söylediklerini “güvenilmez” gördüğü iddiası da yer alacak.

CHP: ABD, baro başkanları seçimlerine bile karışmış

İncelemeleri hakkında parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Oğuz Oyan, hazırlayacakları raporu önümüzdeki günlerde Baykal'a sunacaklarını kaydetti. Oyan rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede Kuzey Irak'taki hareketlilik ve bunun yansımalarına dikkat çekti. Kuzey Irak'taki ABD destekli oluşumun bölgeyi etkilediğini söyleyen Oyan, “ABD'nin bu bölgemizde sürdürdüğü resmi ve gayriresmi politikalarla, açık veya örtük olarak nüfuz artırıcı çaba içinde olduğunu tespit ettik. Bu çok vahim ve kaygı verici bir gelişmedir” dedi. Oyan, ismini vermediği bir ilin baro başkanlığı seçiminde de bu gelişmenin yaşandığı bilgisinin kendilerine ulaştırıldığını açıklarken, müdahalenin sonucunun ne olduğuna ilişkin soru üzerine, “ABD'nin istediği olmuş gözüküyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious