İşte Çin'in çaresi

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Çin, petrole alternatifi sıvılaştırılmış kömürde arıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olan ve buna paralel olarak artan enerji ihtiyacını karşılamanın çarelerini arayan Çin, petrol bağımlılığından kurtulmak için 127 milyar dolarlık dev bir yatırım yapıyor.
Çin Ulusal Geliştirme ve Reform Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Pekin, petrol ithalatını azaltmak için kömür merkezli enerji kaynağı geliştirme yatırımı yapacak.Söz konusu projeyle 2020'den önce 30 milyon ton sıvılaştırılmış kömür ile 20 milyon ton dimetil eter (DME) üretilmesinin amaçlandığı kaydedildi. Kömürden olefin (CTO) üretiminin de 8 milyon ton, kömür metanol üretiminin ise 66 milyon ton tahmin edildiği belirtildi. Komisyonun açıklamasında söz konusu paranın, en büyüğünün Sarı Nehir'de olacağı ve Çin'in çeşitli 7 bölgesindeki büyük ölçüde kömür merkezli enerji kaynakları inşasında kullanılacağı dile getirildi.

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 10 milyon ton sıvılaştırılmış kömür üretiminin hedeflendiği ve yıllık kapasitesi 10 milyon ton metanol üretimi ile İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin ana metanol sağlayıcısı konumunda olacağı belirtildi. Yetkililer, 640 milyon dolara mal olacak boru hattından İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden doğudaki Liaoning eyaletine yılda 10 milyon ton metanol aktarılacağını kaydetti.

Komisyon, temmuzda yaptığı açıklamada, ilgili teknolojinin halen deney aşamasında olduğunu ve kömür sıvılaştırma projesinin, söz konusu endüstrinin tamamlanmasından önce onaylanmayacağını bildirmişti. Kalsiyum karbür, kok kömürü gibi çok üretimden dolayı suçlu görülen geleneksel kömür kimyasal endüstrisinin de kontrol altında tutulacağı ifade edildi.

Yetkililer, kömür kimyasal projelerinin çevre şartlarına uyumlu olması gerektiğini ve güvenli taşıma şartlarını taşımaması durumunda bu projelere yeşil ışık yakılmayacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious