İşte Cudi Dağı'ndaki terkedilmiş PKK mağaraları!

İşte Cudi Dağı'ndaki terkedilmiş PKK mağaraları!.12672
  • Giriş : 24.11.2007 / 17:11:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:32:38

Terör örgütü PKK'ya yönelik Türkiye sınırında düzenlenen operasyonlar etkisini gösteriyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cudi Dağı’na yuvalanan terör örgütü PKK, dağın Irak tarafında kullandığı birçok mağarayı boşaltmak zorunda kaldı. Samanyolu Haber ekibi teröristlerin terk ettiği Cudi Dağı’nın Irak tarafındaki mağaralarına girdi. Bu mağaralarda PKK militanlarının kullandıkları mühimmatın izleri halen duruyor.

Sınır ötesi operasyon söylentileri, terör örgütü PKK'da büyük paniğe sebep oldu. Örgüt elemanları operasyon öncesi korku içinde sınırın öte tarafında sığınak olarak kullandıkları mağaraları dahi terk ediyor.

Terör örgütünün Türkiye tarafında yuvalandığı dağlara yapılan operasyonlar devam ederken, teröristler bu operasyonlar sınır ötesine sarkmadan kendilerine yeni güvenli bölgeler arayışında. Çok sayıda militanın Irak'ta iç kesimlere kaçtığı şehirlere indiği haber veriliyor.

Türkiye'den Irak'a doğru uzanan Cudi sıradağları örgüt tarafından yıllarca kullanılan bölgelerin başında geliyor. Irak'ın kuzeyindeki Samanyolu Haber ekibi terör örgütünün yuvalandığı Cudi Dağı’nın Irak tarafındaki son durumu görmek üzere uzun bir yolculuğa çıktı.

Şiddetli yağmur altında çıkılan yolda, peşmerge kontrol noktaları dikkat çekiyor. Yol üzerinde Begova'da konuşlanan birliğimiz de var.

Uzun bir yolculuğun ardından araçların zorlukla ilerlediği yol bir süre sonra bitiyor. Yaya olarak kat edilen patikaların ardından Cudi sıradağlarının yakınlarına gelindiğinde ise sarp kayalıklar ve mağaralar dikkat çekiyor.

Sarp kayalıklarda ulaşılması oldukça güç çok sayıda mağara var. Bu mağaralardan birinde ise halen teröristlerin izleri bulunuyor.

Samanyolu Haber ekibinin güçlükle girebildiği mağarada terör örgütünün terk ettiği bir havan topu mermisi halen yerinde duruyor. Mağarada çok sayıda boş konserve kutusu da bulunuyor.

Terör örgütü tarafından yakın zamana kadar kullanılan çok sayıda mağara muhtemel sınır ötesi operasyon öncesinde terkedilmiş. Bu mağaralar Cudi dağının çok küçük bir bölümünde bizim gördüklerimiz. Daha iç kesimlerde ve yüksek tepelerde bu mağaralardan çok daha fazlası ve büyüğü bulunuyor. PKK militanları daha önceki sınır ötesi operasyonlarda yaptıkları gibi bombardımandan etkilenmeyen kilometrelerce büyüklükteki mağaralara çekilmiş gibi gözüküyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious