İşte Cumhurbaşkanlığı seçim süreci

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanını seçimi için aday belirleme süreci yarın resmen başlıyor. 25 Nisan saat 24.00'e kadar aday gösterilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa'ya göre 40 yaşını doldurmuş, yükseköğretim yapmış her milletvekili cumhurbaşkanlığına aday olabiliyor. 110 milletvekilinin imzasıyla Meclis dışından aynı şartları taşıyan adaylar da gösterilebiliyor.

25 Nisan'da aday gösterme süresinin dolmasından sonra seçim turlarına başlanacak. 26 Nisan'da başlayacak seçim süreci 1 ay içinde yani 16 Mayıs'ta tamamlanacak. Seçilen yeni cumhurbaşkanı, Meclis'te yemin ettikten sonra 26 Mayıs'ta görevi devralacak.

Cumhurbaşkanlığı seçim turlarının ne zaman yapılacağıyla ilgili kesin karar 25 Nisan'da yapılacak TBMM Başkanlık Divanı toplantısında belirlenecek. Meclisteki seçim turları en az üç tam gün arayla yapılacak. Cumhurbaşkanı, milletvekillerinin gizli oyuyla seçilecek.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'te grubu bulunan partilerle yaptığı görüşmede ilk tur için 26 Nisan veya 3 Mayıs tarihini önermişti. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda harhangi bir adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi için Meclis'in üçte iki çoğunluğunun, yani 367 kişinin oyunu alması gerekiyor. Bu sayı ikinci tur için de geçerli. Üçüncü turda ise üye tam sayısının yarısından bir fazlasının, yani 276 milletvilinin oyu ile yeni Cumhurbaşkanı seçilebilecek. Üçüncü turda da hiçbir adayın bu sayıya ulaşamaması halinde, bu turda en fazla oy alan iki adayla 4. tur oylamaya geçilecek. 4. tura katılan iki adaydan 276 milletvekilinin oyunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. 4. turda da hiçbir adayın 276 milletekilinin oyunu alaması, yani 4 turda da cumhurbaşkanının seçilememesi halinde TBMM seçimlerinin yenilenmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious