İşte 'çürük savcı'nın sağlam raporu!

İşte 'çürük savcı'nın sağlam raporu!.18936
  • Giriş : 25.08.2008 / 09:05:00
  • Güncelleme : 25.08.2008 / 09:03:10

Eminağaoğlu'na çürük raporundan 1 hafta önce komando olabilmesi için sağlam raporu verildiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eminağaoğlu'nu 15 Aralık 1988'de Ankara Etimesgut Asker Hastanesi'nde muayene eden doktorlar, formuna 'sağlam'dır mührü basmış. Fakat aynı hastane bir hafta sonra Asteğmen Nejat Karaçınar'ın hazırladığı raporda tam tersi karar vermiş. Eminağaoğlu'nun askerliğe elverişli olmadığı belirtilen ikinci belgede, başka bir hastaneden getirilen ameliyat raporuna dayanılıyor. Burada Eminağaoğlu'nun hiçbir tetkik ve muayeneye tabi tutulmadığı görülüyor. Uzun süre askerî hastanelerde görev yapan bir uzman, böyle hastalarda mutlaka ultrason, röntgen, kan tahlili gibi bilgilerin talep edildiğine dikkat çekiyor. Alınan bilgilere göre Milli Savunma Bakanlığı, Eminağaoğlu'nun memleketi Şavşat'taki askerlik şubesinde araştırma yaptı ve şubedeki belgelerin, eskidiği gerekçesiyle imha edildiği bilgisine ulaştı. Bu sebeple çürük raporunun verildiği hastaneden kayıtların isteneceği belirtiliyor. Dün Antalya'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise raporların değerlendirmeye alınacağını açıkladı.

Uzmanlar, 'komando olabilir' raporunun ardından yeni bir belge için başvuru yapılması ve ikinci rapordaki bazı eksikliklere dikkat çekiyor. Eminağaoğlu'nun rahatsızlıklarını ortaya koyacak test ve tahlillerin bulunmaması en büyük şüphe olarak gösteriliyor. Uzun süre askerî hastanelerde görev yapan bir uzman, "Böyle hastalarda mutlaka ultrason, röntgen, kan tahlili gibi bilgileri talep ederiz. Askerî teamüllere göre, raporu destekleyecek belgesi bulunmayan kişiye 'askerliğe uygun değil' belgesi verilemez." diyor. Ardından şu örneği veriyor: "Görev yaptığım sırada önümüze bir 'askerliğe elverişsiz' belgesi geldi. Fakat destekleyici tahlil, raporda yoktu. Kabul etmedik. Yoksa her karnını çizdirerek rapor alana çürük demek zorunda kalırız."

Uzmanlar, Eminağaoğlu'nun çürük raporu almasına neden olan 'bredoktomi' konusundaki savunmasını da eksik buluyor: "Bredoktomi, yapışıklığın açılması demektir. Yapışıklık hangi organa rahatsızlık verdi ki, ameliyat ihtiyacı doğdu? Ayrıca, bu bir tedavidir ve tedaviden sonra hastanın rahatlaması gerekir."

Bakan Şahin: Konuyu değerlendireceğiz

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'yla ilgili durumu değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Antalya'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Şahin, çürük raporunun niteliği hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtti. Şahin, "Ortada bir olumsuzluk olursa tabii ki konu değerlendirilir." dedi. Bu arada Milli Savunma Bakanlığı'nın Eminağaoğlu'nun memleketi Şavşat'taki askerlik şubesinde araştırma yaptığı öğrenildi. Şubedeki belgelerin, eskidiği gerekçesiyle imha edildiği ortaya çıktı. Çürük raporunun verildiği hastaneden kayıtların isteneceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*