İşte dakika dakika tarihi oylama

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

TBMM, Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanını seçmek için Bülent Arınç başkanlığında toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis, Dışişleri Başkanı Abdullah Gül ve AK Parti Milletvekili Ersönmez Yarbay’ın adaylığını oylayarak, 11. Cumhurbaşkanını seçiyor. Oylamaya AK Parti tam kadro katılırken, CHP oturuma katılmadı. DYP’de CHP’nin kriz siyasetine uyarak oylamada bulunmadı. Anavatan’da son dakikada oylamaya katılmayacağını duyurarak, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın peşine takıldı.

Anadol, sayım istedi, Arınç reddetti

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turu için 367 oylama istedi. Meclis Başkanı Bülent Arınç yoklama isteğini reddetti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Toplantı yeter sayısında tereddütüm yok." diyerek yoklama talebini reddetti

Arınç, bunun üzerine Kemal Anadol’a söz verdi.

Anadol, "Burada mutlaka 367 milletvekilinin bulunduğunun saptanması gerekir. Bu da göz kararıyla saptanmaz. Ancak elektronik yoklamayla saptanır, oturum ancak ondan sonra açılabilir. Eğer böyle bir yola gidilmezse bu hukuken büyük bir anayasa ihlalidir, hukuk ihlalidir önce, sonra iç tüzük ihlalidir. Yapılacak her işlem ve bundan doğacak zorunluluk bize ve CHP’ye ait değildir. Gideceğimiz yer Anayasa Mahkemesi’dir. Bu uyarılarımız dikkate alınmıyorsa sizleri tarihi sorumluluğunuzla başbaşa bırakarak salondan ayrılmak zorundayım." şeklinde konuştu.

Ergin, Anadol’u belge ile yalanladı

AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin Kemal Anadol’un seçimin geçersiz olacağına dair iddialarını Turgut Özal’ın nasıl ve hangi konuşmalarla seçildiğini tutanaklardan okuyarak çürüttü.

’5 bağımsız, 1 Anavatanlı, 2 DYP milletvekili ve CHP’li Canan ve Kemal Anadol’ salonda.

TBMM Genel Kurul Salonuna, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamalarına katılmak üzere, AK Parti’li milletvekillerinin dışında 9 milletvekili girdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın başkanlığında toplanan Genel Kurulda, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan ve DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan, CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Anavatan Partisi Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan ile bağımsız milletvekilleri Süleyman Bölünmez, Ülkü Güney, Fuat Geçen, Göksal Küçükali ve dün AK Parti’den istifa eden Hamza Albayrak hazır bulundu.

Genç Parti İstanbul Milletvekili Emin Şirin ise TBMM Genel Kurulunda basın locasının arkasındaki bölümden toplantıyı izledi.

CHP’li Divan üyesi oturuma katılmadı

CHP’li TBMM Başkanlık Divanı üyesi Türkan Miçoğulları oturuma gelmedi. Onun yerine AK Parti’li Bayram Özçelik katıldı.

DYP’li Ümmet Kandoğan: 367 peşinde koşanlara demokrasi dersi için buradayım

DYP Denizli Milletvekili Bülent Arınç’ın tutumu leyhinde söz aldı

Kandoğan, "Seçimin 367 şartı aranarak Anayasa Mahkemesi’ne götürülmek istenmesi karşısındaki tavrımı göstermek için buradayım, Partimin aldığı kararı doğru ve demokratik bulmuyorum" dedi.

Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında açıklamalarda bulunuyor

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis tutanaklarında ve Anayasa yapıcılarının yorumlarını içeren bir sunuş yaptı.

AK Parti’li Yarbay adaylıktan çekildi

AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi. Yarbay, adaylık başvurusunu çektiğine ilişkin önergeyi TBMM’ye sundu ve Yarbay adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Yarbay, Abdullah Gül lehine adaylıktan çekildi. TBMM Başkanı Bülent Arınç, önergenin oturum başladıktan sonra 15.06’da verildiği ve bu yüzden ismin lsiteden çıkarıldığını ancak Yarbay lehine atılan oyların geçersiz sayılacağını söyledi.

Arınç oylamanın usulünü Meclis’e ilan etti

TBMM Başkanı Arınç, cumhurbaşkanlığı seçiminin gizli oylamayla yapılacağını ve birinci oylamada üye tam sayısının çoğunluğu yani 367 oyun aranacağını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili oturuma katıldı

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan’ın Meclis’te oturuma katıldığı belirtildi.

CHP’li katip üye sandık başına oturmak istedi

CHP’li bazı milletvekilleri Cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmamasına rağmen oylamayı denetlemek üzere Genel Kurul Salonu’na girdi.

Bu sırada olaya müdahale eden TBMM Başkanı Bület Arınç, CHP’li milletvekillerinin divan bölümünden ayrılmasını istedi. CHP’li milletvekilleri ise Genel Kurula istediklerini gibi girebileceklerini söyledi. Arınç ise milletvekillerinin Genel Kurula girmesinde sorun olmadığını ancak seçim Komisyonu’nun bulunduğu bölümde durmamalarını istedi ve İdare Amirleri’nden bu kişileri komisyon çevresinden uzaklaştırmasını istedi.

Arınç, ayrıca Genel Kurula giren bazı milletvekillerinin ismini saydı ve müdahalelerin devam etmesi halinde bu kişilerin de ismini okuyacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious