İşte darbe planlarının detayları!

İşte darbe planlarının detayları!.9831
  • Giriş : 06.04.2009 / 07:09:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:03:20

Şener Eruygur ve ekibinin yapmayı planladığı darbeler, 2. iddianamede bütün detayları ile yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Eruygur'un kendi notlarında bu darbelerin aşama aşama nasıl yapılacağını görmek mümkün. Darbe ekibi, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü emekli ettirerek, Cumhurbaşkanı Sezer'den de destek almayı planlamış.

Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven. Hepsi son dört yılda uygulanmak için hazırlanmış birer darbe planı. Bu planların yer aldığı ETÖ Davası'nın ikinci iddianamesi ise Türkiye'nin nasıl bir cendereden geçtiğini açıkça gösteriyor.

Emekli Orgeneral Şener Eruygur'da ele geçirilen CD'lerin içeriğinde yer alan Ayışığı darbe planının ayrıntıları şok edici. Bu notlar darbenin nasıl yapılacağını adım adım anlatıyor. Önce darbe için "Yapılacaklar" yazılmış, ardından da muhtemel tepkilere göre alınacak önlemler.

IFrame

Ayışığı Darbesi'nin önceliği orduyu darbeci hale getirme operasyonu. Hangi subayların darbe yanlısı ya da karşıtı olup olmadıkları araştırılıyor. Bu süreçler maddeler halinde bir "powerpoint" sunumunda yer alıyor.

DARBE İÇİN "YAPILACAKLAR"

- DARBEYE KATILACAKLARIN VE KARŞI OLANLARIN BELİRLENMESİ, KATILACAKLARLA TEMAS EDİLMESİ, KARŞI OLANLARIN İSE SAF DIŞI EDİLMELERİNİN PLANLANMASI,

- DARBEYE KARŞI OLAN BAZI KİŞİLERE VAATLERDE BULUNULMASI,

- 1. Ordu KOMUTANI YAŞAR BÜYÜKANIT VE 2. Ordu KOMUTANI FEVZİ TÜRKER'İN ALTINDA SAĞLAM ADAMLAR BULUNMASI YA DA OLDU BİTTİ İLE BUNLARIN HAREKETSİZ VE YETKİSİZ BIRAKILMASI

Saflar belirlendikten sonra da sert açıklamalarla darbe sürecinin başlatılması isteniyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök de darbecilerin hedefinde olan isimler arasında.

DARBE İÇİN "YAPILACAKLAR"

- KUVVET KOMUTANLARININ ARKA ARKAYA SERT AÇIKLAMALAR YAPMASI.

- EMEKLİ GENERALLER, DİĞER SUBAYLARIN VE DARBE İLE KOORDİNELİ HAREKET EDEN SİVİLLERİN BAŞBAKAN ERDOĞAN VE GENEL KURMAY BAŞKANI ÖZKÖK'Ü HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR YAPMALARI.

- TSK İÇERİSİNDEKİ GENERALLERİN Genelkurmay BAŞKANINA AÇIK VE İMZALI MEKTUP YAZMASI.

- TSK İÇERİSİNDEKİ ALT HİYERARŞİK YAPININ DA YOĞUN MEKTUP, FAKS VE E-POSTA İLE TEPKİLERİNİ DİLE GETİRMESİ.

Hazırlanan planda, bu faaliyetlere gelebilecek tepkiler de düşünülmüş. Darbeciler en çok emekli edilmekten korkuyor.

DARBE PLANINA GELEBİLECEK TEPKİLER

-DARBE PLANI HAZIRLIK AŞAMASI DEŞİFRE OLURSA, Genelkurmay BAŞKANI HİLMİ ÖZKÖK'ÜN PLANLARI YAPAN VE UYGULAYAN KADROLARI DAĞITMAYA TEŞEBBÜS ETMESİ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.

Plan, tepkilere karşı ne tür önlemler alınması gerektiğini de içeriyor. Darbe yanlısı subay ve komutanların, terör örgütü gibi hücre yapılanması halinde ve çok gizli hareket etmeleri isteniyor.

TEPKİLERE YÖNELİK ÖNLEMLER

-HÜCRE ŞEKLİNDE YAPILMA

-TSK'NIN BİRLİK İÇİNDE OLDUĞU, Genelkurmay BAŞKANI HİLMİ ÖZKÖK'ÜN BU BİRLİĞİ BOZDUĞU VE BU NEDENLE EMEKLİYE AYRILMASI GEREKTİĞİNİN, BASIN YAYIN ORGANLARI ARACILIĞI İLE HALKA TAŞINMASI.

-KADROLAR DEŞİFRE OLUR VE DAĞITILIRSA PLANIN AYNEN DEVAM ETTİRİLMESİ İÇİN İKİNCİ BİR YAPILANMA OLUŞTURULMASI VE BU YAPILANMANIN ÇOK GİZLİ TUTULMASI.

Ayışığı darbe planında AK Parti'ye yönelik hedefler de var. Buna göre milletvekillerinin Başbakan Erdoğan'ı terk etmesi ve mecliste grup kurmaları öngörülüyor. Ak Partiye yönelik bu plana tepki gelecek olursa da milletvekillerine, TÜSİAD'dan, patronlardan, sendika ve meslek kuruluşlarından destek sağlanması planlanıyor.

Ayışığı darbe planında yapılacak faaliyetler arasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den de söz ediliyor. Eruygur ve ekibi öncelikle Sezer'in darbe için fikrini sormayı, desteklemesi için de ikna etmeyi düşünüyor.

CUMHURBAŞKANI SEZER'E YÖNELİK "YAPILACAKLAR"

-CUMHURBAŞKANI AHMET NEJDET SEZER'İN MEVCUT GELİŞMELERE KARŞI ŞAHSİ DEĞERLENDİRMELERİNİN ALINMASI.

- DEĞERLENDİRMELERİ OLUMLU İSE; DURUMUN ÖZET OLARAK AÇIKLANMASI VE DESTEĞİNİN İSTENMESİ.

- DEĞERLENDİRMELERİ OLUMSUZ İSE; AYDINLAR VE DANIŞMANLARINDAN DA İSTİFADE EDİLEREK İKNA EDİLMESİ.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*