İşte davanın görüldüğü o cezaevi

İşte davanın görüldüğü o cezaevi.13329
  • Giriş : 20.10.2008 / 20:09:00

''Ergenekon'' davasının görüldüğü, Avrupa'nın en büyük cezaevi yerleşkesi olan 11 bin 16 kişi kapasiteli Silivri'deki cezaevi hakkında ilginç ayrıntılar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası standartlara uygun olarak yapılan 1 adet açık ve 8 adet ''L tipi'' kapalı cezaevi olmak üzere 9 adet ceza infaz kurumundan oluşan ''Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi''nin her biri bin 333 kişi kapasiteli olan ''L tipi'' kapalı cezaevleri, 61 adet 21 kişilik, 40 adet tek kişilik, 4 adet de 3 kişilik ünitelerden oluşuyor.

Tutuklu ve hükümlülerin kaldığı bu cezaevlerindeki ünitelerin ortak kullanım alanı ve havalandırma bahçesi bulunuyor.

Her odasında ''acil çağrı butonu'' olan ünitelerin yatak odalarının kapılarının açık olduğu, isterlerse kalanların içeriden kapatabildiği ifade ediliyor.

En son teknolojik donanım, azami güvenlik, engelli hükümlüler için oluşturulan odaları ve 11 bin 16 kişilik kapasitesi olan yerleşkedeki L tipi cezaevlerinde 2'şer açık ve birer kapalı spor alanı, konferans salonu, kütüphane, derslikler ve iş atölyeleri yer alıyor.

''F tipi'' yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumlarında kalması gerekmeyen tutuklu ve hükümlüler için tasarlanan ve gerçekleştirilen fiziki düzenlemelerle koğuş sisteminden kaynaklanan güvenlik zafiyetinin büyük ölçüde ortadan kaldırılması öngörülen bu ceza evlerinin her birinde, her ihtimale karşı 52 kişi kapasiteli yüksek güvenlikli bölüm de yer alıyor.

Avrupa'nın en büyük cezaevi olan yerleşkede, hijyenik koşulları tam olarak sağlanan mutfak ve günde 30 bin ekmek çıkarabilecek kapasitede ekmek fırını, çamaşırhane ve bulaşıkhane bulunuyor.

1500 araç kapasiteli otoparka da sahip olan ve tutuklu ile hükümlü yakınlarının girişi için modern bir bekleme terminali yapılan yerleşkede, cezaevi atmosferi dışında tasarlanan, restoran ve benzeri hizmetlerin verildiği bir bekleme alanı da yer alıyor.

Ziyaretçilerin bu bölüme gelerek infaz kurumuna ait araçlarla cezaevindeki yakınlarıyla görüşecekleri bölümlere götürüldüğü ve aynı araçlarla geri getirildiği belirtilen yerleşkenin, açık görüş yerlerinde ise çocuklar için oyun parkları da bulunuyor.

Ayrıca ısı merkezi, sağlık ocağı, atık su arıtma tesisi, 6 adet elektrik trafosu ve 2 adet su deposu bulunan yerleşkede, her biri 323 güvenlik kamerası ile izlenen kapalı cezaevlerinin her birindeki tutuklu ve hükümlüler için 8'er adet iş atölyesi, 6 dershane, 1 adet çok amaçlı salon, 2'şer adet halı saha ve kütüphaneler yer alıyor.

Yerleşkenin açık ceza evinde kalanlar günlerini ya çalışarak ya da yerleşke içerisindeki belli alanlarda gezerek geçiriyor.

-YERLEŞKEDEKİ ADLİYENİN İLK DAVASI ''ERGENEKON''-

Bu özellikleri ile modern bir cezaevi görüntüsü veren yerleşkede ayrıca iki duruşma salonu, hakim ve savcı odaları, baro odası, mahkeme kalemleri ve diğer bazı bölümlerin yer aldığı adliye binası da bulunuyor.

Kullanımı ile yönetimi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı olan, çok sanıklı ya da güvenlik riski yüksek duruşmalar için yapılan adliyede ''Ergenekon'' davası ile ilk kez bir davanın görülmesine başlanmış oldu.

46'sı tutuklu 86 sanıklı bu davanın görüldüğü adliyenin bulunduğu yerleşkedeki güvenlik ise en son teknoloji kullanılarak sağlanıyor.

İzinsiz giriş ve çıkışları engellemek için ''göz biyometrisi taraması'' kullanılan yerleşkede, kişi ve eşya giriş çıkışlarında duyarlı kapı ve her türlü eşyanın detaylarının görülebildiği yüksek duyarlıklı X-Ray cihazları da kullanılıyor.

Yerleşkedeki 2 ayrı monitöre bağlı olarak çalışan ve eşyayı yakından gösterme imkanı sağlayan X-Ray sistemi sayesinde, yerleşkeye yasak eşya sokulması engelleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*