İşte Divân'daki tek Türk

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Orhan Çelebi, Doğu-Batı Divânı'nın ilk ve tek Türk üyesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu-Batı Divânı Orkestrası'nın ilk ve tek Türk üyesi olan 23 yaşındaki viyolacı Orhan Çelebi, orkestranın bugün vereceği konserde sahneye çıkacak.
Bir yıldır Chicago'da bulunan De Paul Üniversitesi Müzik Okulu'nda viyola sanatçısı Rami Solomonow'la çalışan Çelebi'yle orkestradaki ortamı, konserlerdeki atmosferi ve Barenboim'i konuştuk.

Doğu-Batı Divânı Orkestrası'na girişiniz nasıl oldu?

Benim maestromuz Barenboim ile tanışmam bu yılın haziran ayında oldu. Bana kendileriyle çalmayı ister miyim diye sordu; sevinçle kabul ettim. Benden sonra, temmuz ayındaki workshop başlamadan önce başka Türk müzisyenlerle iletişim kurulduğunu biliyorum. Sanırım önümüzdeki sene en az iki ya da üç Türk müzisyen daha katılacak orkestraya.

Orkestrada çalan müzisyenler arasındaki ilişkiler nasıl?

Bu seneki durum daha özel tabii. İnsanlar savaş yüzünden yoğun ve gerginler. Ben şu anda bu orkestradaki en bağımsız insanım; ne Arap'ım ne de İsrailliyim. Ama iki tarafla da ilişkilerim çok sıcak. Orkestradaki herkes belli bir ölçüde milliyetçi. Ama bu durum aramızdaki ilişkilere kesinlikle yansımıyor. Maestro Barenboim'in de dediği gibi orkestramız, kurallarını kendimize göre belirlediğimiz bir cumhuriyet gibi... Günümüzde Barenboim dışında böyle bir oluşumu gerçekleştirebilecek ikinci bir otoritenin olduğunu da düşünmüyorum.

Gazetelerde çıkan haberlerde, bazı orkestra üyelerinin Madrid konseri öncesinde hazırlanan deklarasyona zorla imza attığı yer aldı. Böyle bir durum yaşandı mı?
Metin, Daniel Barenboim ve Edward Said'in eşi Mariam Said tarafından hazırlandı. "Bu bildiriyi yalnızca hepimiz bir olup imza atarsak yayımlayacağız" dediler. Metnin içeriğiyle ve fikir yapısıyla değil cümlelerin kuruluşuyla ilgili olarak biraz muhalefet oldu o kadar. Bunlar da son derece doğaldı. Özetle deklarasyon, tamamen demokratik bir şekilde onaylandı, dayatma kesinlikle söz konusu olmadı

Şimdiye kadar orkestrayla çıktığınız konserlerdeki izlenimleriniz neler?

Ayakta alkışlanmadığımız bir konser olmadı. Divân benzeri gençlik orkestraları var ama bizim farkımız şu: İnsanlar Ortadoğu'da belki evlerini kaybettikleri, hatta bombardımandan kurtuldukları halde fedakârlık yaparak çalmaya geliyorlar. Konserler esnasında hepimiz çok yoğun duygular yaşıyoruz.

"Barenboim" hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yaşayan bir efsane Barenboim. Beni en çok etkileyen yönü, orkestrayı mıknatıs gibi çekip kendisiyle birlikte sürüklemesi. Hepimiz onu baba gibi görüyoruz. Bizimle şakalaşır, sohbet eder. Hatta çalarken birlikte ağlarız.

Doğu-Batı Divânı'nın müthiş konseri bugün

Müzik ve yazın dünyasının iki önemli ismi Daniel Barenboim ve Edward Said'in Ortadoğulu genç müzisyenleri 1999'da bir araya getirerek kültürler arasındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla kurduğu Doğu-Batı Divânı Orkestrası, bugün Aya İrini'de vereceği konser için İstanbul'a geldi. Aralarında İsrail, Lübnan ve Filistinli sanatçıların da bulunduğu 90 kişilik orkestrayı İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) yetkilileri karşıladı. Ünlü İsrailli şef Barenboim ile Filistinli düşünür Said'in eşi ve Said-Barenboim Vakfı'nın Onursal Başkanı Mariam C. Said bir basın toplantısı düzenledi. Barenboim, konserin düzenlenebilmesi için Türk Musevi Cemaati ile anlaşma yapılıp yapılmadığı sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Barenboim, orkestranın Lübnanlı ve Suriyeli üyelerinin savaşı protesto etmek için bir süreliğine katılmayacaklarını da ifade etti. Orkestradaki tek Türk olan Orhan Çelebi de "Musevi cemaati, konsere desteğini çektiğini açıklamış ancak daha sonra fikirlerini değiştirmişti. Ama biz desteğin çekilmesi halinde bile konseri alternatif kaynaklardan alacağımız destekle gerçekleştire-cektik. Bu yönde girişimler de oldu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious