İşte DTP'den gelen ilk resmi yorum

İşte DTP'den gelen ilk resmi yorum.9424
  • Giriş : 16.11.2007 / 15:16:00
  • Güncelleme : 16.11.2007 / 16:18:53

Demirtaş: DTP'nin kapatılmasını gerektirecek herhangi bir eylem yoktur dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanı Vekili Selahattin Demirtaş, DTP'nin kapatılmasını gerektirecek herhangi bir eylem, tavır ve söylemin gerçekleşmediğini söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın Anayasa Mahkemesi'ne DTP hakkında "Bölücü terör örgütü PKK'nın eylemlerin odağında yer almak" gerekçesiyle kapatma davası açmasına ilk tepki DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş'tan geldi.

Diyarbakır'da şehiriçi ulaşım için düzenlenen programa katılan DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Selahattin Demirtaş, "Türkiye bir siyasi parti mezarlığına dönüşmüş durumda. Siyasi parti kapatmak demokratik ülkelerde de olmaması gereken bir uygulamadır. Siyasi partileri halk açar halk kapatır. Hiçbir kapatma, kapatma girişimi Türkiye'ye fayda sağlamaz. Bu talihsiz bir durumdur. Sadece partimiz açısından değil, Türkiye demokrasisi açısından da talihsiz bir durumdur." diye konuştu.

DTP'nin kapatılacağına inanmadıklarını anlatan Demirtaş, "Partimizin kapatılmasını gerektirecek en küçük bir eylem bir tavır, söylem olmamıştır. Umut ediyorum ki akli selim hakim olacak ve partimiz kaldığı yerden Türkiye demokrasisine katkı sunmaya devam edecektir." şeklinde konuştu.
Demirtaş, DTP genel merkezinin toplantı halinde olduğunu, geniş bir değerlendirmeyi yapacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious