İşte DTP'nin Erdoğan'ı kızdıran talebi

İşte DTP'nin Erdoğan'ı kızdıran talebi.11391
  • Giriş : 12.06.2009 / 02:30:00
  • Güncelleme : 11.06.2009 / 23:46:44

Erdoğan, Baykal'ın 'kaba' sözüne yanıt verdi, DTP ile görüşmeye neden olumlu bakamadığını açıkladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV'de Murat Akgün'ün gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Erdoğan, Güneydoğu ve Kürt sorunu konusunda yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

KÜRT SORUNU VE GÜNEYDOĞU KONUSU

Bölgeye yatırımlar önemli ölçüde arttı. Hiç bir vatandaş için ayrım yapmamız sözkonusu olamaz. Bölgeye çok rahat giden bir liderim. Bölge halkının temsilcisi olduklarını iddi edenler bu güne kadar ne yaptı. Onların sorunu benim iktidarımın sorunu. Günlerini eylemler üzerinden nemalanmak için geçiriyorlar. İktidara Kürt sorunu konusunda yardım etmelidirler.

DTP ile görüşme gündemden düşmemeli... Ancak çok hatalı bir yol izleniyor. Terör örgütüne bu ifadeyi kullanmamakta ısrar ediyorlar. Taraflar silah bırakmalı diyorlar. Ne demek taraflar siklah bırakmalı. Silahlı Kuvvetler silah bırakır mı? Bu çok kasıtlı bir ifade. Terör örgütüne tek yönlü silah bırak çağrısı yapmalıdırlar.

BAYKAL'A SEN KABA CEVABI

Muhalefet Meclis'in çalışmaması için elinden geleni yapıyor.

Baykal sen kelimesini samimityetinden söylediğini söylüyor. Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti'nin en kaba başbakanı derken bunu da mı samimiyetinden söylüyor. Ben bu makamdayken benden Sayın Baykal'a yönelik hakaret duymayacaksınız. seçim kampanyaları bile hep hakaret dolu. Ben siz demeye devam edeceğim. Benim aldığım edep buna yakışmaz. Arada belki sen diye ağzımdan kaçırmış olabilirim. Saygısızlığına devam etsin. Ben saygı göstermeye devam edeceğim. Ben zihniyeti eleştirdim.

Hazinenin size verdiği 1 milyon TL'yi nereyi harcadınız. Bunu Anayasa Mahkemesi de onayladı. Ben demiyorum bu bir karar. Naylon fatura mıdır? Nereye gitti bu? Yolsuzluk burada.. Açıkla bunu.. Ben merdin karşımda mert olan insan arıyorum. Kendisi namertse ben bilemiyorum.

KÖŞELERDEKİ HAKARETLER

Köşe yazarlarına bakıyorum. Köşelerinde sırf hakaret. Allah aşkına bu Başbakan'ın 365 günün hiç bir günü olumlu yaptığı hiç bir şey yok mu? Bu ülkede neler neler değişiyor. Bunların ne gazetelerinde ne televizyonlarında yapılan hayırlı şeyleri göremezsiniz. Yaptığımız hizmetlere medyada yere verilmediğini görüyoruz.

Ben eleştirileri normal karşılarım. Ama hakretleri kabul edemem. Tepki verdiğim karikatürlerde hakaretler vardı. Hangi Başbakan'ın ne ile eleştirildiğine bakmak lazım. Berlusconi ne ile eleştiriliyor ben ne ile... Bu çok önemli.

ZAHİD AKMAN KONUSU

RTÜK Başkanı Akman'a yönelik eleştiriler AK Parti'yle ilgili değil. Zahid Bey üzerinden bir çatlak oluşturmaya çalışmak çok yanlış bir tavır. Bülent Bey kendi görüşünü söylemiştir. Arınç'ın Akman kanaati kendi görüşü. Akman 1 ay sonra başkanlığa aday olmayacak. Bunu kendisi de söyledi.

Alman yargısı Türk yargısına cevap vermiyor. Kendileri olunca da hemen şu belgeyi istiyoruz diyorlar. Önce sen gereğini yap. Almanya'dan ülkeme karşı saygı beklerim. Bunu Merkel'e de ifade ettim. AB bağlamında da bu sözkonusu...

Türkiye ufak bir ülke değil. Sen nasıl yok sayarsın. Türkiye NATO'nun önemli bir üyesi. Türkiye günü için Fransa'ya gitmeyebilirim. Chiraq'da aynı partinin üyesiydi. Ama hiç bir zaman böyle bir yaklaşım görmedim. AB konusunda kararlılığımız devam ediyor. Brüksel'de Daimi Temsilcilik için bir bina satın olduk. Merkezde bulunan bu bina çok mükemmel bir yer oldu.

Her jesti bizden bekliyorlar. Rumlar da adım atarsa kapıları açarı demiştik. Ama karşı taraftan bir adım yok. Sen Batı Trakya'daki atadığımız bir müftüyü kabul etmez ve sen müftü atarsan bu olmaz arkadaş. Kimse kusura bakmasın. Heybeliada Ruhban Okulu konusu da tartışılabilir ama bunun için sen de adil davranacaksın. Batı Trakya'da Türk sözüne tahammül edemiyorlar. Böyle bir şey olabilir mi?

AİHM aile içi şiddet konusunda kararı utanç vericidir. Bu olayların aynısı onlarda da var. Her bir vatandaşının can güvenliğini sağlayabilme tarihin hangi aşamasında nerede var.

DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİ

Dolmabahçe görüşmesi ile ilgili CHP Milletvekili Atilla Kart'ın soru önergesine detaylı bir cevap vermeyeceğim. Bunlar soru önergelerini çok hafife aldı. Utanmasalar aile mahremiyetlerini bile soru önergesi yaparak Meclis'e getirecekler. Bu görüşme benimle mezara gidecek. Sayın Büyükanıt'ta böyle düşünüyordur. Ama Sayın Büyükanıt bir açıklama yaparsa, ancak buna asla ihtimal vermiyorum ben de açıklarım.

Mayınlı arazilerin temizlenmesi ile ilgili yasayı Cumhurbaşkanı Gül'ün onaylamaması gibi bir endişe taşımıyorum. mayınlı araziler sınırımız İsrail'le değil Suriye ile. Suriye kendi tarafında kalan bölgeyi temizlemiş durumda. Buralarda asker bile dolaştırmıyor. Allah'a şükür ilişkilerimiz de çok iyi. Allah bozmasın diyorum. Bu konuda TSk bu arazileri temizleyemeyeceğini söylüyor.

Daha önce Galataport ihalesinde de benzer şeyi yaptılar. Şimdi orası yapılsaydı o mezbelelik ışıl ışıl 5 yıldızlı oteller olacaktı. Yolcu gemilerinin biri gidip biri kalkacaktı. Orada benim vatandaşlarıma iş imkanları sağlanacaktı. Bu adamlar bu binaları yüklenip ülklerine mi götürecek. Yok burada kalacak. Yatırım senin ülkene yapılan yatırım. Ama bunu engellediler. Muhalefetin tek derdi olumlu bir gelişmeyi nasıl baltalayabilirz. Amacımız yabancı sermayeyi ülkemize çekmek. Ondan sonra diyorlar başbakan sinirli. Sinirli değilim ben dertliyim dertli...

Gelir idaresi özel kuruyluş olsun diyorlar. Bu olmaz. IMF olmazsa biz ölecek miyiz. Yok öyle bir şey. Olursa olur. Brezilya nasıl IMF'siz yola devam diyorsa Türkiye'de der. Biz bir dayatmayı kabul edemeyiz. Hele hele siyasi bir dayatmayı asla kabul edemeyiz. Bizim bu noktada hiç kimseye borcumuz yok. İlkeli siyaset bizim fazilet prensibimiz. Temennim görüşmeler yaz sonu bitsin.

İstiklal Marşı'nı okuyan Kongolu yavrularımız beni duygulandırdı. Bunlara duygulanmamak mümkün mü?

FUTBOL VE 3 BÜYÜKLER

Sadece teknik direktörle bu işler olmaz. Bence Aragones'in getirilmesinin zamanlaması yanlıştı. Aragones geldiğinde kimleri bulmuşsa onlarla yola devam dedi. Transferler yapılmıştı.

Bu yıl da ligin çok renkli olacağına inanıyorum. Çok daha heyecan dolu olacak. Fair Play dolu bir sezon geçirmesini diliyorum.

HİDAYET VE MEHMET'LE GURUR DUYUYORUZ

Basketbola da ilgi gösteriyorum. Bugün Hidayet Türkoğlu'nu telefonla arayıp başarı dileyeceğim. Çok önemli bir maçı var. Orada Hidayet'in olduğu dövizlerin kaldırılması falan çok gurur verici bir fotoğraf karesi... Mehmet Okur'da başarılı bir sezon geçirdi. NBA gibi bir uluslararası arenada bunlar insanı gururlandıran gelişmeler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*