İşte dünyanın en değerli kulübü

İşte dünyanın en değerli kulübü.12526
  • Giriş : 10.04.2009 / 20:35:00

Bütün dünyayı kasıp kavuran ekonomik krizin, dünyanın en büyük futbol kulüplerini etkilemediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Forbes dergisine göre, dünyanın en büyük 25 Futbol kulübünün şimdiki değeri ortalama 597 milyon dolar ederken, bu, krizin etkisini tam olarak hissettirmeye başlamadan önce geçen yıla göre yüzde 8'lik bir artışı gösteriyor.

Beş büyük Futbol kulübünden her birinin değerinin en az 1 milyar dolar olduğunu yazan dergi, dünyanın en değerli Futbol kulübünün, 1,87 milyar dolar ile İngiltere Premier Ligi şampiyonu Manchester United olduğunu belirtti.

Manchester United, 160 milyon dolar işletme karı ile en karlı takım oldu. Wayne Rooney ve Cristiano Ronaldo gibi yıldızlarıyla 76 bin seyirci kapasitesine sahip Old Trafford stadını dolduran kulübün bilet geliri, geçen sezon 200 milyon doları aştı.

İspanya'nın Real Madrid takımı 1,35 milyar dolar ile en değerli Futbol kulüpleri sıralamasında ikinci sırayı alırken, bu kulübü 1,2 milyar dolar ile yine bir İngiliz kulübü olan Arsenal takip etti.

Almanya'nın Bayern Munich kulübünün değeri 1,11 milyar dolar ve İngiltere'nin Liverpool takımının değeri ise 1,01 milyar dolar oldu.

ABD'de Beyzbol Ligi'nde en değerli takım, geçen yıl nisan ayı sonu itibariyle 1,3 milyar dolar değerindeki ''New York Yankees'', Ulusal Futbol Ligi'nin en değerli kulübü ise geçen yıl eylül ayı itibariyle 1,6 milyar dolar değerindeki ''Dallas Cowboys'' oldu.

Büyük Futbol kulüplerinin değerlerini koruması ve artırmasındaki en büyük nedenlerin başında, televizyon gelirleri ve uzun vadeli sponsorluk anlaşmalarının geldiği belirtildi.

Rupert Murdoch'un şirketi küresel medya devi News Corporation'ın sahibi olduğu İngiliz BSkyB uydu televizyonu ile İngiliz medya kuruluşu Setanta, İngiltere Premier Ligi'nin hakları için yılda yaklaşık 1,8 milyar dolar ödüyor. Arsenal, Liverpool ve Schalke 04 Futbol kulüpleri Emirates, Carlsberg ve Gazprom ile yaptıkları uzun vadeli anlaşmalardan bir sezonda 15 milyon dolardan fazla para alıyorlar.

Çin ve Güney Asya'da futbola ilginin arttığını ve büyük yatırımcıların İngiltere Premier Ligi'ne para akıttığına işaret eden dergi, Abu Dabi kraliyet ailesi üyesi Şeyh Mansur Bin Zayid El Nayan'ın yaklaşık 385 milyon dolara Manchester City'yi aldığını hatırlattı.

Dünyanın en değerli 25 Futbol kulübü sıralamasında İngiltere'den 9, Almanya'dan 6, İtalya'dan 4, İspanya'dan 2, Fransa 2 ve İskoçya'dan 2 takım bulunuyor.

İlk büyük beş kulübü, AC Milan, Barcelona, Chelsea, Juventus ve Schalke 04 takip ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*