İşte dünyanın en güçlü 10 kadını

İşte dünyanın en güçlü 10 kadını .8558
  • Giriş : 03.10.2007 / 14:47:00

Fortune dergisinin hazırladığı “Dünyanın en Güçlü 50 kadını” listesinde, Güler Sabancı 8'inciliğe yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fortune dergisince hazırlanan Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde bu yıl ilk kez ilk 10'a girdi. 2005 yılında 18'inci sırada yer alan Güler Sabancı, geçen yıl da 11'inciliğe terfi etmişti. Sabancı, bu yıl ise listede 8'inci sırada yer aldı.

Bu yıl listeye 11 yeni isim eklenirken, kadınların erkek egemen sektörler olarak bilinen nükleer enerji, madencilik ve petrol alanındaki yükselişlerinin de altı çizildi.
Listede birinci sırada yer alan Cynthia Carroll, Dünyanın En Güçlü Kadınları arasına ilk kez bu yıl katıldı. Dünyanın en büyük madencilik şirketi (2006 gelirleri 33 milyar dolar) olarak gösterilen İngiltere merkezli AngloAmerican'ın CEO'luk koltuğuna 2007 Mart ayında oturan Carroll, 50 yaşında bir ABD'li jeolojist. Listede ikinci sırada yer alan Anne Lauvergeon, Fransız nükleer enerji şirketi Areva'nın CEO'su. Üçüncü sırada da İngiliz bir firma olan Pearson'un CEO'su Marjorie Scardino var.

BARMANBEK DE LİSTEDE

50 kadından oluşan listede 8'inci sırada yer alan Güler Sabancı şu sözlerle tanıtılıyor: “52 yaşındaki Sabancı, Türkiye'nin en büyük endüstri ve finans güç odaklarından biri olan holdinginin başında çok yoğun bir yıl geçirdi. Gelirleri yüzde 14 artışla 12 milyar dolara yükseldi. Sabancı'nın halka açık 13 şirketinden biri olan Akbank'ın yüzde 20'lik hissesini Citigroup'a 3 milyar dolara sattı. Şimdi elektrik üretimi ve perakendede yeni varlıklar edinme peşinde.” Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde yer alan diğer Türk kadın ise Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Barmanbek. Barmanbek, listede 43'üncü sırada yer alıyor.
Güler Sabancı 3 sıra birden atladı

ADI ŞİRKETİ

1-Cynthia Carroll AngloAmerican
2-Anne Lauvergeon Areva
3-Marjorie Scardino Pearson
4-Patricia Russo Alcatel-Lucent
5-Linda Cook Shell
6-Anne-Marie Idrac SNCF
7-Marina Berlusconi Fininvest
8-Güler Sabancı Sabancı
9-Ana Patricia Botin Banesto
10-Nancy Mckinstry Wolters Kluwer

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious