İşte en güçlü 10 belediye başkanı

İşte en güçlü 10 belediye başkanı.10124
  • Giriş : 23.01.2008 / 00:49:00

Mevcut belediye başkanları arasında en yüksek desteğe sahip 10 belediye başkanı ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Andy-Ar araştırma şirketinin 24 il ve 62 belediyeyi kapsayan 'Yerel Yönetimler İmaj Araştırması'nda görevdeki belediye başkanlarının sahip oldukları seçmen desteği ölçüldü.

16 Aralık 2007-13 Ocak 2008 tarihleri arasında 23 bin 263 denek arasında yapılan araştırmada Türkiye'nin en yüksek kamuoyu desteğine sahip belediye başkanı tespit edildi. Araştırmanın yapıldığı 24 il şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Samsun, Mersin, Trabzon, Kayseri, Kocaeli, Adapazarı, Rize, Gaziantep, Eskişehir, Denizli, Artvin, Konya, Malatya, Balıkesir, Manisa, Erzurum ve Sivas.

Yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılan anket çalışmasında seçmenlere "Bu pazar günü yerel seçim olması durumunda mevcut başkana oy verir misiniz?" sorusu yöneltildi. Çıkan sonuçlara göre, en yüksek kamuoyu desteğine sahip 10 belediye başkanı ve sahip oldukları oy oranları şöyle oluştu:


BELEDİYE-BAŞKAN-PARTİ

YÜZDE

1

Kayseri Büyükşehir

Mehmet ÖZHASEKİ ( AKP )

69,4

2

Eskişehir Büyükşehir

Yılmaz BÜYÜKERŞEN ( DSP )

63,1

3

İstanbul / Şişli

Mustafa SARIGÜL ( CHP )

58,2

4

İzmir / Karşıyaka

Cevat DURAK ( CHP )

54,6

5

Ankara / Çankaya

Muzaffer ERYILMAZ ( CHP )

54,4

6

İzmir / Konak

Ali M.TUNÇAĞ ( CHP )

53,8

7

İstanbul / Kadıköy

Selami ÖZTÜRK ( CHP )

53,6

8

Diyarbakır / BAĞLAR

Yurdusev ÖZSÖKMENLER ( DTP )

53,2

9

Ankara Büyükşehir

Melih GÖKÇEK ( AKP )

52,5

10

İstanbul / Fatih

Mustafa DEMİR ( AKP )

52,5


Not: Bu tablo, kararsız seçmenlerin oyları dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan tablodur.

AKP'NİN EN BAŞARILISI ÖZHASEKİ
Anket sonuçlarına göre AK Parti'nin en yüksek kamuoyu desteğine sahip belediye başkanı Mehmet Özhaseki. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki, 2004 yerel seçimlerinde aldığı yüzde 71 oy oranının 2 puan altında görünse de, yüzde 69.4'lük oranla en çok desteklenen belediye başkanları listesinde zirvede yer alıyor.

SOLUN KALELERİNİN DÜŞMESİ ZOR GÖRÜNÜYOR
En yüksek kamuoyu desteğine sahip 10 belediye başkanının yer aldığı listede, özellikle AK Parti'nin önümüzdeki yerel seçimlerde almayı planladığı ve 'Solun kalesi' olarak tabir edilen belediyelerin başkanları yer alıyor. Özhaseki'yi Eskişehir'in DSP'li Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen takip ediyor. Seçmenlerin yüzde 63.1'i önümüzdeki pazar günü seçim yapılması durumunda oyunu Büyükerşen'e vereceğini söylüyor. İsmi sık sık "solu birleştirecek isim" olarak da öne çıkan Yılmaz Büyükerşen, aynı zamanda Eskişehir'in efsane belediye başkanı olarak da Eskişehir seçmeninin yüksek desteğine sahip. Büyükerşen'i takip eden 5 belediye başkanı ise CHP'li. Sırasıyla, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül; yüzde 58.2, İzmir/Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak; yüzde 54.6, Ankara/Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz; yüzde 54.4, İzmir/Konak Belediye Başkanı Ali M. Tunçağ; yüzde 53.8 ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk; yüzde 53.6 takip ediyor.

İLK 10'DA DTP'Lİ TEK BAŞKAN
Listeye Demokratik Toplum Partisi'nden (DTP) giren tek belediye başkanı Diyarbakır/Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler oldu. Seçmenlerin yüzde 53.2'si Özsökmenlere yine oy vereceğini söylüyor. DTP'nin ismi en çok konuşulan belediye başkanı olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise kararsızların oyları dağıtıldıktan sonra yüzde 49.3.

2004 seçimlerinde yüzde 60 oranında bir desteğe sahip olan Osman Baydemir'in, verdiği politik demeçlerin karşılığının oy olarak geri dönmediği ortaya çıkıyor.

GÖKÇEK 9. SIRADA, TOPBAŞ İLK 10'DA YOK
Türkiye'nin en büyük iki şehrinin AK Partili belediye başkanlarının seçmen desteği ise parlak değil. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e bu pazar seçim olsa oyunu vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 52.5. Gökçek bu oranla en yüksek seçmen desteğine sahip 10 belediye başkanı listesine 9. sıradan girebildi. 2004 seçimlerinde yüzde 55 oy oranı ile yeniden belediye başkanı seçilen Gökçek, özellikle geçtiğimiz yaşanan susuzluk sıkıntısına rağmen ilk 10 arasında yer alarak Ankara'da ne kadar güçlü olduğunu da kanıtlamış oldu. Yaşanan susuzluk sıkıntısı ve doğalgaz kuyrukları nedeniyle sıkıntılı günler geçiren ve Başbakan Erdoğan'ın gözden çıkardığı iddialarına rağmen Gökçek en yüksek kamuoyu desteğine sahip 10 belediye başkanının arasına 9. sıradan da olsa girmeyi başarmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş listede yer alamadı. Ankette, 2004 yerel seçimlerinde yüzde 45.84 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Kadir Topbaş'ın desteği yüzde 46.2 olarak çıktı. Türkiye'nin en büyük metropolünü yöneten Topbaş'ın bütün icraatları hem basının hem de bizzat Başbakan Erdoğan'ın yakın takibi altında. Listenin 10. sırasında ise AK Partili Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir. Demir'in destek oranı ise yüzde 52.5

TOPBAŞ YENİDEN ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?
Kendisi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki icraatları ile efsaneleşen Erdoğan'ın, Topbaş'ın ilk 10 belediye başkanı arasında yer almamasını nasıl değerlendireceği merak konusu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'de şimdiden farklı adayların isimleri geçiyor. Topbaş'ın kamuoyunu desteği azalmasa da, en yüksek desteğe sahip 10 belediye başkanı arasında yer alamaması, rakip isimler karşısında şansını zora sokacak gibi görünüyor.

ENSONHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious