İşte Erdoğan'ın adamları

İşte Erdoğan'ın adamları .11164
  • Giriş : 02.08.2007 / 19:18:00

İşte Erdoğan zirveye çıkarken onu hiç bırakmayan 50 kişilik ekip

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan neden başarılı? Uzmanlardan duymaya alışık olduğumuz nedenler: Karizmatik, iyi bir hatip, vefalı ve çalışkan olması… Ama bir noktayı atlıyorlar: Hayatını ona adayan 50 kişilik yakın ekibini.

İşte o ekip ve onlar hakkında kısa bilgiler:

Prof. Dr. BEŞİR ATALAY
1947 Ankara doğumlu. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Adı, Cumhurbaşkanı adayı olarak da geçti. Erdoğan’ın aday göstermek istediği, ancak Bülent Arınç’ın sıcak bakmadığı ileri sürüldü. Atalay’ın eşi değil ama, üç kızından biri türbanlı. Bir dönem kamuoyu araştırma şirketi ANAR’ın yöneticisiydi. Bu yüzden hükümetin kamuoyu araştırma uzmanı olarak da biliniyor.

ALİ BABACAN
1967 Ankara doğumlu. Erdoğan, kriz sonrası ekonomi bakanlığını Ali Babacan’a vererek, güvenini gösterdi. Bununla kalmadı, AB başmüzakerecisi görevini de verdi. Babacan, AKP kurucu üyesi; yani bir anlamda Erdoğan’ın prenslerinden biri. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

Doç. Dr. HÜSEYİN ÇELİK
1959 Van doğumlu. AKP kurucu üyesi… 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Doçent unvanını da aynı üniversiteden aldı. Çelik’in, Türk siyasi tarihi, kültürü ve edebiyatı üzerine yazılmış on kitabı var. Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, müfredatta din içerikli yayınlara izin verdiği ileri sürüldü. Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin tüm baskılarına karşın onu görevden almaya yanaşmadı.

CEMİL ÇİÇEK
1946 Yozgat doğumlu. Siyasete ANAP’tan girdi, 1997’de ‘Grup kararına aykırı hareket’ gerekçesiyle ANAP’tan ihraç edildi. 1998’de Fazilet Partisi’ne girdi. AKP’nin kuruluşuna katıldı, ancak hemen üye olmadı. Erdoğan’ın, Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çiçek, 301’inci madde tartışmaları ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Ermeni Konferansı düzenleme çabalarını ‘vatana ihanet’ diye nitelemesiyle gündeme gelmişti. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden seçildi.

Doç. Dr. ABDULLAH GÜL
1950 Kayseri doğumlu. Erdoğan’ın en yakınındaki isim. AKP’nin yaratıcılarından. Onun için ‘ikinci adam’ deniliyor. Erdoğan, milletvekili seçildikten sonra Başbakanlığı devrederek, Dışişleri Bakanlığı ile yetindi. Erdoğan da onu Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Dr. HİLMİ GÜLER
1949 Ordu doğumlu. Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde İGDAŞ yönetim kurulu üyesiydi. Güler’in kızı, Osman Pepe’nin oğlu ile evli. ODTÜ'den Metalürji Mühendisliği diploması var. Aynı üniversiteden yüksek lisans ve doktora sahibi. Güler, bakanlığı döneminde, Irak’a ucuza elektrik satmakla ve kayınbiraderini PETKİM Yönetim Kurulu Başkanı ve PETKİM satışının İhale Komisyonu Başkanı yaptırmakla suçlandı.


ATİLLA KOÇ
1946 Aydın doğumlu. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Kaymakamlık, valilik, Emniyet Müdürlüğü yaptı. Hiçbir tarikat ve cemaate yakın olmadığını söyleyen Koç, “Ege’de ‘Efe ne derse kızan onu yapar’ derler. Bizim efemiz de Başbakan’dır'' diyor.

OSMAN PEPE
1954 Trabzon doğumlu. AKP hükümetlerinin değişmez Çevre ve Orman Bakanı oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. İller Bankası, Azot Sanayi ve Ereğli Demir Çelik Fabrikasında mühendis olarak çalıştı.

MEHMET ALİ ŞAHİN
1950 İstanbul doğumlu. Avukat. Erdoğan’ın yol arkadaşı. “Milli Görüş gömleğini çıkardık'' diyen ekipten, yani Necmettin Erbakan yolundan vazgeçenlerden. Şahin, AKP Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu üyeliğinde de bulundu. AKP’nin hukukçu kadrosundan. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden seçildi.

KEMAL UNAKITAN
1946 Edirne doğumlu. Erdoğan’ın ‘Kemal Abi’si. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. Bir dönem Albaraka Türk Finans Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi’ydi. Kemal Unakıtan, muhalefetin çok eleştirdiği bir isim. Sık sık istifaya çağrılan Unakıtan; kaçak villa, mısır ithalatı, Galataport, TÜPRAŞ’taki hisse satışı gibi birçok tartışmalı konunun odağında. Erdoğan, mealen “Medyanın talebiyle milletvekili, bakan, belediye başkanı ve bürokratı yedirtmem'' dedi.

BİNALİ YILDIRIM
1955 Erzincan doğumlu. Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki kurmaylarından. Bakanken, 37 kişinin öldüğü hızlı tren kazasında tüm suçlamalara karşın, Erdoğan, Yıldırım’ı görevden almadı.

DANIŞMANLAR VE KURMAYLAR

Dr. YALÇIN AKDOĞAN
1969 İstanbul doğumlu. Başdanışman. AKP`nin ‘muhafazakâr demokrat’ söyleminin mimarı olarak gösteriliyor. Gezilerinde Erdoğan’a eşlik ediyor. Bir dönem, Yeni Şafak Gazetesi’nde yazarlık yaptı. ‘AKP ve Muhafazakâr Demokrasi’ adlı kitabı nedeniyle, parti içinde ona ‘Doktrin Hocası’ diyorlar. AKP’nin liderlik tarihçesini yazacağı ileri sürülüyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun. Marmara Üniversitesi’nden de siyaset bilimi doktorası var.

MÜCAHİT ARSLAN
Tayyip Erdoğan’ın sessiz, derinden çalışan danışmanı deniyor. AKP’nin kurucularından. 10 Aralık 2002’de, Beyaz Saray’da ABD Başkanı George Bush ile Erdoğan (Henüz Başbakan değildi) buluşmasını kotaran kişilerden biri. Ne fotoğraf çektiriyor, ne televizyona çıkıyor.

Prof. Dr. NABİ AVCI
1953 Bilecik doğumlu. Başbakan Başmüşaviri ve medya danışmanı. Erdoğan’ın hemen hemen tüm temaslarında o da yer alıyor. Hürriyet Gazetesi’ne göre Tayyip Erdoğan, Avcı’ya ‘Nabi Hocam’ diye hitap ediyor. 20’li yaşlarda Veysel Vedat ismiyle şiirler yazan Avcı’nın edebiyat ve sanat bilgisi oldukça iyi. İdeolojik olarak liberal, yaşam tarzı olarak muhafazakâr.

EGEMEN BAĞIŞ
1970 İstanbul doğumlu. Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politika danışmanlarından. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye seçildi. Erdoğan, yabancı devlet adamlarıyla görüşürken tercümanlık yapıyor. Uzun yıllar da Beyaz Saray’da tercümanlık yaptı. 2002 seçimlerinden sonra, ABD’deki işini bırakarak Türkiye’ye geldi. ABD, New York’taki, Baruch College’de işletme okudu. Aynı üniversiteden kamu yönetimi yüksek lisansı var. New York’ta Turkish Link adlı bir çeviri bürosu bulunuyor.

AKİF BEKİ
1971 Bingöl doğumlu. Sözcü ve başdanışman. Gazeteci kökenli. 2003’te ‘Erdoğan’ın Harfleri’ adlı kitabını yayımladı ve Erdoğan’ın konuşma dilini analiz etti. “Erdoğan, Musa peygamberin soyundan geliyor'' dedi. İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun.

HÜSEYİN BESLİ
19 Görele doğumlu. Genel Başkan Danışmanı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji ve işletme iktisadı okudu. Besli, yaptığımız görüşmede Erdoğan’la ilişkilerini şöyle özetledi: “1991’den bu yana bilfiil bire bir çalıştık. Ben Sayın Başbakan’a basın ilişkilerinde yardımcı oluyorum. Konuşmalarının hazırlanmasında da katkıda bulunuyorum.''

ÖMER ÇELİK
1969 Adana doğumlu. Erdoğan’ın en eski siyasi danışmanlarından. Gazi Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Dış politika ile ilgili her ayrıntının ondan geçtiği söyleniyor. Başbakan’ın konuşma metinlerini hazırladığı biliniyor. Yeni Şafak, Yeni Yüzyıl, Star ve Sabah’ta yazarlık yaptı. İddiaya göre Ali Bulaç sayesinde Erdoğan ile tanıştı. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden girdi.

Prof. Dr. AHMET DAVUTOĞLU
1959 Taşkent doğumlu. Dış Politika Başdanışmanı ve büyükelçi. İlk tezkere günlerinde ‘Irak’a asker göndermenin hatalı olacağını’ savundu. AKP’nin, başta Ortadoğu olmak üzere, dış politikasının belirlenmesinde son derece etkin bir isim oldu. Aynı zamanda Abdullah Gül’ün de yakın arkadaşı. Seçimlerden sonra akademik hayata dönme kararı aldı.

Prof. Dr. ÖMER DİNÇER
1956 Karaman doğumlu. Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde BİT’lerden (Belediye İktisadi Teşekkülleri) sorumlu danışmanıydı. AKP iktidarıyla birlikte Başbakanlık Müsteşarı oldu. Yeni AKP hükümetinde başbakan yardımcısı olacağı konuşuluyor.

ŞABAN DİŞLİ
1958 Sakarya doğumlu. AKP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Cumhurbaşkanlığı tartışmalarında, Erdoğan’ın Başbakan olarak kalması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Şaban Dişli’yi yurtdışı gezilerinde yanında bulundurmaya özen gösteriyor. Dişli En yakınında kim olduğunu sadece Başbakanımız bilir. Ama son sekiz aydır ekibinin içindeyim'' dyor.

EROL OLÇAK
1963 doğumlu. Reklam danışmanı. Artel Reklam Ajansı’nın sahibi. AKP’nin seçim çalışmalarını düzenleyen ekibin başında. İstanbul Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi mezunu olan Olçak, ilk oğluna Tayyip ismini verdi. 1994’te de yerel seçimler öncesi düzenlenen kampanyanın başındaydı. AKP'nin isim babası olduğu ileri sürülüyor. Ancak, ampul amblemi yerine ayçiçeği önermiş. Çiller’li DYP'nin, ‘Cesur Yürekli Türkiye’ kampanyası ile KKTC'de Ulusal Birlik Partisi'nin seçim kampanyasını da o yaptı.

İDRİS NAİM ŞAHİN
1956 Ordu doğumlu. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı. AKP kurucularından, halen genel sekreter. Erdoğan’ın çok yakın arkadaşı olduğu söyleniyor. 22 Temmuz 2007 seçimleri için, Erdoğan’ın evinde milletvekili aday listesini hazırlayan ekibin içinde yer aldı; kendisi de yeniden TBMM’ye girdi.

CÜNEYD ZAPSU
1956 İstanbul doğumlu. Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, işadamlarıyla tanıştıran isim olarak gösteriliyor. ABD ve Avrupa ile Başbakan Erdoğan arasında köprü olduğu ileri sürülüyor. Erdoğan’ın veri koordinatörü. Davos toplantılarında da Erdoğan’ın programlarının mimarlığını yaptı. 17 Aralık 2004’te gerçekleştirilen, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik zirvesinde önemli taktiklere imza atan Cüneyd Zapsu, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve Genel Başkan Danışmanı.

FARUK ÇELİK
1956 Artvin doğumlu. Erdoğan’a başbakanlık yolunu açan isim olarak gösteriliyor. 2002’de Siirt seçimlerine itiraz ederek iptalini isteyen kişiydi. O dönem, AKP Grup Başkanvekili olan Çelik, “Bundan bir şey çıkmaz'' diyen Erdoğan’ı sürenin dolmasına 24 saat kala ikna ettiğini açıklamıştı.

ÇEVRESİNDEKİ KADINLAR

AYŞE BÖHÜRLER
1963 Nevşehir doğumlu. AKP kurucu üyesi ve Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi. Türbanı yüzünden AKP’ye ihtar verilmesine neden oldu. Erdoğan adına, Nimet Çubukçu ile birlikte ‘Türban raporu’ hazırladığı basında yer aldı. Erdoğan’ın Başbakan kalmasını isteyen ekipten. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu.

HÜLYA ÇETİNKAYA
Tayyip Erdoğan’ın sekreteri. 1985’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne girdi. Önce Bedrettin Dalan’la, ardından da Nurettin Sözen’le ve Tayyip Erdoğan’la çalıştı. Tayyip Erdoğan’ın cezaevine girdiği günlere kadar sekreterliğini yapan Çetinkaya, bir yıl da İstanbul eski belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna ile çalıştı. Gürtuna döneminde, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne gönderildi. Erdoğan bunu öğrenince, Çetinkaya’yı Ankara’ya davet etti.

NİMET ÇUBUKÇU
1965 Karaman doğumlu. AKP’nin hukukçu ve türbansız kadın üyesi. Partiyi kuran ekibin içinde yer aldı. AKP’nin ‘Muhafazakâr Demokrat’ kimliğinin oluşmasında aktif görev yaptı. Emine Erdoğan’ı savunmak için Deniz Baykal’la giriştiği polemik dikkat çekti. Güldal Akşit’in yerine Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirildi. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

Dr. BERRA KILIÇ
Tayyip Erdoğan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üyeliğine aday gösterdi; ama Ahmet Necdet Sezer veto etti. Libya asıllı işadamı Hussein Nouman Soufraki’nin yöneticisi. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans ve doktoralı.

EMİNE ERDOĞAN
1955 İstanbul doğumlu. 1970’lerde ağabeyinin baskısıyla başını örttü. 1994 yerel seçimlerinin kazanılmasında, Emine Erdoğan’ın etkisi büyüktü. Çünkü kadın kollarıyla birlikte o da büyük çaba sarf etti. Eşinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de kurum kaynaklarını hayır işlerine yönlendirmek için çabaladı. İl Hanımlar Komisyonu’nda aktif olarak çalıştı.

Prof. Dr. EDİBE SÖZEN
1961 Sivas doğumlu. Prof. Dr. Edibe Sözen, 2006’daki AKP Kongresi’nde medya ve tanıtımdan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. 22 Temmuz’da TBMM’ye seçildi. Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yaptı. Sözen, “Medya ile ilişkilerde büyük yenilikler olacak'' diyerek AKP’de görev tanımını yaptı.

MUSTAFA ERDOĞAN
1958 doğumlu. Tayyip Erdoğan’ın kardeşi. Erdoğan, Başbakan’ken kardeşiyle birlikte dağıtım şirketi kurdu. İddiaya göre Tayyip ve Mustafa Erdoğan’ı yakından tanıyanlar bile ikisinin seslerini karıştırıyor. Siyasi arenada hemen hemen hiç görünmüyor.

SADIK ALBAYRAK
1942 Trabzon doğumlu. 1960’lı yıllarda Hürriyet Gazetesi’nde ‘ilerici imam’ olarak tanıtıldı. Erdoğan’ın dünürü olana kadar Yeni Şafak gazetesi yazarıydı. Sonra beklenmeyen bir kararla istifa etti. Uzun yıllar yazarlığını Milli Görüş çizgisinde sürdürdü. Sadık Albayrak, dünürüyle olan ilişkisi hakkında konuşmayı sevmiyor. AKP politikaları konusunda da görüş bildirmemeye özen gösteriyor.

YAKIN ARKADAŞLARI

HASAN DOĞAN
Erdoğan'ın yakın arkadaşı, ablası, Remzi Gür ile evli. Doğan ayrıca Gür’ün Ramsey firmasındaki ortağı. Son olarak seçim kampanyası döneminde Tayyip Erdoğan’ın başını hayli ağrıtan ‘Gemicik’ meselesinde de Doğan’ın adı geçiyor. Çünkü Burak Erdoğan’a ünlü ‘gemicik’i satan kişi Hasan Doğan.

REMZİ GÜR
Ramsey Giyim’in sahibi. Erdoğan’ın çocuklarına ABD’de okumaları için ‘burs’ vermesiyle tanındı. Erdoğan, sıklıkla Gür’ün villasında tatil yapıyor. İddiaya göre, Gür cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde CHP Milletvekili Mehmet Yıldırım’ı arayarak “Genel Kurul’a gir, oy kullan. Ne gerekiyorsa yaparız'' dedi.

CİHAN KAMER
Atasay ve Asgold şirketlerinin sahibi.. Cihan-Çiğdem Kamer çiftinin Florya’daki evleri, Başbakan’ın eşi Emine Hanım’la birlikte en fazla uğradıkları dost mekânı. Başbakan Erdoğan, herhangi bir hediye vermesi gerektiğinde Atasay Kuyumculuk’un ürünlerini tercih ediyor. Cihan Kamer de Erdoğan’ın işadamlarını götürdüğü önemli dış gezilerin bir numaralı adamı. Cihan Kamer’den Başbakan’ın gayri resmi ekonomi danışmanı olarak söz ediliyor. O ise, bu konuda, “Ben sadece bana bir şey sorulduğunda fikrimi söylüyorum'' demekle yetiniyor.

HAYATINI KOLAYLAŞTIRANLAR

HİKMET BULDUK
Özel Kalem Müdürü. Aile dostu. Yurtiçi ve yurtdışı gezilerde sürekli Erdoğan’ın yanında. Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, BELTUR’un genel müdürlüğünü yaptı. Erdoğan’ın kıyafet trafiğini, Hikmet Bulduk yönetiyor.

Dr. SERDAR ÇAM
Meclis’teki özel kalemi. Siyasete ortak bir tanıdıkları vasıtasıyla Erdoğan’la tanıştıktan sonra girdi. Başbakan’ın temsil ve koordinasyon işlerini de yürütüyor. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.

MUSTAFA GÜNDOĞAN
Erdoğan’ın İstanbul'daki özel kalem müdürü. Ailenin özel işlerini de takip ediyor. Gündoğan, Rize’nin Dumankaya köyünden; yani Erdoğan'la hemşeri. Bu yüzden dostlukları çok eski. Erdoğan’ın İstanbul'daki ofisinin sorumluluğu ona ait. Erdoğan’ın İstanbul’daki günlük programını da o yapıyor.

KORAY GÜRSEL
Erdoğan’ın özel doktoru. Erdoğan’ın makam aracında kilitli kalmasının ardından, Başbakanlık binasında modern bir tıp merkezi oluşturdu. Korel’in adı, bir yolsuzluğa karıştı. İlaç firması-hekim ilişkileriyle menfaat sağladığı, reçete artırımına yönelik usulsüz çalışmalara katıldığı iddialarıyla savunması alındı.

ÇAĞATAY KILIÇ
Özel Kalem Müdür Yardımcısı. Erdoğan’ın tercümanlığını yapıyor. İngilizce’si ve Almanca’sı çok iyi. Cüneyd Zapsu’nun da eski danışmanı olan Kılıç, İngiltere’deki University of Hertfordshire’dan mezun. Avrupa ve AB ülkeleri konusunda uzman. Sabancı Holding’in Londra Bürosu’nda çalıştı. Erdoğan, Kılıç’ı yanından hiç ayırmıyor, hatta sırtından bile faydalanıyor.

HARUN KANDEMİR
Erdoğan, “Makam şoförü Harun Kandemir’in mesleki becerileri çok iyi. Sadakati de tartışılmaz'' diyor. Ancak Kandemir, Erdoğan’ın rahatsızlanıp Mercedes içinde kilitli kaldığında, anahtarı aracın üzerinde unutan isimdi.

FARUK KOCA
1964 Ankara doğumlu. Erdoğan’ın ev sahibi. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Tayyip Erdoğan’ın evine gelen misafirleriyle de yakından ilgileniyor.

FAHRETTİN ÖZDEMİR
Aşçısı. Yemekler Başbakan’a sunulmadan önce, onun kontrolünden geçiyor. ‘Çeşnicibaşı’ olarak anılıyor. Tüm yurt dışı seyahatlere ve bazı yurtiçi programlara Özdemir’i beraberinde götürüyor. Özdemir’in bir de diyetisyen yardımcısı bulunuyor.

RAMAZAN SARI
Özel şoförü. Uzun yıllardan bu yana Tayyip Erdoğan’ın ve ailesinin en yakınında bulunan isimlerden biri olan Sarı, Başbakan’ın hemşerisi.Genel Başkan'ın tüm makam araçlarını o yönlendiriyor.

TURGUT TAŞPINAR
Özel şoförü. Emine Hanım’ın da şoförlüğünü yapıyor.Anne ve babası Rizeli olmasına rağmen, Kasımpaşa'da doğup büyüdüğü için, “Kasımpaşalıyım'' diyor.

YAKIN KORUMALAR

ALİ ERDOĞAN

Erdoğan’ın amcasının oğlu, ama Başbakan’a “Amca'' diyor. Erdoğan’ın hep arkasında. Dolayısıyla bazen Beyaz Saray’da, bazen Elysee Sarayı'nda. Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosunda. Bol jöle sürdüğü seyrek saçlara sahip; iddialara göre solaryumsuz ve bakımsız gezmiyor. Bu nedenle gazeteciler ona ‘Kızılmaske’ diyor. Erdoğan, özel eşyalarını kuzenine taşıtıyor.

MAKSUT KARAL
Başbakanlık Koruma Müdür Yardımcısı ve Başbakan Koruması. Daha önce Ankara Emniyet Müdürlüğü Derin Araştırma Laboratuvarı’nda (DAL) görevliydi. Özellikle Tutuklu Yakınları Derneği’nin üyeleri tarafından, geçmişte işkence yapmakla suçlandı. Karal’ın, ‘yakışıklı’ lakabını kullandığı ileri sürülüyor.

KERAMETTİN KURT
Koruması. Erdoğan ile geçmişi en eski olan ve en güvendiği polis memuru. Öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın ekibindendi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde çalıştı. 1995’te Erdoğan'la tanıştı. O günden bu yana da birlikteler.

HALİT ÖZGÜL
Koruma Amiri. Recep Tayyip Erdoğan’ın, makam aracında kilitli kalması ve bayılmasından birinci derece sorumluydu. Ancak olay hakkında işlem yapılmadı.Refahyol hükümeti döneminde Başbakanlık’ta çalışmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious