İşte Erdoğan'ın Davos'u terkettiği an!

İşte Erdoğan'ın Davos'u terkettiği an!.12654
  • Giriş : 30.01.2009 / 13:41:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 11:18:45

"Hangi Türkiye Cumhuriyet Başbakan'ı olursa milletim öyle bir tavrı beklerdi. Milletimize sünepelik yakışmaz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Davos toplantısında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e sert tepki gösteren ve Davos'u terkeden Başbakan Erdoğan'ı taşıyan ANA uçağı İstanbul Havalimanı'na indi. Onbinden fazla kişi Erdoğan'ı havaalanında karşıladı.

Davos'da yararlı görüşmeler yaptıklarını söyleyen Erdoğan, görüşmelerde 2008 yılı sonuna doğru ortaya çıkan ekonomik krizin ele alındığını kaydetti. "Muhataplarıma Türkiye'nin geleceği ile ilgili vizyonunu anlattım" diyen Erdoğan, Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası ilişkilerini anlattığını söyledi.

Davos'ta yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Erdoğan, İMF ikinci Başbakanı Lipsky ile de görüştüğünü hatırlattı. Buna hem Türk hem de yabancı medyanın geniş ilgisinin olduğunu anlatan Erdoğan, bazı işadamlarını Türkiye'ye yatırım için davet ettiklerini söyledi.

MONŞER DİLİNDEN ANLAMAM

Kriz çıkan toplantıya değinen Erdoğan, "Bu toplantıya değinmem gerekiyor. Ben şimdi AK Parti Genel Başkanı olarak konuşmadım, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak konuştum. Böyle bir toplantıya ilk defa katılmıyorum. Başbakanlığım sürecinde ve daha önce çok sayıda uluslararası toplantıya katıldım. Toplantı öncesinde moderatörün bazı uyarıları oldu. Ben konuşmaları dakika olarak yazdım. Benim konuşmam 15 dakika sürdü. Sonra Peres'e geldi. Hiç bir uyarı almadan 23 dakika konuştu. 23 dakika konuşmasının yanında bizleri hayrete düşürecek bir üslup içerisinde, bir cumhurbaşkanının adabına yakışmayacak şekilde, kendine yönelik hakarete varan bir sunum yaptı. Tabi doğru olmayan ifadeler, suçlayıcı ifadeler. Tabi buyurgan tavrını kabul etmemiz mümkün değil. Ben diplomasiden gelmiş biri değilim, ben siyasetin içinden gelmiş biriyim. O diplomatların, hele hele monşerlerin dilini pek bilmem, bilmek de istemem. Ben Türk milletinin onurunu sonuna kadar korumam gerektiğini bilirim. Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım, bir kabile reisi değilim. Akif diyor ya yumuşak başlıysam, uysal koyun değilim." diye konuştu.

BİZİM MİLLETİMİZE SÜNEPELİK YAKIŞMAZ

Erdoğan konuşmasını şöyle tamamladı: Orada hangi Türkiye Cumhuriyet Başbakan'ı olursa milletim öyle bir tavrı beklerdi. Zaten bizim milletimize sünepelik yakışmaz. Moderatör, kendisinden söz istediğimizde toplantıyı kapatıyorum diyerek kapatma yoluna gitti. Söz aldık bu sefer sözümü kesme yoluna gitti. Sözümü kesince artık bize bir şey düşüyordu. Bana da dosyamı alıp oradan ayrıldım. Mesele kişisel bir mesele değildi, ülkemin itibarı meselesiydi. Kimsenin de ülkemin saygınlığını, özellikle de onurunu zedelemesine müsade edemezdim. Yarın daha detaylı bilgiyi yarın İstanbul Şişli Metro açılış töreninde daha detaylı bilgi vereceğiz. "

ÖZLEDİĞİMİZ BÜYÜK TÜRKİYE'YE KOŞUYORUZ

Havaalanındaki basın toplantısının ardından dışarı çıkan Erdoğan, kendisini karşılamaya gelen binlerce vatandaşa karşı konuştu. "Sizler bu gecede, bu sessiz bu vakur duruşunuzla şunu söylemiş oldunuz" diyen Erdoğan şu konuşmayı yaptı: "Biz kapalı kapılar ardında başka, miting meydanlarında başka konuşan siyasetçiler istemiyoruz. Bir takım dış mihraklara yaranlanmak için kendi ülkesinin başbakanına kumpas kuran, monşer diplomatlar da istemiyoruz. Biz doğru bildiğini her yerde dosdoğru söyleyen siyasetçiler istiyoruz. Siz şu sessiz ve vakur tavrınızla tam bunu söylüyorsunuz. Ve bunu ayrım gözetmeksizin, el ele gönül gönüle söylüyorsunuz. Sevgili kardeşlerim. Türküyler, Kürdüyle, Müslümanı, Hıristiyanı, Musevisi, Doğulusu, Batılısı, Kuzeylisi, Güneylisiyle 72 milyon tek ses tek vijdan olarak bunları söyüyorsunuz. Sevgili vatandaşlarım, sevgili kardeşlerim, biz işte bu sesi her yerde her platformda savunmak için ve şuana kadar biz bir şey söyledik, dik duracağız dedik ama dikleşmeyeceğiz dedik, dik durduk ve dik durmaya devam edeceğiz. Türk milletine yakışan budur. Türkiye'ye yakışan budur. Bizi bölmek, bizi ayırmak isteyenlere asla pirim vermeyeceğiz. Acaba şöyle olursa, filanca ne der, böyle olursa filanca ne der diye değil, acaba Türkiye olmazsa biz ne oluruz diye kendisine sorması lazım onun için çok çalışacağız. Özlediğimiz büyük Türkiye'ye doğru koşuyoruz ve bunu başaracağız."

Erdoğan konuşmasının ardından, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde havaalanından ayrıldı.

8 SUTUN

İŞTE ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen ''Gazze Orta Doğu'da Barış Modeli'' oturumuna katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  ''İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in 25 dakika, kendisinin ise 12 dakika konuşturulduğunu'' belirterek, ''Bu kadar önemli bir konuyu görüşeceğimiz bir yerde kalkıp da bunu yarım saat, 35 dakikaya sıkıştıramazsınız. Bundan sonra da Davos'a katılmam'' dedi.

Erdoğan, Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu kapsamında gerçekleştirilen ''Gazze Orta Doğu'da Barış Modeli'' oturumunda, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in eleştirilerini yanıtlarken panel yöneticisinin sürenin bittiğini gerekçe göstererek konuşmasını kesmesi üzerine, ''Davos'a bir daha katılmam'' diyerek salondan ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

''Burada herkese aynı dakikayı verirler ona saygıyı duyarım, ama herkese aynı dakikayı vermedikleri zaman ona saygı duymam. Nitekim burada aynı dakikayı vermemişlerdir. Gördüğünüz gibi Şimon Peres'i 25 dakika konuşturmuşlardır, 12 dakika bizi konuşturmuşlardır. Bundan sonra da söz kesmek üzerine bina edilmiş bir anlayış. Bu kadar önemli bir konuyu görüşeceğimiz bir yerde kalkıp da bunu yarım saat, 35 dakikaya sıkıştıramazsınız. Bundan sonra da Davos'a katılmam.''

Bir gazetecinin İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in ''bağırarak konuştuğunu'' söylemesi üzerine Erdoğan, ''O da suçluluk psikolojisinin bir gereği. Suçlu olan bağırır. Suçun yoksa niçin bağırıyorsun'' değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*