İşte Ergenekon'da 2. iddianame!

İşte Ergenekon'da 2. iddianame!.19711
  • Giriş : 02.03.2009 / 13:33:00
  • Güncelleme : 02.03.2009 / 14:25:37

CNNTürk'ün duyurduğu yeni iddianame gündeme bomba gibi düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan davanın ardından yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar için hazırlanan iddianamede sona gelindi. 1 Temmuz ile 31 Aralık arasındaki yapılan operasyonları kapsayan iddianamede çok önemli isimler ve olaylara yer veriliyor.

İddianamede yer alan isimlerden Eski jandarma genel komutanı Emekli Orgeneral Şener Uygur' örgüt yönetciliğinden tutuklanmıştı. Eruygur'un Fenerbahçe orduevindeki ofisinde iki darbe hazırlığıyla ilgili slayt gösterisi bulunmuştu. Silivri cezaevinde kısa bir süre tutuklu kalan Eruygur, merdivenlerden düşerek kafasını betona çarptığı iddasıyla Gülhane Tıp akademesine kaldırılmıştı. Eruygur burada kaldığı süre içinde sağlık durumu gerekçe gösterilerek tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Tahliye süreciyle ilgili Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur ile hastanenin beyin cerrahı arasındaki ses kaydı gündeme bomba gibi düşmüştü.

2.iddianamede yer alan bir diğer önemli isim de 1. Ordu eski komutanı emekli Orgeneral Hurşut Tolon.

Birinci iddianame ağırlıklı olarak emeklilerden oluşurken, ikinci iddianamede çok sayıda Muvazzaf subay ile polisler de yer alıyor.


12 polis ve üç savcı yaklaşık 3 ay süren ikinci iddianamenin yazımını tamamladı. Yaklaşık bin 500 sayfa olması beklenen iddianeme Türkiyenin yakın tarihine de ışık tutacağı benziyor.

İddianamede Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yapılan mitinglerden, hablemitoğlu ile sabancı suikastlarına, Ergenekon ile Türkiye'de faaliyet gösteren birçok terör örgütü arasındaki ilişkiler ve irtibatlara da değinildiği iddia ediliyor.


26'sı tutuklu ...... tutuksuz sanığın yer aldığı iddianamede, organize edilen Cumhuriyet mitingleri ile Hükümetin demokratik olmayan yollardan düşürülmeye çalışıldığı belirtiliyor. Cumhuriyet mitinglerinin tertip edilği dönemlerde bu konu ile ilgili yapılan telefon konuşmaları da iddianamede yer alıyor.

Merakla beklenen İddianamede Sabancı cinayeti, Hablemitoğlu suikastı, Gazi ile Sivas olayları gibi Türkiye'yi karıştırmaya yönelik yakın tarihte meydana gelen çok önemli olaylara da yer veriliyor. İddia edilen Ergenekon terör örgütünün amaç ve hedeflerine hizmet ettiği belirtilen bu olayların, elde edilen deliller ile yapılan değerlendirmelerde Ergenekonla bağlantısı anlatılıyor.

İddianamede Türkiye faaliyet eden birçok terör örgütünün de Ergenekon yapılanması tarafından amaçları doğrultusunda yönlendirildiği ileri sürülüyor.

Savcıların Türkiye'deki bir ezberi bozacakları iddia ediliyor. Çünkü savcılar, ikinci iddianamede terör örgütü PKK ile Ergenekon'u ilişkilendiriyor.

Peki iddianamede bu nasıl yapılıyor

PKK ile Ergenekon'un bağlantısını kuran en önemli unsur, gizli tanıklar.Gizli tanık ifadeleri savcıların elindeki delillerin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ergenekon soruşturması başlar başlamaz çok sayıda PKK'lı terörist Savcılığa başvurarak ifade vermek istediklerini belirttiler.
Bir çoğu Ergenekon savcılarına mektup yazdı. Mektupların sonrasında PKK'lı olmaktan hükümlü ve tutuklu bulunan isimler tek tek Ergenekon savcılarına ifade verdiler.

İddianamenin yazımı devam ederken PKK'lı tanık sayısı daha da arttı. Son iki hafta içinde tutuklu 3 kişi daha cezaevinden savcılığa götürüldü, ifadeleri alındı.

Terör örgütü PKK'nın bir çok eyleminin Ergenekon bağlantılı olduğu iddia ediliyor. Bu eylemlerin perde arkasındaki aktörlerin de yine Ergenekon sanıkları olduğunun altı çiziliyor.
PKK'nın kadrolarını, Ergenekon örgütünün yönettiği de savcıların iddiaları arasında.

İddianamede sadece PKK değil Ergenekon'un nüfuz ettiği diğer örgütlerde sıralanıyor. O örgütlerin isimlerini DEV-SOL DHKP-C ve EL KAİDE olarak sıralıyor savcılar. Ergenekon'un özellikle Hizbullah ve El kaide bağlantısı uzun zamandır konuşuluyordu. İddianamedeki belgelerle bu iddiaların delilendirildiği belirtiliyor.

İddianamede yakın tarihi derinden etkileyen çok sayıda cinayetle ilgili bilgiler de yer alıyor. Özellikle Necip Hablemitoğlu , Özdemir Sabancı ve Gazi olayları ile ilgili de yepyeni bilgilerin ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Cezevindeki muvazzaf sayısı 15

Muvazzaflara ilişkin ilk tutuklama 21 Eylül 2008'de gerçekleşti. Karargah Evleri'yle bağlantılı oldukları ileri sürülen üç teğmen cezaevine gönderildi. 7 Ocak 2009'da yapılan operasyonda ise albaylar Cengiz Köylü, Mustafa Koç ve üsteğmenler Taylan Özgür Kırmızı, Muhammed Sarıkaya tutuklandı. 22 Ocak 2009'da gözaltına alınanlar arasında bulunan 7 muvazzaf subay tutuklandı. Yarbay Mustafa Dönmez'in de teslim olmasıyla ETÖ kapsamında tutuklu muvazzaf asker sayısı 15'e çıktı.

Son operasyonda Elazığ Özel Harekat Şube Müdürü Ayhan Atabek, Antalya Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri Servet Kaynak ile diğer polisler Fahri Süslü, Muhterem Bağcı, Bülent Güngördü, Mehmet Dalagan, Kenan Temur, Zerran Atik, Kemalettin Balcı ve Murat Çavdar 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı. Cezaevine gönderilen polis sayısı da 10 oldu.

Emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan ve gazeteci Tuncay Özkan da devam eden soruşturmada tutuklu şüpheliler arasında yer alıyor. Emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren, ATO Başkanı Sinan Aygün ile İP Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Prof. Dr. Yalçın Küçük ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın ise tahliye edilmişti.

Eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu, Deniz Binbaşı Erbay Çolakoğlu, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve Emniyet Amiri Mehmet Engin Erkılınçoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı kişiler savcılık ve mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Özbek, 'terör örgütüne üyelik' iddiasıyla Metris'e

Ergenekon soruşturması kapsamında son tutuklamalar dün sabaha karşı yaşandı. Mustafa Özbek ile araştırmacı Erhan Göksel, savcılık sorgularının ardından 'Ergenekon terör örgütüne üye oldukları' gerekçesi ve tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme, Özbek'in tutuklanmasına, Göksel'in ise serbest kalmasına karar verdi. Özbek, kararın ardından Metris Cezaevi'ne gönderildi. Özbek'e destek için bir grup sendikacı adliye kapısında bekledi. Özbek adliyeden çıkarılırken alkışlayan grup 'Hükümet istifa' şeklinde slogan attı. Bu arada, hakkında yakalama emri çıkarılan Uluborlu İlçe Jandarma Komutanı Astsubay H.Ç., Ankara'da Merkez Komutanlığı'na teslim oldu. Şüpheli, İstanbul'da savcılık tarafından alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

'MİT'in Ergenekon şeması A.Necdet Sezer ile Ecevit'e de gösterildi'

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MİT tarafından hazırlanan Ergenekon şemasının 2002'de dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit'e gösterildiğini iddia etti. Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Doğu Perinçek, dünkü duruşmada savunmasını sürdürdü. Abdullah Öcalan'ın isteği üzerine terörist başına, avukatları aracılığıyla tavsiye mektupu gönderdiğini söyledi. MİT tarafından hazırlanan Ergenekon şemasıyla ilgili açıklamaları ilginçti: "Tuncay Güney'den elde edilen bilgiler doğrultusunda bu şemalar yapıldı. Sezer ve Ecevit'in önüne "Türkiye'de bir darbe planı var' diye şemalar götürülüyor. Kıvrıkoğlu'nun itibarını zedelemek için yapılıyor. O şemalar 2002 sürecinde kullanıldı. Bana o dönem bakanlık yapmış iki DSP'li isim bunu söyledi. Onları ikna edebilirsek tanıklık yapmaları için mahkemeye getireceğiz." Partisinin TSK'ya sızma planının bir parçası olduğu iddia edilen Karargah Evleri'yle ilgili bilgilerin basına sızdırılmasına tepki gösterdi.

Mahkeme başkanıyla ilginç diyalog

Perinçek, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a suikast yapacakları iddiasına da değindi. "Buradan Ardahan'a kadar yürüyerek gidelim herkese soralım; 'Büyükanıt'a ben mi, yoksa Köksal Şengün'mü (mahkeme başkanı) suikast düzenler?' diyelim. Perinçek sıfır, Şengün diyenler yüz binler çıkar. Çünkü beni tanıyorlar." dedi. Bu sözler üzerine Şengün, "Onun için mi siz yüzde sıfır çıkıyorsunuz, biz yüzde 50." diye konuştu. Erkan Acar, İstanbul

Sokağa terk edilen bombalar cephanelik gibi

Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleştirilen son iki operasyonda ortaya çıkan cephaneliklerin ardından ülkenin dört bir yanından 'terk edilen' bomba ve silah ihbarları gelmeye başladı. Yol kenarlarından, ağaç diplerinden ve çöp bidonlarından onlarca silah, el bombası, mermiler ve askeri mühimmat toplandı. Aralık ayının sonundan bugüne kadar bulunan toplam mühimmat küçük bir cephaneliği andırıyor. Malzemeler arasında lav silahları, Kalaşnikoflar, Kanas suikast silahı ve el bombaları en dikkak çekenler. Son olarak dün İzmir'in Buca ilçesinde, çöp bidonlarına atılmış halde iki uçaksavar, 674 adet M-16, 29 adet şeritli M-16, 8 adet G-3, 18 adet şeritli G-3, 15 adet Kalaşnikof mermisi ele geçirildi. Mermilerin poşetlere konularak farklı bidonlara aynı kişiler tarafından atılmış olması ihtimali üzerinde duran polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Son 1,5 ayda ülkenin farklı noktalarında ayrı tarihlerde ele geçirilen mühimmatın dökümü şöyle:

19 ARALIK 2008: Antalya'nın Kemer ilçesinde 1,1 kilogram C-4 plastik patlayıcı, 1 adet lav silahı, 1 adet Kanas keskin nişancı tüfeği, 2 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 471 adet muhtelif fişek, 14 adet fünye ve 3,5 metre saniyeli fitil bulundu. Cephanelerin, Levent Ersöz'ün sağ kolu olarak bilinen emekli Albay Hasan Atilla Uğur'la bağlantısı araştırılıyor.

13 OCAK 2009: Ankara'da bir alışveriş merkezi önünde bulunan poşetten 200 adet G-3 piyade tüfeği mermisi çıktı.

14 OCAK 2009: Ankara'da İvedik Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir parkta 2 el bombası bulundu. Aksaray'da bir dükkanın önünde poşet içinde 3 el bombası ve çeşitli çaplarda 13 mermi bulundu.

15 OCAK 2009: Ankara'da, Pursaklar yakınında Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yol kenarına poşet içerisinde bırakılmış 13 adet el bombası bulundu. Bombalardan 5'inin seri numarasınının Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki yazlığında ele geçirilenlerle aynı olduğu tespit edildi. Büyükçekmece'de yol kenarına atılan bir poşette 15 adet G-3 piyade tüfeği mermisi, 1 uçaksavar mermisi ile boş mermi kovanları bulundu. Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Tavşançalı beldesi yakınlarında 600 adet mermi bulundu.

16 OCAK 2009: Etimesgut tren istasyonunda savunma tipi bir adet el bombası ele geçirildi. Hatay'da, Reyhanlı karayolundaki bir akaryakıt istasyonu önünde çuvala sarılı bir roketatar bulundu. Konya'da bir apartmanın bodrum katında 3 el bombası ele geçirildi.

İzmir'in Bayraklı ilçesinde ağacın altına atılmış 4 adet Kalaşnikof, 1 adet G-3 mermisi bulundu.

17 OCAK 2009: İstanbul Fatih'te bir Kalaşnikof piyade tüfeği ile 2 tabanca ve mermiler ele geçirildi. Mersin'in Silifke ilçesinde 1 adet el bombası bulundu.

Adana'da ise DSİ'ye ait sulama kanalında çuval içinde yaklaşık 200 Kalaşnikof mermisi ele geçirildi. İzmir'in Konak Pasaport İskelesi yakınlarında pet şişe içinde denize atılmış 9 mm çapında 38 adet mermi ele geçirildi. Eminönü'nde madde bağımlısı gençlere yönelik uygulama yapan ve 'Yunuslar' olarak bilinen Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı motorize ekipler, surların olduğu bölgede bir poşet fark etti. Poşeti açarak inceleyen ekipler, 4 adet el bombası ile karşılaştı.

19 OCAK 2009: Balıkesir'de, boş bir arsada çeşitli silahlara ait 171 adet mermi bulunduğu bildirildi.

20 OCAK 2009: Ankara'nın Elmadağ ilçesine bağlı Hasanoğlan beldesi yakınlarında da yol kenarına bir gazete içinde bırakılmış yaklaşık 70 adet silah mermisi bulundu.

26 OCAK 2009: İzmir'in Buca ilçesinde, çöp bidonlarına atılmış halde ikisi uçaksavar mermisi olmak üzere, değişik çapta toplam 746 adet mermi bulundu. İç Haberler Servisi

ERGENEKON CEPHANESİNİN DÖKÜMÜ:

Mühimmat Adet

El bombası: : 104

Kalaşnikof : 5

Makineli tüfek : 1

Kanas (suikast silahı) : 1

Lav silahı : 2

Sis bombası : 9

Kalem silah (suikast silahı) : 1

Tabanca : 30'dan fazla

Mermi : 20 bine ulaştı

ŞÜPHELİ MÜHİMMATLARIN DÖKÜMÜ:

Tipi Adet

Lav: 1

El bombası: 27

Kalaşnikof: 3

Mermi: 2,529

Patlayıcı: 1,1 (kg)

Roketatar: 1

Kanas: 1

Tabanca: 2

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*