İşte erkeklerin gizli dünyası!

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Eskiden hem ihtiyaç molası hem de sosyalleşme yeri olan umumi erkek tuvaletleri, günümüzde erkeklerin kâbusu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadınlarınki nasıl bilmiyorum ama erkekler tuvaletinin gerçekten de gizli bir dünyası ve kendine göre kuralları (kanunları) vardır. Belki yazılıp çizilip ders şeklinde öğretilmemiştir ama tüm erkekler bunları bilir ve kayıtsız şartsız riayet eder. Kafadan atmıyorum. 50 yıllık tecrübelerim bir yana, Onur Gülbay'ın yazdığı, Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü Yayınları'ndan çıkan 'Eskiçağda Tuvalet Kültürü' kitabından da aktarıyorum bunları.

İnsanlar (sözüm ona) uygarlaşmaya başladığı zamanlarda bu tuvalet meselesine kafayı takmış. İşte, artıkları sokağa atmışlar, altın işlemeli oturaklar yapmışlar, yaralarına sürmüşler, geçiştirmişler olayı. Ancak koku ve hijyen meselesinden dolayı bu işe daha fazla önem vermişler. Sonuçta, MS 1. yüzyılda umumi tuvaletler icat edilmiş. İnsanlık tarihinin önemli icatlarından biridir, dikkatinizi çekerim.

Miting meydanı muamelesi

Lakin o zaman, bu mekânlar sadece ihtiyaç giderme yeri değilmiş. 60-80 kişilik oluyormuş ve günümüzdeki gibi duvarlarına 'Bunu yazan tosun' tarzı yazılar kazınıyormuş. Tabii o zaman Beşiktaş, Fener filan olmadığı için, o günün star isimlerini (Thales, Solon vs.) kazıyorlarmış hacet giderirkene. Amaçsa sosyalleşmek, bütünleşmekmiş sadece. Zamanın filozofları, politikacılar 80 kişiyi bir arada bulunca demagojik konuşmalarını bu mekânlarda yapıyormuş. 'U' biçiminde tasarlanan tuvaletlerde, herkes birbirini görüp iletişim halinde oluyormuş. Roma döneminde işin ucunu kaçırıp ihtiyacı kadın-erkek birlikte görmeye başlamışlar. 'Fazla tıraş cildi bozar' vecizesi de o zamandan kalmış. Derhal konuya girelim.

Günümüzde ise erkeklerin en fazla asosyal olma pozisyonu yaşadığı yer umumi tuvaletler. Bunu da kafadan atmıyorum (Başkası attıysa onu da bilemiyorum). İnternette milyonlarca insanın ziyaret ettiği YouTube sitesinde tespit ettim bu durumu. Bir kere sitede, 'erkekler tuvaleti'ni konu alan onlarca klip var. Hepsi esprili, birbirini yineleyen ama komik klipler. Aynı konuyu işleyen animasyon bir klip izledim ki hiç komik değildi bence. Hazırlayanlar belli ki, derin bir inceleme yapmışlar. İzlerken çok şaşırdım. Ne bileyim, pek dikkat etmem tuvalette, işimi bitirir, çıkar giderim. Lakin, bir erkeğin tuvalete girip çıkması o kadar kolay değilmiş. Alt tarafı bir 'küçük su' için, farkında olmaksızın başka bir dünyaya girip oranın kurallarıyla hareket ediyor, bir-iki dakika da olsa günlük yaşantımdan farklı davranıyormuşum meğer. Matriks gibi, annecim...

Pisuvarda tercih sırası

Bu klibe göre kurallar arasında en önemlisi, tuvalete girildiğinde diğer erkeğin kullandığı pisuvardan mümkün olduğunca uzak olanı seçmek (Yalan desem yalan olur). Klipte beş pisuvarlı bir tuvalet ele alınmış. İçeri girenlerin çoğu, sanki bu bir emirmiş gibi istikametindeki ilk pisuvara ilgi duyuyor. Eğer ilk ve son pisuvar doluysa, yeni gelen (yine çoğunluk) orta pisuvara yöneliyor. Böylece mekândaki diğer erkeklerle arasına mesafe koyuyor. Peki bu kontenjanlar doluyken biri içeri girince ne yapıyor? İstatistikler yeni gelenin önce küçük bir şok geçirdiğini, sonra kararlı adımlarla pisuvarları pas geçip kapalı kabinlere yöneldiğini gösteriyor.
Erkekler tuvaletinin 'racona giren' kuralları da var klipte. Bunun evrensel olması çok hoşuma gitti. Çünkü bizde de çok önem verilir buna. Hijyenik bir şey çünkü, el yıkama durumu. Pisuvarda işini bitirdikten sonra, lavaboya gelip ellerini yıkamadan pantolonun kalça kısmına sürüp saçlarını filan düzeltmek, sonra çıkıp gitmek.... Bunu yapanların yüzdesi de bir hayli yüksekmiş, onu da söyleyeyim.

Sakın konuşma ve bakma!

Diğer kural: Erkekler tuvaletinde asla lafı uzatmayacaksın. Gerçekten de bizler (ben ve çevrem) tuvalette çok konuşan adamlardan pek hazzetmeyiz (Belki de bunun kadınlar tuvaletine özgü olduğunu düşünüyoruz). Klipte de zaten, 'Bu yüzden dayak bile yiyebilirsiniz' diyor.
Serttir diyorum inanmıyorsunuz, erkekler tuvaletinin kuralları... Bunlardan biri de, tuvalette göz temasıymış. İhtiyaç giderme halindeyken, mekânda kesinlikle bir başkasıyla göz teması olmayacak. Ancak el yıkarken, aynanın aksinden görüşebilirsiniz. Bu neye tekabül eder, onu bilemiyorum. Klibin yapımcıları bir de, 'Bu dünyada yaşayan insanlar, keşke erkekler tuvaletindeki gibi kendiliğinden oluşan bu uyumu, bu barışı kendi dünyalarında da yaşasalar' gibi bir şeyler söylemiş. Haksız da değiller. Bu dünyada kafana göre takılamazsın, adamı oyuyorlar çünküm!..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious