İşte Eruygur'u terleten sorular...

İşte Eruygur'u terleten sorular....9831
  • Giriş : 29.04.2009 / 03:46:00
  • Güncelleme : 28.04.2009 / 23:51:02

Ergenekon Terör Örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturmanın 2’inci iddianamesinin ek klasörleri açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İkinci iddianameye dair 250 klasörlük belgeler Ergenekon sanıklarının avukatlarına dağıtıldı. Belgelerde ilk dikkat çeken, 'Terör örgütü üst düzey yöneticisi' olarak suçlanan ve hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur liderliğinde yapılan darbe planlarının tam metinlerinin kamuoyuna açıklanması oldu. Bir başka dikkat çeken unsur ise Şener Eruygur'a yöneltilen darbe soruları.

PLANLARIN ORJİNALLERİ

EK klasörlerde en dikkat çekici unsurların başında bugüne kadar varlığı tartışma konusu 'Sarıkız', 'Ayışığı', 'Yakamoz' ve 'Eldiven' kod adlı darbe planlarının orjinal halinin kamuoyuna açıklanması oldu. Darbe planlarının Şener Eruygur'dan ele geçirilen orjinal halleri ek klasörlerin içinde yer aldı. Darbe planlarında kullanılan kodlar da belgelerin dikkat çekici bölümlerini oluşturdu. Bir başka önemli unsur ise Şener Eruygur'a darbe girişimleriyle ilgili yöneltilen sorular oldu.

ERUYGUR'UN FİŞLEMELERİ

ERUYGUR'DA çıkan fişleme dosyaları arasında Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı ekibinin lideri Zekeriya Öz, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, hakimler, savcılar, valiler ve kaymakamlarla ilgili fişleme dosyaları ve bunlara ilişkin Eruygur'a yöneltilen sorular oldu. Eruygur'da, Ergenekon Savcısı Öz'ün çocuklarının okuduğu okullar ile Yaşar Büyükanıt ve eşine ait sağlık raporları ile malvarlıklarına ilişkin fişlemeler çıktı. Eruygur'a Yaşar Büyükanıt'ı neden zehirlemek istediği de soruldu.

BELGELERİ YOK EDİN

OPERASYONLAR başladıktan sonra Eruygur'un sekreterini arayarak belgeleri yok etmesini istediğine dair ifadeler de ek klasörlerde yer alıyor. Cumhuriyet Mitingleri ile Kent ve Patalya oteldeki toplantılara ait bilgiler de iddianamede yer alıyor. DHKP-C örgütüne yönelik Hollanda'da düzenlenen operasyonlarda çıkan örgüt arşivi de ek klasörlerde yer alan belgeler arasında. Arşivde, Gazi Mahallesi olaylarını Osman Gürbüz'ün yaptığına ilişkin örgüt üyelerinin birbirleriyle yaptığı telefon görüşmeleri de bulunuyor.

DARBENİN KODLARI VAR

DARBE planları ile birlikte darbe planlarının şifreleri ve devlet yöneticileri ile komutanlara takılan isimler de yer aldı. Buna göre darba yapacak ekibi oluşturan beyin takımına 'Ana sınıf' denilmiş. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e 'Yörük', Başbakan Erdoğan'a 'Gemi Aslanı', Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e 'Yetim', Yaşar Büyükanıt'a 'Abide', Meclis'e 'Yazanlar', Avrupa Birliği'ne 'Çıyan', ABD'ye de 'Sırtlan' isimleri verilmiş.

ERUYGUR'U TERLETEN SORULAR

ŞENER Eruygur'a gözaltına alındığı dönemde polis ve savcılık sorgusunda darbe girişimleriyle ilgili çok net sorular yöneltildiği ortaya çıktı. Eruygur'un bu sorulara polis ve savcılık sorgusu sırasında cevap vermediği öğrenildi.
- Ev ve ofisinizde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerden 2004 yılı içerisinde darbe yapma planları hazırladığınız ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptığınız anlaşılmıştır.
- Siz 2004 yılı içerisinde Jandarma Genel Komutanı olduğunuz dönemde darbe yapmak için herhangi bir girişimde bulundunuz mu?
- Sizin ısrarla darbe yapmak istemenizin amacı nedir? Sizden darbe yapmanızı isteyen başka bir takım güçler var mı?
- Darbe planlarını hazırlarken diğer kuvvet komutanlarından bu konuda size çağrıda bulunan oldu mu?
- Darbe planlarını kimlerle birlikte hazırladınız? Bu hazırlıklar çerçevesinde hangi faaliyetlerde bulundunuz?
- Darbe yapma amacınız neydi?
- Darbe yapmakla neyi hedeflemekteydiniz?
- Darbe sonrası beklentileriniz nelerdir? Darbe sonucu ülkemize ne sağlayacağınızı düşündünüz?
- Darbe yapma planları Ergenekon terör örgütü kapsamında mı yapıldı?
- Hiçbir darbe planı yapmadıysanız ofisinizde bulunan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven isimli darbe planlarıyla ilgili slaytların sizde ne işi var?
- 08.04.2008'de saat 10:56'da Ahmet Hurşit Tolon ile yaptığınız görüşmede, Tolon'un gazetelerde çıkan haberlerde AKP'ye yönelik psikolojik savaş başladığı, bunun için Danıştay saldırısı, geniş katılımlı cenaze törenleri, cumhuriyet mitingleri, hükümet karşıtı gösteri yürüyüşleri düzenlendiği, bunun amacının da darbe yapılması özlemi olduğu, tüm bunların planlayıcısı olarak da sizin gösterildiğinizi aktardığı tespit edilmiştir. Hurşit Tolon bu konuyu neden size aktarma ihtiyacı duymaktadır!

Helin Şahin - STAR GAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*