İşte firari General'in sır dolu 59 günü

İşte firari General'in sır dolu 59 günü.35018
  • Giriş : 16.01.2009 / 08:47:00

Levent Ersöz, Rusya'ya kaçtığı için yakalanamamıştı. 59 gün sonra yakalandı. Peki bu dönemde neler yaptı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon'un firari zanlılarından emekli Tuğgeneral Ersöz, prostat ameliyatı olmak için geldiği Ankara'da sahte kimlikle yakalandı. 59 gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı belirlenen Ersöz'ün Kıbrıs'a kaçacağı iddia edildi...

Ergenekon soruşturması kapsamında 1 Temmuz 2008'de düzenlenen 6. dalga operasyonundan iki gün önce Rusya'ya kaçtığı belirlenen "firari" zanlı Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat eski Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, dün sabah Ankara'da ameliyat için gittiği özel hastanede yakalandı.

TEKNİK TAKİBE TAKILDI

Emekli Tuğgeneral Ersöz'ün 59 gün önce, 17 Kasım 2008'de Mehmet Orhan Gülcü adına düzenlenmiş sahte kimlikle Zonguldak Limanı'ndan yurda girdiği anlaşıldı. Karadeniz'den giriş yapan Ersöz'ün buradan memleketi Burdur'a gittiği tespit edildi. Teknik takiple 3 haftadır Ersöz'ün izini süren, görüştüğü kişileri inceleme altına alan polis, soruşturmayı Çayyolu, Ümitköy ve Konutkent bölgesinde yoğunlaştırdı. İddiaya göre Ersöz'ün Ümitköy'de oturan Rus asıllı Türk kadının evinde gizlendiği yönünde "duyum" alan ekiplen mahkeme kararı ile baskın yaptı, ancak sonuç alınamadı.

7 ADET SİM KARTI ÇIKTI

Ersöz'ün tedavi olmak amacıyla Balgat'taki, GATA'dan emekli olan tabip subayların kurduğu özel 100.Yıl Hastanesi'ne gideceğini tespit eden ekipler dün saat 08.30'da hastaneye ulaştı. Üroloji servisinde muayene olan Ersöz ve kendisine refakat eden damadı Baran Kayral ile istihbaratçı astsubay başçavuş Selim Gül gözaltına aldı.

Firari paşa, kendisinin Ersöz olmadığını adının Mustafa Orhan Gülcü olduğunu söyledi. Bunun üzerine polis Ersöz'ün parmak izi karşılaştırmasını yaptı. Parmak izinin Ersöz'e ait olduğunun tespit edilmesi üzerine paşanın kaçak yolculuğu sona erdi. Üzerinden şifreli belge çıkan Ersöz'ün kiralık olan aracında da 7 adet sim kart bulundu.

YAKALANMASA KIBRIS'A KAÇACAKTI

Ersöz ve damadı Baran, sağlık kontrolünün ardınadan emniyete götürdü. Zanlılar buradaki işlemlerinin tamamlamasının ardından İstanbul'a gönderildi. Astsubay Gül ise askeri savcılığa sevk edildi. Ersöz polise verdiği ilk ifadesinde sahte Ukrayna pasaportuyla Kasım ayı ortalarında Türkiye'ye geldiğini söyledi. Ersöz ameliyattan sonra Kıbrıs'a geçmeyi planlıyormuş.

“KOCAMIN RUS SEVGİLİSİ YOK”

Ankara Emniyeti'ne giderek eşi ile kısa bir süre görüşen Muzaffer Ersöz ise "Kocamın Rus uyruklu bir sevgilisinin olduğu haberleri tamamen yalan" dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*