İşte Genelkurmay'ın 10 günlük bilançosu

İşte Genelkurmay'ın 10 günlük bilançosu.7811
  • Giriş : 09.01.2008 / 22:47:00

Genelkurmay Başbakanlığı operasyonlara ilişkin bilgileri internet sitesinde yayınlamaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'den sınır ötesi operasyon için onay alan hükümetin, tezkere yetkisini Türk Silahlı Kuvvetlerine vermesinin ardından terörle mücadelede etkili sonuçlar alınmaya başladı.

K.Irak'a yapılan sınır ötesi harekatla eş zamanlı Türkiye sınırları içinde de ardı ardına operasyonlar yapıldı.

Genelkurmay Başbakanlığı operasyonlara ilişkin bilgileri internet sitesinde yayınlamaya devam ediyor. İşte 31 Aralık günü yani 2007'nin son gününden itibaren 10 günlük süre içinde Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan terörle mücadele bilançosu;

31 Aralık 2007

Diyarbakır/Lice ilçesi Keşkuvari Mahallesi bölgesinde icra edilen operasyonda, bir şahsa ait evde; 52 Kg. kubar esrar, 25 Kg. toz esrar, 80 Kg. karışık esrar tohumu, evin yakınındaki 4 adet sığınak içerisinde 500 Kg. amonyum nitrat, patlayıcı madde yapımında kullanılan kablolar ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

Ayrıca, aynı gün Bingöl/Adaklı ve Genç kırsalında icra edilen operasyonlarda, 50 Kg. amonyum nitrat, 44 Kg. kubar esrar ve 90 Kg.
kenevir tohumu ele geçirildi.

01 Ocak 2008

Şırnak ili Silopi ilçesi dağlık arazi kesiminde, eylem yapmak maksadıyla yurt içine giriş yapmaya çalışan terör örgütü mensubu iki terörist sağ olarak yakaland.

02 Ocak 2008

Hakkâri ili Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan bir depo içerisinde; bir adet 82 mm.lik havan, yirmi beş adet 82 mm.lik havan mühimmatı ve bir adet roketatar mühimmatı ele geçirilmiştir

02 Ocak 2008

Bingöl ili Adaklı ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan bir depo içerisinde, 865 kg muhtelif gıda maddesi ele geçirilmiştir.

03 Ocak 2008

Mardin ili Dargeçit ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan mağara ve sığınaklar içerisinde; 1 adet RPG – 7 mühimmatı, 1 adet Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, muhtelif gıda maddesi, ilaç ve çeşitli yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

03 Ocak 2008

Bingöl ili Merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan iki sığınak içerisinde muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

03 Ocak 2008

Bursa ili İnegöl ilçesinde yol kontrolü yapan güvenlik güçlerinin bir araçta yaptıkları aramada; 1 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 adet Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 27 adet piyade tüfeği mermisi, 8 adet savunma tipi el bombası, 8 adet el bombası fünyesi, 2100 gram TNT patlayıcı madde, 4130 gram C-3 patlayıcı madde, 2580 gram C-4 patlayıcı madde, 9 adet elektrikli fünye, 2 adet uzaktan komutalı patlayıcı düzeneği ve 2 kg. bilye (parça tesirini artırmak için) ele geçirilmiştir.

04 Ocak 2008

Tunceli ili Çemişgezek ilçe merkezinde, güvenlik güçleri tarafından yapılan çalışma neticesinde, terör örgütüne üye olmak suçundan aranan 1 terörist sağ olarak yakalanmıştır.

04 Ocak 2008

Şırnak ili Silopi ilçesi Türkiye-Suriye sınır hattında Dicle Nehrini botla geçmeye çalışan bir grup terör örgütü mensubu tespit edilmiş, güvenlik güçlerinin "Dur" ihtarına uymayan teröristlerle kısa süreli çatışma meydana gelmiştir. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiş, teröristler Suriye tarafına kaçmışlardır. Bölgede yapılan arama ve tarama faaliyeti sonucunda; 7 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 5 adet şarjör, 10 adet dolu Kaleşnikof piyade tüfeği mermisi, 1 adet bot ele geçirilmiştir.

05 Ocak 2008

Şırnak ili Silopi ilçesinde, terör örgütünden kaçan bir terörist, silahsız olarak güvenlik güçlerine teslim olmuştur

07 Ocak 2008

Siirt ili Eruh ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan üç sığınak içerisinde, 30 adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği Mühimmatı, 340 kilogram muhtelif gıda maddesi ve çeşitli yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

08 Ocak 2008

Van ili Başkale ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan bir sığınak içerisinde, 640 kilogram amonyum nitrat, 2 adet dinamit lokumu, 4 adet fünye, 10 metre infilaklı fitil, bir adet Kannas keskin nişancı tüfeği, bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği ve 30 kilogram toz esrar ele geçirilmiştir.

08 Ocak 2008

Batman ili Hasankeyf ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçleri tarafından icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarına ait muhtelif ilaç ve çeşitli yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious