İşte genetik mucize

  • Giriş : 24.09.2007 / 23:54:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:11:26

5 bebeğini de SMA rahatsızlığından kaybeden çift, ''Tek Gen Hastalıklarında Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi'' sayesinde sağlıklı bir bebek sahibi oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selda-Süleyman Arslan çiftinin 5 bebeği Spinal Musküler Atrofi'den (SMA) hayatını kaybetti. Hatay'da yaşayan Arslan çifti, 9 yıl sonra ''Tek Gen Hastalıklarında Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi'' ile özlemle bekledikleri bebeklerine kavuştular. Selda Arslan (31), Elif adını verdiği bebeğini sağlıklı olarak kucağına aldığı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

İKİZ HAMİLEYDİ
22 yaşındayken ikiz hamilelik yaşadığını, ancak erken doğan bebeklerinin sadece 2 gün yaşadığını belirten Arslan, şöyle konuştu: ''6 ay sonra tekrar hamile kaldım ve bir kızım oldu. Senem 9 ay sonra vefat etti.'' Arslan, 1,5 yıl sonra tekrar hamile kaldığını, Elif adını verdikleri bebeklerinin 3 ay sağlıklı yaşadığını ama9 aylıkken vefat ettiğini kaydetti. Bir süre sonra yeniden hamile kaldığını kaydeden Arslan, ''4,5 aylık aylık hamileyken 'Kürtajla almak istediler. Ben günah diye, aldırmadım. Hasan da fazla yaşamadı' dedi.

ELİF 11 AYLIK OLDU
Televizyonda, genetik hastalıkları olan insanların da tüp bebek yöntemiyle sağlıklı bebek sahibi olabildiklerini duyduğunu ifade eden Arslan, şunları anlattı: ''Doktorumuz ile görüştük. Yumurtalarım toplandı. 18 embriyon elde edildi, 7'si sağlıklı çıktı. En sağlıklı olan 3 embriyon transfer edildi. Embriyonlardan biri gebeliğe dönüştü. Şimdi kızım Elif, 11 aylık oldu. O benim hayat sevincim. Doktorumuz izin verirse bu yöntemle bir çocuğum daha olsun istiyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious