İşte Gizemli toplantıların amacı

İşte Gizemli toplantıların amacı.11145
  • Giriş : 07.05.2009 / 08:50:00

Haberal'ın tutuklanması Kent Otel'de başlayıp Patalya Otel'de devam eden toplantıları yeniden gündeme taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın Ergenekon davası kapsamında tutuklanması Kent Otel'de başlayıp Patalya Otel'de devam eden toplantıları yeniden gündeme taşıdı. Haberal'ın öncülük ettiği toplantılara birçok isim davet edildi.

Katılımcılardan bazıları 'antidemokratik arayışlar' sebebiyle bir daha gitmedi. Bir kısmı ise demokratik çıkışlar yaptıkları gerekçesiyle organizatörler tarafından çağrılmadı. İlk toplantılara katılan isimlerden biri Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan. Bu toplantılara iki kez iştirak etmiş. Sonraki buluşmalara gitmemesinin sebebini şöyle açıklıyor: "Oradakiler benim kafama uygun değildi. Ergenekon kafalı adamlardı."

Ceylan, bu görüşünü toplantıda da dile getirmiş. Katıldığı son toplantıda söz alarak şu ifadeleri kullanmış: "Tek tek baktığımda hepiniz ülkeye hizmet etmiş insanlarsınız. Ancak bu fotoğrafı birleştirdiğimde karşıma Atatürkçü Düşünce Derneği gibi bir yapı çıkıyor. Bir de bana 1983'te kurulan MDP'yi, Turgut Sunalp'in partisini hatırlatıyorsunuz." Milliyetçi Demokrat Parti (MDP), 1983'te emekli Org. Turgut Sunalp tarafından kuruldu. 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren, MDP'ye oy verilmesini isterken sandıktan Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi tek başına iktidar olarak çıktı. MDP, 1985'te kendini feshetti.

Kent Otel'deki toplantılarda sürekli olarak hükümeti yıkmaktan bahsedildiğini anlatan Ceylan, "Yeni oluşum olsun, olmazsa nasıl yıkalım türü konuşmalar yapılıyordu. Bu toplantılar bir yerde askeri gaza getirme toplantılarıydı. Yani demokratik olmuyorsa antidemokratik yöntemlerle..." ifadelerini kullanıyor. Siyasetin dışında kalan insanların her zaman yeni bir arayış içinde olduğunu anlatan Ceylan, Patalya toplantılarına katılan insanların bir kısmının bu kişilerden oluştuğunu belirtiyor. Bu isimlerden demokratik duruşa sahip olanların koptuğunu, çekirdek kadronun yoluna devam ettiğini aktarıyor.

Mehmet Haberal'ın öncülük ettiği toplantılara, Ergenekon kapsamında yargılanan Org. Hurşit Tolon, Org. Şener Eruygur ve Org. Tuncer Kılınç'ın yanı sıra eski bakan ve bürokratlar katıldı. 2006'da başlayan toplantılara katılan isimlerden bazıları şunlar: Mümtaz Soysal, Doğu Perinçek, Anıl Çeçen, Armağan Kuloğlu, Hulki Cevizoğlu, Mustafa Balbay, Güler Kömürcü, Çetin Yetkin, Vural Savaş, Ufuk Söylemez, Hasan Ünal, Süheyl Batum, Yaşar Nuri Öztürk, Yaşar Okuyan.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*