İşte gözaltındaki zanlı

İşte gözaltındaki zanlı .14071
  • Giriş : 09.01.2008 / 17:35:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 18:27:34

Diyarbakır'daki saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf eden zanlının fotoğrafı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır’da 6 kişinin ölümü 67 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı aracı yerleştiren Erdal P.’nin polisteki sorgusunda zaman zaman ağladığı öğrenildi.

Araç sahibi Z.K. tarafından teşhis edilmesinin ardından itiraf eden zanlının sorguda, ölenlere ilişkin polislerin yaptığı değerlendirmeler karşısında ağladığı kaydedildi.

DİYARBAKIR'da geçen perşembe günü 5'i öğrenci 6 kişinin ölümü, 67 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıda kilit rol üstlendiği saptanan bir kişi daha yakalandı. Daha önce olaya karıştıkları gerekçesiyle 6 kişiyle birlikte gözaltına alınan ve bomba yüklü otomobili infilak ettirdiği belirtilen E.P. ile birlikte dün yakalanan zanlıya olay yerinde tatbikat yaptırıldı. Bombacı E.P. ve teknik takip sonucu dün gözaltına alınan zanlı, 24 saat süreyle 'kısıtlılık kararı' alınarak avukatları ve aileleriyle görüştürülmedi.

Güvenlik güçlerinin yoğun çalışması sonucu pazartesi gecesi yapılan şok baskınlarla yakalanan zanlı E.P. ve olaya karıştıkları belirtilen 6 kişinin sorgusundan polis önemli bilgiler elde etti. E.P.'nin polisin parmak izi ve teknik takip yaptığını öğrenmesi üzerine amcasına ait evde gizlendiği ve bu eve yapılan baskınla küçük kardeşi, yengesi, amcasının çocuklarının da aralarında bulunduğu 6 kişiyle birlikte yakalandığı ortaya çıktı.

E.P.'nin verdiği bilgiler ışığında soruşturmayı genişleten polis olayla bağlantısı olduğu tespit edilen ve kimliği gizli tutulan 1 kişiyi daha teknik takibe aldı ve dün akşam yapılan operasyonla onu da gözaltına aldı. Böylece dün akşam gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi.

ZANLI 2 SAAT BEKLEMİŞ

Zanlı E.P. sorgusunda patlamada kullandığı bomba yüklü otomobi olay günü öğlen saatlerinde getirip dersanenin kapısının karşısına park ettiğini ve eylemi gerçekleştirmek için yakındaki parkta yaklaşık 4 saat beklediğini söyledi.

Parkta hem bomba yüklü otomobili hem de subay ve astsubayları taşıyan sivil plakalı askeri servis aracının gelişini görebileceği bir yer seçtiğini anlatan E.P., "Askerleri taşıyan otobüs tam otomobile yaklaşırken, cep telefonu düzeneği ile infilak ettirdim" dedi.

Olay yerindeki kargaşadan yararlanıp, dikkat çekmemek için yürüyerek uzaklaştığını söyleyen E.P., önce kendi evine gittiğini ancak takipte olduğunu farkedince amcasının evine geçtiğini, pazartesi gecesi de eve baskın yapan güvenlik güçlerince yakalandığını söyledi.

TATBİKAT YAPTIRILDI

Zanlı E.P. ile dün yakalanan ve bombalı saldırıda kilt rol üstlendiği belirtilen zanlı, dün gece yarısından sonra tatbikat yaptırmak amacıyla olay yerine götürüldü. Halkın linç girişiminde bulunabileceği olasılığına karşı geç saatlerde yaptırılan tatbikat sırasında hem bombacı E.P.'ye, hem de diğer zanlıya güavenlik gerekçesiyle çelik yelek giydirildi.

E.P ile son yakalanan zanlı hakkında avukat ve aileleriyle görüştürülmemesi için 24 saat 'kısıtlılık kararı' alındı. 24 saatin tamamlanmasından sonra 2 zanlının avukat ile görüşmelerine izin verilecek.

OTOMOBİLİ PAZARDA BULMUŞ

Bombalı saldırıdan 4 gün sonra yakalanan ve geçen pazartesi gecesinden bu yana sorgulanan E.P. ile otomobili satan Z.K.'nin Emniyet Müdürlüğü'nde yüzleştirme yapıldıktan sonra teşhis tutanağı düzenlendi.

Zanlı E.P.'nin, gerçekleştirdiği saldırıdan 1 hafta önce eylemde kullanmak için düşük model araç satın almak için Diyarbakır'ın Şanlıurfa karayolundaki ikinci el araçların satıldığı Açık Oto Pazarı'na gittiği, burada Z.K.'nın 1994 model 21 AS 194 Lada marka LPG'li otomobiline talip olduğu ortaya çıktı.

Pazara otomobilini samak için getiren Z.K.'nin fiyatta anlaşamayınca aracını satmaktan vazgeçip pazardan ayrıldığı; ancak E.P'nin, Z.K'yi takip ettiği ve 2 gün sonra onu Diyarbakır'ın Bağlar semtinde bulduğu ve otomobili ısrarla kendisine satmasını istediği, sonuçla 3900 YTL ve 250 euro vererek satın aldığı belirlendi.

EK SÜRE ALINACAK

Zanlı E.P. ile Diyarbakır'ın Kayapınar Beldesi'ndeki evde yakalanan 6 kişiden amcasının oğlu K.P., Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ilk ifadesinden sonra serbest bırakıldı. Pazartesi günü gözaltına alınanlardan bombacı E.P. dışındakiler sorgularında olayla hiçbir şekilde bağlantıları olmadığını, sadece E.P. ile akrabalık bağları bulunduğunu söyledi.

Dün akşam yakalanan ve saldırıda 'kilit rol' oynadığı belirtilen zanlıyla birlikte halen gözaltında bulunan 7 kişi Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanıyor. Savcılık pazartesi gecesi gözaltına alınanlar için 2 gün daha ek süre talebinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious