İşte Gül'ü bekleyen atamalar ve kulislerde adı geçenler

İşte Gül'ü bekleyen atamalar ve kulislerde adı geçenler.16716
  • Giriş : 29.08.2007 / 09:14:00

Abdullah Gül'ün yapacağı en kritik atamalardan biri YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in makamı için olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Teziç'in boşaltacağı YÖK üyeliği için Köşk kontenjanından yeni bir üye atayacak. Yeni atanacak bu üyenin aynı zamanda yeni YÖK Başkanı da olması bekleniyor. Ancak YÖK Başkanlığı için halen hükümet kanadından atanan ve görevde olan bazı YÖK üyelerinin de ismi geçiyor. En güçlü isim, başbakanlık kontenjanından YÖK üyeliğine getirilen, eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı gibi Kerküklü olan eski Gazi Rektörü Enver Hasanoğlu. Uzun zamandır YÖK üyeliği yapan ilahiyatçı Halis Ayhan'ın şansının düşük olduğu belirtilirken, AKP'nin yeni Ceza Kanunu hazırlığında görev yapan, 'zina' önerisi ile tepki çeken İzzet Özgenç'e YÖK Üyeliği'ne hükümet kanadından önerilen son üye olduğu için şans tanınıyor.

İLK REKTÖR 5 EYLÜL'DE
Yeni Cumhurbaşkanı Gül'ün yapacağı ilk rektör ataması ise 5 Eylül'de görev süresi dolacak Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi için olacak. Yeni rektör ataması için 5 Temmuz'da yapılan seçimin sonuçları Köşk'te bekliyor. Gül 2007 yılı içinde, Hacettepe ve Selçuk Üniversitesitelerine, 2008'in Ağustos ayında ise 22 üniversiteye yeni rektör atayacak.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te 7 yıllık görev süresinde 3 Genelkurmay Başkanı atayacak.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te 7 yıllık görev süresinde 3 Genelkurmay Başkanı atayacak. Yargıtay Başsavcısı’nı belirleyecek, YÖK Başkanı’nı da seçecek...

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa’nın tanıdığı yetkileri ve verdiği görevleri yerine getirecek. İlk iş olarak bugün yeni kabineyi atayacak olan Gül, önemli atamalara imza koyacak.

MGK SEKRETERİ: Gül’ün ilk işlerinden biri, daha önce kendi atadığı, ancak Sezer tarafından veto edilen 5 müsteşar yardımcısını “asaleten” atamak olacak. Gül, MGK Genel Sekreteri’ni de atayacak.

KÖŞK ATAMALARI: Gül’ün Dışişleri Bakanlığı’nda danışmanlığını yapan Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu’nu Köşk’te önemli bir göreve getirmesi bekleniyor. Basın Danışmanlığına ise Ahmet Sever’i atayacağı konuşuluyor.

3 YENİ KOMUTAN: Gül 2014 yılına kadar 3 yeni Genelkurmay Başkanı atayacak. Org. Yaşar Büyükanıt’ın 1 yıl kalan görev süresini tamamlamasının ardından, 2008’de Orgeneral İlker Başbuğ’un, 2010’da Orgeneral Işık Koşaner’in Genelkurmay Başkanlığı’na atanması bekleniyor. 2013 yılının 1 numaralı Genelkurmay Başkanı adayı ise orgeneralliğe terfi eden Korgeneral Necdet Özel.

YAŞ: Gül’ün askeri çevrelerde merakla beklenen kararı ise Aralık ayı başında toplanacak Yüksek Askeri Şura sonrasında ortaya çıkacak.

YÜCE MAHKEME: Anayasa Mahkemesi’nin yedek üyesi Ali Güzel 2008’de emekliye olacak ve Gül Anayasa Mahkemesi’ne ilk atamayı yedek üyelik için yapacak. Asil üye Sacit Adalı, Mart 2010’da emekli olacak ve Gül asil üyelik için ilk kez isim belirleyecek. Gül, Yüksek Mahkeme’ye 2 asil ve 2 yedek üye daha atayacak.

YARGITAY: Gül, 2011’de Yargıtay’a Başsavcısı ve Başsavcıvekilini seçecek.

DANIŞTAY: Gül, birkaç ay içerisinde Danıştay’da boşalacak üyelikler için de atama yapacak. Gül, Uyuşmazlık Mahkemesi için üye seçimini ise 4 yıl sonra yapacak.

ASKERİ YARGI: Cumhurbaşkanı Askeri Yargıtay üyelerinin üçte biri ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin hakim sınıfından olmayan üyelerinin üçte birini de Genelkurmay’ın önereceği adaylar arasından seçme yetkisine sahip bulunuyor.

HSYK: Gül, 5 asil ve 5 yedek üyeden oluşan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun doğal üyesi olan Adalet Bakanı ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı dışında kalan tüm asil üyelerin yerine seçim yapacak.

VATAN-SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious