İşte hanta virüsünün belirtileri!

İşte hanta virüsünün belirtileri!.12984
  • Giriş : 21.04.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 21.04.2009 / 11:45:01

Zonguldak ve Bartın'da ortaya çıkan hanta virüsü tehlike saçmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisi süren Şahin S. dün vefat etti. Sağlık Bakanlığı, hastanın böbrek yetmezliğinden öldüğünü açıkladı. Hastalık, yüksek ateş, üşüme-titreme gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Kenelerden bulaşan Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığının ardından yeni bir ölümcül virüs tehlikesi ortaya çıktı: 'Hanta virüsü'. Bartın ve Zonguldak'ta ortaya çıkan virüs sebebiyle ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi. KKKA hastalığına sebep olan 'Nairo virüsü' ile aynı aileden gelen hastalık, insanlara fare gibi kemiricilerden bulaşıyor.

Virüsün ilk ortaya çıktığı Zonguldak ve Bartın yöresinde 2009 Şubat ayından bu yana 18 kişi hastaneye kaldırıldı. Vakalardan Bartın'da hayvancılıkla uğraşan 4 çocuk babası İlyas B. (46), geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisi süren 5 kişiden Şahin S. (29) dün vefat etti.

Zonguldak ve Bartın'daki 'Hanta virüsü' ile ilgili ilk teşhisi koyan ZKÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Güven Çelebi, virüs şüphesiyle izlenen hastanın ön testlerinde Hanta virüsüne rastlanılmadığını söyledi. Hastanın, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki ön testlerinde virüsün negatif çıktığını anlatan Çelebi, şöyle konuştu: "Hayatını kaybeden hastamız, servisimizde izlenen şüpheli 5 olgudan biriydi. Yapılan ön testlerinin tamamı negatif çıkmıştı. Hastanın 'Hanta virüsü' şüphesiyle ilgili çok sayıda doğrulama testleri gönderildi. Kesin sonuçları henüz gelmedi. Hastanın kesin testleri gelmediğinden 'Hanta virüsü var ya da yok' demek doğru değildir."

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Önder Ergönül, hastalığın kendini yüksek ateş, üşüme-titreme, baş ve karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerle gösterdiğini söyledi. Ergönül, "Virüs, kanamalı ateş ile birlikte seyrediyor. Ani böbrek ve akciğer yetmezliği gibi sonuçlara sebep oluyor. Şehirlerden ziyade orman, liman ve maden ocağı olan kırsal bölgelerde görülüyor." diyor.

Farelerle temastan kaçınmalı

HANTA VİRÜSÜNÜ önlemeye yönelik aşı yok. Farelerden uzak durulmalı.

FARELER kesinlikle canlı olarak yakalanmamalı.

ÖLÜ bir kemiriciye çıplak elle temas edilmemeli ve ortalıkta bırakılmamalı.

ÖLÜ fare eldivenle tutulup derince açılmış bir çukura gömülmeli.

BU işlemlerden sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalı.

YİYECEK ve içecekler mutlaka kapalı dolaplarda, ağzı kapalı olarak saklanmalı.

KEMİRİCİNİN idrar ve dışkısı ile kirlenmiş yüzeyler çamaşır suyuyla silinmeli.

FARENİN bulunduğu bölgede elektrik süpürgesi gibi toz kaldıran temizlik yöntemlerinden kaçınılmalı.

TARLA ve yabanî farelerin bulunduğu yerlerde çalışırken eldiven ve maske kullanılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*