İşte Hükümet'ten zam planı

İşte Hükümet'ten zam planı .8938
  • Giriş : 09.10.2007 / 08:24:00

Planı'na göre akaryakıt, sigara ve içkiye zam geliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren tarafından bugün açıklanacak Eylem Planı'na göre akaryakıt, sigara ve içkiye zam geliyor. Plana göre, ÖTV oranlarının yükselmesi ve buna bağlı olarak da KDV gelirinin artması hedefleniyor

Vergi gelirlerine ilişkin gerçekleşmelerin beklentinin altında kalması nedeniyle sıkıntı yaşayan hükümet, yılın son çeyreğine yönelik Eylem Planı kapsamında vergileri artırmayı planlıyor.
Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren tarafından bugün açıklanması beklenen Eylem Planı'na göre, akaryakıt ürünleri ve alkollü içecekler üzerindeki Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) 1 puan artırılması, sigara fiyatlarına ise yüzde 10 zam yapılması öngörülüyor.
Söz konusu artışların yıllık 1.5 milyar YTL'lik gelir artışı sağlayacağı hesap ediliyor.
Ekonominin koordinasyonu görevini üstlenen Ekren başkanlığında geçen haftalarda biraraya gelen kamu yönetimi, yılın son çeyreğine dönük eylem planına son şeklini verdi.
Plandaki en önemli başlıkları sosyal güvenlik, istihdam, enerji ve kamunun finansman ihtiyacı oluşturdu. Plana göre, kamu finansman ihtiyacı kapsamında akaryakıt ürünleri üzerindeki ÖTV tutarlarının yüzde 1 oranında artırılması öngörülüyor. Bu artışın yıllık 215 milyon YTL ÖTV ve 40 milyon YTL KDV gelir artışı sağlayacağı hesaplanıyor.

İletişim merkezi
Alkollü içkiler üzerindeki asgari maktu ÖTV tutarlarının da yüzde 1 oranında artırılması planlanıyor. Bu artışın yıllık etkisinin ise yaklaşık 23 milyon YTL olacağı düşünülüyor. Sigara üzerindeki maktu ÖTV tutarının 15 yeni kuruş artırılması ve sigara fiyatlarının yüzde 10 oranında artırılmasının ise yıllık 985 milyon YTL ÖTV, 250 milyon YTL de KDV artışı sağlayacağı hesaplanıyor.
Böylece, toplam ÖTV ve KDV gelir artışının 1 milyar 513 milyon YTL kadar artması bekleniyor.
Ayrıca mükellef ile vergi idaresi arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Vergi İletişim Merkezi kurulması, vergi dairesi kayıtlarında yer alan tahakkuk ve tahsilata yönelik bilgilerin "mükellefler cari hesabı" adıyla tek bir hesapta toplanması planlanıyor.

Suç gelirlerine yeni düzenleme

Eylem Planı çerçevesinde uygulanması öngörülen bazı projeler şöyle:
# Kayıtdışı ekonominin azaltılması çerçevesinde tütün ve alkollü içkiler piyasasında uygulanan yeni bandrol sistemine dayalı izleme denetim birimi kurulacak. Sistem sayesinde tütün mamülleri ve alkollü içkilerde yurtiçindeki üretimle ithalat miktarları online olarak takip edilecek.
# Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler ile Mali Suçlarla Mücadele Koordinasyon Kurulu'nun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hazırlanacak.
# Sosyal güvenlik reformunun 2008'de uygulamaya girebilmesi için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yeniden yazılacak ve ikincil mevzuat düzenlemeler yapılacak.
# İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanılması engellenecek. Bu bağlamda işsizlerin emeklilik sigortası primlerinin fondan ödenmemesi sağlanacak.
# İstihdam üzerindeki sosyal yükümlülükler azaltılacak.

Paketten 1.5 milyar YTL'lik gelir bekleniyor
Gelir artışı (Milyon YTL)
Akaryakıt 255
Alkollü içki 23
Sigara 1.235
Toplam 1.513

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious