İşte insanları en çok yaşayan ilçe

İşte insanları en çok yaşayan ilçe.15552
  • Giriş : 21.04.2009 / 05:15:00
  • Güncelleme : 20.04.2009 / 23:44:14

Türkiye genelinde 100 yaş üzeri vatandaşın, en fazla Aydın'ın Nazilli ilçesi ve çevresinde yaşadığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji (Yaşlılık
Bilimi) Bölümünce 5 yıldır sürdürülen "Türkiye'nin Yaşlılık Haritası"
çalışmalarında sona yaklaşıldı. 2010 yılında 10 cilt halinde bilim dünyasına açıklanacak Gerontoloji Atlası'nda, 2050'de 101 milyon olarak hesaplanan Türkiye'deki nüfusun 30 milyonunun 60'ın üzerinde olacağı, şimdiden önlem alınmazsa bunların yarısına yakınının kronik ve bakıma muhtaç halde olacağı bildirildi.

AÜ Gerontoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. İsmail Tufan, AA muhabirine
yaptığı açıklamada, 5 yıldan bu yana TÜBİTAK'ın desteğiyle Türkiye'nin yaşlılık haritasını çıkarmak üzere çalıştıklarını, çalışma sonuçlarının 2010 yılında 10 cilt halinde bilim dünyasına açıklanacağını kaydetti.

7 bölgeden 35 bin örneklemeyle gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında her bölgeden kontrol gruplarının seçildiğini, yılda 2 kez bu kişilerin yaşam kalitelerinin ölçüldüğünü bildiren Doç. Dr. Tufan, elde edilen bulgular kapsamında Ege ve Karadeniz bölgelerinde uzun yaşamın daha fazla olduğunu gördüklerini kaydetti.

Doç. Dr. Tufan, "Ama bu denizin kıyısında değil. Denize yakın iç
bölgelerde. Kıyı şeridine yakın iç bölgelerde ileri yaş populasyonuyla
karşılaşıyoruz. İç Anadolu'daysa daha erken ölümler görülüyor" dedi.

-"YAŞLILIKLA İLGİLİ SORUN VAR"-

Türkiye'nin dünyanın en genç emekli insanlarına sahip ülkelerden biri
olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tufan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güney Kore'den sonra en hızla yaşlanan topluluklardan biriyiz. Sessiz
ama hızla yaşlanan bir ülkeyiz. Ülkemizde doğum oranları düşerken, tıbbın da ilerlemesiyle ömür uzuyor, nüfus yaşlanıyor. 60 yaşın üzerinde 9.8 milyonluk yaşlı populasyonu var. Sosyal güvencesi bulunmayan 2.5 milyonun üzerinde yaşlıdan söz ediyoruz. 2020 yılında 18 milyonu bulacağını belirttiğimiz yaşlıların 13 milyonunun sosyal güvencesi olmayacak. 2050 yılında 101 milyon nüfusun 30 milyonunu 60 yaş üzeri insanlar oluşturacak. Şimdiden önlem almazsak bunların 14
milyonu kronik hasta ve bakıma muhtaç olacak. Peki bunlara kim bakacak? Bu durum Türkiye'nin yaşlılıkla ilgili sorunu olduğunu gösteriyor. Biz konuya ilişkin görüşlerimizi Başbakanlık ve TBMM'ye gönderdik."

-"UZUN YAŞAMIN SIRRI ARAŞTIRILIYOR"-

Yaşlılık haritasına yönelik çalışmalar sürerken, Türkiye'nin en uzun
ömürlü ama en sağlıklı insanlarının büyük çoğunlukta yaşadığı ilin Aydın, ilçenin ise Nazilli olduğunu gördüklerini bildiren Doç. Dr. Tufan, TÜİK verilerine göre, ülkede 48 bin kişinin 100 yaşın üzerinde bulunduğunu, bunun en çoğunun ise Nazilli ve çevresinde yaşadığını kaydetti.

Doç. Dr. Tufan, burada çok önemli bir konunun ise bu kişilerin büyük
çoğunluğunun sağlıklı yaşamaları olduğunu belirterek, olguyu fark ettikten sonra Nazilli Kaymakamlığı ile bir protokol oluşturarak, ilçede uzun yaşamın sırrını çözmek amacıyla merkez kurduklarını söyledi.

AÜ 100 Yaş Üzeri Araştırma ve Koordinasyon Merkezi adıyla oluşturdukları birimde mart ayından bu yana çalışmalara resmi olarak başladıklarını ifade eden Doç. Dr. Tufan, Nazilli'de uzun yaşamın sebeplerinin henüz bilinmediğini, sonuçların 5 yıl içinde net olarak görülebileceğini kaydetti.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*