İşte İsrail'in ateşkes anlayışı böyle

İşte İsrail'in ateşkes anlayışı böyle.8249
  • Giriş : 18.01.2009 / 14:45:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 10:41:06

Olmert, 'ateşkes pamuk ipliğine bağlı' derken bölgeden gelen son görüntü insanın kanını donduruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İsrail'in tek taraflı ateşkes ilanından sonra Gazze Şeridi'nden roket fırlatılması üzerine İsrail tarafı karşılık verirken, ateşkesin ilk 9 saati içinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta Filistinli bir çiftçi öldü ve oğlu yaralandı.

Yerel kaynaklar, Filistinli çiftçinin bölgeden atılan havan mermisine karşılık açılan ateşte öldüğünü bildirdiler.

İsrail ordusunca bölgeye hem tank ateşi açıldığı, hem de füze fırlatıldığı belirtildi.

Bölgenin kuzeyinden bu sabah roket atan Filistinli militanlarla İsrail askerleri arasında da çatışmalar yaşandığı, çatışmalarda bir anne ile kızının yaralandığı bildirildi.

İsrail askerleri Gazze kenti etrafındaki mevzilerini koruyor. Han Yunus ile Refah arasında da tankların savaş sırasındaki yerlerinden ayrılmadığı, böylece Filistin kentleri arasındaki bağlantıyı kesmeye devam ettiği belirtildi.

Görgü tanıkları, yüzlerce Gazzeli'nin ateşkesten sonra sokaklara çıktığını ve bölgenin kuzeyindeki evlerine doğru gittiklerini, ancak pek çok ailenin evlerinin yıkıntılarıyla karşılaştığını söylediler.

Bölgede arama-kurtarma ekiplerinin enkazdan ceset çıkarma çalışmaları da devam ediyor.

İsrail'in dün vurduğu BM Yardım ve Çalışma Ajansı'nın (UNRWA) okulunun enkazından ölü ve yaralılar çıkarılmaya devam edilirken, son belirlemelere göre ölü sayısının 43'e ulaştığı, en az 150 kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan Beyt Lahiye ve Cebaliye'de de bu sabah 25 Filistinlinin cesedinin bulunduğu kaydedildi.

OLMERT: "ATEŞKES PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI"

Öte yandan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, haftalık kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "ateşkesin pamuk ipliğine bağlı olduğunu" söyledi.

İsrail ordusunun, ateş açıldığında militanlara karşılık vermede serbest olacağını kaydeden Olmert, operasyondan sonra roketlere hedef olan İsrail'in güneyindeki halkın durumunda köklü değişiklikler için koşulların olgunlaştığını söyledi.

Olmert'in kabine toplantısının açılışındaki sözleri, Filistinli militanların Gazze'den roket saldırılarını sürdürmesinin hemen ardından geldi. Bu sabahki roket ve havan mermisi saldırılarına ilaveten bir Grad füzesi de yine sınıra yakın yerleşimlerden Kiryat Gat'ı vurdu, ölen ya da yaralanan olmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*