İşte İstanbul'un yeni su fiyatları

İşte İstanbul'un yeni su fiyatları.8938
  • Giriş : 11.10.2007 / 22:32:00

İSKİ, su tüketim kademeleri ve fiyatlarına yapılan yeni düzenlemeyle, kentte başlayan su tasarrufunun artmasının palanlandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla, 1 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere su tüketim kademeleri ve fiyatlarında yeni düzenleme yapıldığı hatırlatıldı.

İlk kademe su tarifesinin, diğer büyük kentlerde olduğu gibi 0-10 metreküp olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, küresel ısınma nedeniyle İstanbul'da yeni su kaynakları arayışı ve içme suyu yatırımı yapma ihtiyacı doğduğu, İSKİ'nin, görev alanına dahil edilen köy ve beldelere yeni su ve yeraltı suyu yatırımları yaptığı bildirildi.

Açıklamada, İSKİ'nin 2007 yılı bütçesindeki gelir-gider dengesinin korunması, maliyetli kredi kullanımının asgari düzeyde tutulması ve suyun İstanbullular'a sürekli olarak sağlanması amacıyla su tarifelerinde, belediye meclisince yeni düzenleme yapıldığı ifade edildi.

Önceki yıllarda olduğu gibi, yeni düzenlemede de 0-10 metreküp arasında su tüketen abonelere uygulanan tarifede su birim fiyatının maliyetin altında kalmasının esas alındığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ''İstanbullular'ın yüzde 65,55'inin bu kademe ve tarifeden su tükettikleri dikkate alındığında, yeni tarifeyle İstanbul'un önemli bir bölümünde uygulanan su birim fiyatında yüzde 14,5'lik bir artış meydana gelmiş oldu.

Konut abonelerinin yüzde 65,55'i 1 ayda 10 metreküpün altında su kullanıyor. Yeni düzenlemeyle su tüketim kademeleri de Ankara ve İzmir'de olduğu gibi 10 metreküpe çekildi. Bu uygulamayla İstanbul'da başlayan su tasarrufunun artması planlanıyor.''

Yeni su tarifesi

Abonelerin su kullanımına bağlı olarak artış gösteren yeni su tarifesine göre, eski tarifede 1.71 YTL ödeyen Konut 1 (0-10 metre küpe kadar) aboneleri 2 YTL, Konut 2 (10-20 metre küp kullananlar) aboneleri 3 YTL, Konut 3 (20 metre küpten fazla kullananlar) aboneleri 4 YTL ödeyecek.

Eski tarifede 3.41 YTL olan tüm işyeri kullanımları 4.30 YTL'ye yükselecek. Resmi ve özel okulların tüm kullanımları 1.49 YTL'den 2 YTL'ye, konutlarda müşterek kalorifer suyu 1.14 YTL'den 2 YTL'ye, konutlarda bahçe sulama 1.14 YTL'den 2 YTL'ye, toplu su da 1.25 YTL'den 2 YTL'ye çıkacak. Ayrıca, önceki tarifede 2.6 YTL ödeyen resmi ve özel hastaneler 3 YTL ödeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious