İşte Kafkaslar'ın yeni Basayev'i

İşte Kafkaslar'ın yeni Basayev'i.18427
  • Giriş : 19.10.2008 / 14:47:00

İnguşetya'da 50 Rus askerinin öldürüldüğü iddia edilen saldırıyı "Yeni Şamil Basayev" olarak tanınan "Komutan Magas" adlı Ahmet Yevloyev düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnguşetya'da 50 Rus askerinin öldürüldüğü iddia edilen saldırıyı "Yeni Şamil Basayev" olarak tanınan "Komutan Magas" adlı Ahmet Yevloyev düzenledi. Magas'ın son dönemlerde peş peşe düzenlediği saldırılar Osetya savaşının ardından sakinleşen Kafkasya'yı yeniden hareketlendirebilir.

Kafkasya'da Gürcü - Rus savaşından beri durulan sular dün 50 Rus askerinin İnguşetya'da öldürüldüğü iddialarının ardından tekrar hareketlendi.

Çeçenistan'a komşu olan İnguşetya'da bağımsızlık yanlısı gruplarca düzenlenen bu saldırıdan birkaç gün önce yine aynı bölgede iki köy isyancılarca ele geçirildi. Dünya basınında yer bulan bu saldırıların ardında ise bir kişinin adı ön plana çıkıyor. Bu kişi de "Komutan Magas" olarak bilinen Ahmet Yevloyev. Çeçen ayrılıkçılara yakın kaynaklarda çıkan haberlerde İnguşetya'daki saldırının Magas tarafından düzenlendiği açıklandı. Hakkında bilinenler sınırlı.

Magas adını doğduğu kasaba olan Magas'tan almış. Türkiye'de adını pek kimsenin bilmediği Magas, Kafkaslar'ın yeni Şamil Basayev'i olarak gösteriliyor. Çeçen ayrılıkçıların tanınmış liderlerinden olan Şamil Basayev, Ruslara karşı olan mücadelesi sırasında başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyunda oldukça tanınmıştı. Son dönemlerinde sivilleri hedef alan bazı saldırıların azmettireni olduğu iddiasıyla kimi çevrelerin eleştirilerini de çeken Basayev, 2006 yılında İnguşetya'da bir patlama sonucu öldü. Onun yerini aldığı iddia edilen Magas, Basayev'in tersine Çeçen değil İnguş asıllı. Eski bir polis olduğu iddia edilen Magas, ayrılıkçı hareketlerle ilişkiye geçtikten sonra 1998 yılında aniden kayboldu. Akibetinden habersiz olan Rus yanlısı İnguş hükümeti, 2000 yılında onun öldüğünü açıkladı. Ancak öldüğü açıklanan Magas, dört yıl sonra çok sayıda Çeçen ve İnguş militanın başında İnguşetya'nın ortasında onlarca asker ve polisi öldüğü bir baskınla geri döndü. Başında bulunduğu İnguş militanları Çeçenistan'daki ayrılıkçılara bağlayan Magas, bu olayın ardından pek çok saldırıda adını duyurdu. O İnguşetya'daki eylemleri organize ederken Şamil Basayev ise Çeçenistan'daki eylemleri organize etti. Basayev'in ölümü izleyen süreçlerde de saldırılarını sürdüren Magas'a geçtiğimiz yıl Çeçen ayrılıkçıları lideri Dokko Umarov tarafından "Çeçenistan Genel Kurmayı" ünvanı verildi. Bu tarihten beri Kafkasya'daki Çeçen, İnguş ve Dağıstanlı ayrılıkçı militanların komutası Magas tarafından yönlendiriliyor.

AYRILIKÇI GRUPLAR KAFKASYA'YA YAYILIYOR

Çeçenlerle akraba olan ve Sovyet döneminde Çeçen-İnguş Cumhuriyeti adı altında birlik olarak yaşayan İnguşlar, Çeçenlerin Ruslarla ters düşmesi üzerine 1992'de birliklerine son verip ayrılmıştı. 1990'lı yıllarda Çeçenlere Ruslarla olan savaşları sırasında pek destek vermeyen İnguşlar arasında son dönemlerde bölgede yayılan Selefilik akımının da etkisiyle bağımsızlık yanlısı gruplar türemeye başladı. Osetlerle aralarında tarihi düşmanlıkta olan İnguşlar arasından çıkan ayrılıkçı hareket içerisinde ön plana çıkan Magas, faaliyetlerini Çeçen militanlarla koordineli bir şekilde yürütüyor. Çeçenistan'daki ayrılıkçı hareket 1990 yıllara göre büyük ölçüde güç kaybetmekle birlikte İnguşetya ve Dağıstan'daki ayrılıkçı hareketleri bünyesinde toplayarak faaliyet alanını genişletmeye çalışıyor. 2000'e yakın Çeçen, İnguş, Dağıstanlı ayrılıkçı militan geniş bir alan üzerinde bir süreden beri Rus ve yerel güçlere karşı ufak çaplı saldırılar düzenlerken Magas'ın saldırısı eylemlerin şiddetini arttıracağını gösterdi. Ayrılıkçıların bölgedeki belki de tek ve en önemli desteğinin ise Gürcistan olduğunu eklememiz gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*