İşte 'Kar'da otomobil kullanma teknikleri!

İşte 'Kar'da otomobil kullanma teknikleri!.12647
  • Giriş : 25.12.2008 / 17:30:00
  • Güncelleme : 25.12.2008 / 17:25:11

Uzmanlar karlı ve kaygan yollarda güvenli araç kullanımı konusunda sürücüleri böyle uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı ve Türkiye Pist Şampiyonu Ethem Genim, karlı ve kaygan yollarda güvenli araç kullanımı konusunda önerilerde bulundu.
* Kış şartlarında araçta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, zeminle teması sağlayan lastiklerdir. Kışın lastiklerinin diş derinliğinin 3 mm.'nin altında olmaması gerekmektedir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kış lastiği kullanılmadır.

* Araçta zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulmalıdır.

* Kış şartlarında görüşü olumsuz etkileyen faktörlere karşı, cam silecek lastiklerinin yeni olması ve antifirizli cam suyu konulması önem taşımaktadır.

* Özellikle yağışlı havalarda fren mesafesi uzayacağından, önümüzdeki araçla takip mesafesinin normalde bırakılandan daha fazla olması gerekmektedir.

* Köprü, viyadük ve rüzgârlı bölgelerde buzlanma riski olduğundan hızı azaltıp, ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalıdır. Yüksek hızlarda (90-100 km) yağmur sularıyla kaplı yüzeylere girildiğinde ayağımızı hafifce gazdan çekerek ve debriyaja basarak geçmek savrulma riskini azaltacaktır.

* Kış şartlarında araç kullanırken uyulması gereken en önemli kural; düşük hızlarda seyretmektir. Hava şartları çok sertleşmiş ise trafiğe çıkmamak, çıkılması gerekiyorsa da toplu taşıma araçlarını kullanmak en doğrusu olacaktır...

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*