İşte Kartal'ın yeni mabedi

İşte Kartal'ın yeni mabedi.7343
  • Giriş : 11.04.2008 / 11:51:00

Bakan Murat Başesgioğlu, Beşiktaş ın Dolmabahçe Stadı Projesi ni desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmail Küçükkaya, Haber Müdürü Nergis Bozkurt ve Spor Sorumlusu Nezir Önal’ın sorularını yanıtlayan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yabancı oyuncu sınırlaması konusunun, Türkiye ligleri ve Avrupa kupaları olarak iki türlü değerlendirilmesi gerektiğini de söylerken, temel bir spor politikamızın olmadığı tespitini de yaptı.
Başesgioğlu şöyle konuştu:

KULÜPLERE VERGİ MÜJDESİ
"Şu anda Plan Bütçe Komisyonu’nda bulunan bir tasarıyla, stopaj diye adlandırdığımız sporcu transferlerinde alınan vergilerde indirim yapılacak. Daha önce yüzde 35 olan stopaj, Süper Lig için yüzde 15 olacak. 2. ve 3. liglerde ise kademeli olarak yüzde 10 ve yüzde 5 olarak uygulanacak. İkincisi de kulüplerin birikmiş stopaj ve vergi borçlarını yeniden yapılandırıyoruz. Türkiye ligi çok pahalı bir lig. Ekonomik potansiyeli itibariyle Avrupa’nın 6. ligi. Onun için bu çarkı döndürebilmelerine imkan verecek gelir kaynaklarına sahip olmaları lazım.

AVRUPA İLE ARAMIZDAKİ FARK
Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bir yaşam biçimidir spor, kopamıyorlar. Sağlık sistemlerinde yaklaşık 4 milyar dolarlık bir tasarruf var. Bizim ise temel bir spor politikamız yok maalesef. 7. ve 8. kalkınma planlarında düzenleme yapılmış, 9. ve 10. planlarda yok. Bütün çocukları yetenek testine tabi tutmak lazım. Anaokullarına kadar inmeli. Artık kulübe mi, Milli Eğitim’e mi teslim edilecek? Spor lisesinde mi yetiştirilecek? O, artık benim gözetimimde olacak. Ben yetiştireceğim. Biz bunu yapmıyoruz işte.

YABANCI 4-5’İ GEÇMEMELİ
F.bahçe’ye, geldiği nokta itibariyle teşekkür etmemiz gerekiyor. Avrupa’nın en iyi 8 takımı arasına girdi. Yabancı oyuncu sayısı konusunu, Türkiye liglerinde ve Avrupa kupalarında ayırmak lazım. Avrupa kupalarında olabilir. Rakibiniz neyse, rekabet açısından olabilir ama Türkiye’de 4’ü, 5’i geçmemesi lazım diye düşünüyorum. Ben istiyorum ki Türkiye, futbolcu ve teknik adam ihraç eden bir ülke olsun. Balkanlar’dan Türk cumhuriyetlerine kadar futbolcu gönderebiliriz, teknik adam gönderebiliriz.

MEHMET BASKETİ SEVDİRDİ
Mehmet Okur’un maçına gittim. Son periyotta 4 tane 3’lük attı. Gösterilen ilgiyi gördükten sonra basketbolu biraz daha sevmeye başladım. Mehmet oynarken o 20 bin kişi, sanki aynı anda o pozisyonu yaşıyorlar. Mehmet ve eşi Amerika’da çok seviliyor. Onunla gurur duydum."

İnönü dünyanın en güzel stadı olacak
Beşiktaş’ın Dolmabahçe Stadı Projesi’ni desteklediğini ifade eden Bakan Murat Başesgioğlu, “Belki de dünyanın en güzel statlarından biri olacak” dedi.

Dünyadaki statların artık fuarların düzenlendiği, sosyal aktivitelerin yapıldığı, hatta iş merkezi olarak da kullanıldığını belirten Bakan Başesgioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: Fenerbahçe’nin stadı bu açıdan iyi. Onlar bunu geliştirmek, genişletmek istiyorlar. Galatasaray yeni başladı. Beşiktaş’ın da bu konuda bir projesi var. Dolmabahçe Stadı projesini destekliyorum. Belki de dünyanın en güzel statlarından biri olacak. Dünya şampiyonalarının, UEFA maçlarının oynanması için herkesin sıraya girdiği bir stat olacak. Oradaki tarihi dokuyu bozmadan çok fonksiyonlu olmak kaydıyla, Taksim’in, İstanbul iş merkezinin yoğunluğunu çekecek; fuar merkezi, 3-4 bin kişilik tiyatro salonu olacak. Bölgedeki trafik akışı yer altına alınmak üzere, alanda genişletilip oraya geniş bir mekan sağlanacak. Bursa’da da İzmir’de de bunu yapmak istiyoruz. Antalya yapıyor, Kayseri yapıyor. Başkentimiz tesis açısından çok fakir. 19 Mayıs Stadı’nda maç seyrettik ve o zemin hepimizi rahatsız etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious