İşte katliamı tetikleyen sözler

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Malatya’daki vahşi cinayeti işleyen zanlılar, cinayeti tetikleyen sözlerin ne olduğunu hakime açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Duruşmada ifadeleri alınan zanlılar, Öldürülen Necati Aydın’ın "Her beş Müslüman çocuktan 3’ü öldürülecek" sözünün kendilerini tahrik ettiklerini belirterek Aydın’ı öldürdüklerini söylediler.

Duruşmada hakimin sorularını yanıtlayan zanlılar Zirve Yayınevi’nde Necati Aydın’la sohbet ettiklerini, bu sohbet sırasında "Hristiyan olursak ne olur, Müslüman kalırsak ne olur?" şeklindeki soruya Necati Aydın’ın "Her beş Müslüman çocuktan 3’ü öldürülecek" şeklinde cevap vermesinin işledikleri cinayete gerekçe olarak gösterdi.

Bu arada, Başsavcı Mustafa Demirdağ, basın mensuplarından dava ile ilgili 10 soruyu yazılı olarak istedi. Basın mensupları kendi aralarında belirledikleri on soruyu Başsavcıya iletti. Başsavcı Demirrdağ’ın, sorulara yazılı yanıt vermesi bekleniyor.

Öte yandan, Malatya’da yayınevindeki cinayetlerle ilgili olarak adliyeye sevk edilen 11 zanlıdan 5’i tutuklandı, 6’sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Emre Günaydın’ın kız arkadaşının da aralarında bulunduğu 5 zanlı tutuklandı, 6 zanlı ise serbest bırakıldı.

Bugün saat 08.00’de adliyeye sevk edilen zanlılar, yaklaşık 7 saat savcıya ifade verdikten sonra tutuklama istemiyle nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Yaklaşık 5 saat süren duruşma sonunda, olay yerinde yakalanan C.Ö (20), S.G (20), H.Ç (19) ve A.Y (19) ile olaydan sonra kaçmak isterken binadan düşen ve yaralı olarak İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi altına alınan E.G’nin kız arkadaşı olduğu belirlenen B.Ö’nün (18) tutuklu, diğer zanlılar M.D (19), M.G (19), M.K (19), K.K, M.Ö ve M.U’nun ise tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Hastanede tedavi altında olan E.G ile ilgili ise karar çıkmadı.

Malatya vahşetinin kilit adamı ’uyandı’

Malatya’daki vahşi provokasyonun planlayıcısı olduğu iddia edilen ancak cinayet mahallinden kaçarken 3. kattan düştüğü için hastanede koma halinde yatan Emre Günaydın akşam saatlerinde uyandı.

Cinayet mahallinden kaçmak isterken düşüp ağır yaralanan ve beyninde ödem olduğu için Turgut Özal Tıp Merkezi’nde komada yatan Günaydın uyandı.

Durumdan babasının haberdar edilmemesini istediği öğrenildi.

Vereceği ifadelerle cinayet soruşturmasının seyrini doğrudan etkileyecek olan zanlı Emre Günaydın yakınlarıyla görüştü. Zanlının yarın ya da ertesi gün polise de ifade verebileceği söyleniyor.

Malatya Vahşeti’nde şoke eden itiraflar

Türkiye gündemine damgasını vuran Malatya vahşetinde şok itiraflar geldi.

Zanlılardan biri dün gece gerçekleştirilen tatbikat sırasında hüngür hüngür ağladı. Zanlı, "Türkiye’ye zarar vereceğimizi düşünemedik. Yaptığımız işten çok pişmanız" dedi.

Cinayet öncesi neler yaşandı?

Katil zanlılarından Emre Günaydın. cinayet öncesi kız arkadaşı T.I.’yı telefonla arayarak vedalaştı. Emre Günaydın’ın kız arkadaşı olan T.I. ise Emre Günaydın’a "Ne olur kendinize kıymayın" diye yalvardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious