İşte Kurtlar Vadisi'nin gizemli sesi!

İşte Kurtlar Vadisi'nin gizemli sesi!.12752
  • Giriş : 21.12.2008 / 15:16:00

Kurtlar Vadisi severlere 'Gizli Ses'ten müjde... Bugüne kadar albüm çıkarmadı. Ancak Türkiye onu Kurtlar Vadisi’ndeki sesiyle tanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurtlar Vadisi severlere 'Gizli Ses'ten müjde...

Aysun Hanım, türkülerimize o yanık sesinizle hangi dizilerde hayat verdiniz?

İlk, Hülya Koçyiğit'in TRT'de oynadığı bir dizi için türküler okudum, 'Yabancı Damat', 'Pars Narkoterör', 'Köprü', 'Kurtlar Vadisi-Irak' ve 'Kurtlar Vadisi-Pusu' peşi sıra geldi.

Özellikle Kurtlar Vadisi'nde söylediğiniz türküler içimizi yaktı; aklınızda kalan türkülü birkaç sahneyi bize hatırlatır mısınız?

Kurtlar Vadisi Irak'ta Polat Alemdar'ın kafasına çuval fırlatıldığı an... Seyrettiyseniz bilirsiniz, 'Kerkük Türküsü', onu ben söyledim. Kürt kızı Leyla'nın Polat Alemdar'ın kucağında can verirken arka fondan duyulan türkü 'Altın Hızma Mülayim' benim yorumumdu.

Film ve dizilerde türkü söylemeniz için teklif size nasıl geldi?

Kurtlar Vadisi'nin ve başka dizilerin de müzik sorumlusu olan ünlü sanatçı Gökhan Kırdar beni tanımıyormuş. Çok nazik ve asil biri kendisi . Beni aradı ve "Bizimle çalışır mısınız" diye sordu. TRT'den izin almaları gerektiğini söyledim. O da "Siz okuyun, izin alırsak kullanırız" dedi. TRT çok yardımcı oldu ve bu çalışmayı kabul etti.

PARA HIRSIM OLMADI

TRT sanatçısı olarak kaç yılı geride bıraktınız?

Erzurumluyum, dadaş kızıyım. 1981 yılında Erzurum'da açılan radyo imtihanlarına girdim.18 yaşındaydım. 27 yıl olmuş. TRT benim okulum oldu. Alaylıyım. Nota bilmiyordum, alt yapım hiç yoktu. Esat Kabaklı gibi TRT'de görev yapan çok büyük sanatçılar benim hocam oldu.

Sizin gibi büyük bir sesin müzik piyasasında bir tane bile albümü yok, neden?

Dışarısı beni hep korkutmuştur. Hem düzgün olup hem de iyi bir sanatçı olmak çok zor. Gördüklerimden yola çıkarak bunu söylüyorum. Ben hoplayan zıplayan bir insan değilim, ağırım. Hiçbir zaman gözüm yükseklerde olmadı. Şöhret olmak istemedim. Çok para kazanma gibi bir hırsım yoktu. Halimden çok memnunum. TRT benim baba ocağım oldu. Çok şükür şöhretin bedelini ödemedim. Piyasadakiler gibi değilim.

ALBÜM GELİYOR

Peki hayranlarınız sizden hesap sormuyorlar mı? Amaç iz bırakmak mı yoksa çok para kazanmak mı?

Ben iz bırakmayı tercih ettim. Ama şimdi bakıyorum da çok sevenlerim de var.

Facebook'ta sizin için bir fan sitesi açıldı...

Evet biliyorum. Fan sitemin üyeleri Arı Stüdyosu'na beni görmeye geldiler, çok mutlu oldum.

İleride bir albümünüz olacak mı?

Gökhan Kırdar'la yapacağız. Üç albüm fakat farklı zamanlarda çıkacak. İçinde dizilerde söylediğim türküler olacak. 13 türkü olsun istiyoruz. Pana Film'le Lopus Müziğin ortak çalışması olacak.

ÇANTAMI KİMSEYE TAŞITMAM

Aysun Gültekin müzik piyasasına hep şaşırdığını bir anısıyla şöyle anlattı: Zara'nın TRT'deki programına konuk olmuştuk. Zara odasına götürdü. Şaşırdım, kuaför vardı saçını bir güzel yaptı. Makyöz makyajını yaptı. Beş on dakika sonra modacısı özel olarak diktirdiği elbisesini odaya getirdi. Bir daha şaşır dım. Ben ondan daha eski bir sanatçıyım, böyle şeyler yaşamadık. Biz saçımızı, makyajımızı kendimiz yapar. 20 küsür senedir şu kurumda sanatçıyız, bir gün çantamızı taşıyan olmadı, zaten çantamı da ben kimseye taşıtmam. Buna izin vermem.”

MEMATİ TÜRKÜYÜ YÜREKTEN OKUMUŞ

Piyasadaki türkücüleri nasıl buluyorsunuz?

Piyasadakiler, türkülerimizi kulaktan dolma söylüyorlar. Hatta bir çok ünlü türkülerimizi yanlış okuyor. Okumayı bilmiyorsan okuma. Gidip evlerinde okusunlar.

Kurtlar Vadisi'ndeki 'Memati' karakteri Gürkan Uygun, "Bu Şehir Girdap Gülüm"ü okudu, herkes ona bayıldı. Peki ya siz?

Dinledim ve çok güzel okumuş. Yürekten okumuş. Okuduğunuz ağıtsa eğer dinleyeni ağlatmayı başarmalısınız. Çünkü feryat vardır ağıtta. Gürkan güzel feryat ediyor. Duygusunu ortaya koyduğu için beğendim.

BENİM FAVORİM ZARA

Peki ya beğendiğiniz başka ünlü türkücü var mı?

Benim kadınlardan favorim Zara'dır. Duruşu, kendisi, sesi her şeyi tamam. Bir de TRT'deki oğlumuz Mustafa Arı, muhteşemdir.

Seda Sayan'ın kocası Onur Şan türküleri güzel seslendiriyor mu?

Onur Şan bizim elimizde büyüdü. Bizim çocuğumuz. Onun babası da bizim kurumda görev yapıyor. Babasına da söyledim, "Onur evlendikten sonra gözden düştük, beni aramaz oldu" dedim.

Neden aranızda bir kırgınlık mı var?

Yok! Şimdi şöhret oldu diye mi bilmiyorum ki! Bu halk insanı tepelere çıkarır ama yanlış yaptı mı yere de çakmasını bilir. Ben özümü unutmamak için hep aynayla konuşurdum, "Sakın ha şımarmak yok" diye... Ben oldum dediğin zaman bitersin. Çok yoğun herhalde... Bilemiyorum eşi de kıskanç olabilir.

Bugüne kadar albüm çıkarmadı. Ancak Türkiye onu Kurtlar Vadisi'ndeki sesiyle tanıyor. Türkücü Aysun Gültekin “Ben şöhret değil iz bırakmak peşindeyim” diyor...

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*