İşte liderlerin oturuş dilleri

İşte liderlerin oturuş dilleri.11101
  • Giriş : 27.09.2007 / 14:35:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:14:26

Liderlerin oturuşları ne mesaj veriyor? İşte liderlerin oturuş dilleri:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya liderlerinin uluslararası arenada verdiği mesajların önemini bilmeyen yoktur. Bırakın sert bir cümleyi, bakışları, gülüşleri ve hatta basit bir yüz ifadeleri bile birçok anlam çıkarmaya yetiyor.

Peki liderlerin oturuşu ne ifade ediyor. Clinton - Ecevit görüşmesiyle fazlaca konuşulur olan liderlerin beden dili aslında olayı anlamaya da yetebiliyor bazen...

Örneğin önceki akşam gerçekleşen Erdoğan-Sarkozy görüşmesinde, Fransa liderinin oturma şekli de tartışmalara neden oldu. Görüşmelerde bacak bacak üstüne atmanın normal olduğunu, ancak Sarkozy'in bunu abartığı belirtilirken, "Bunda bir art niyet var mı yok mu tam olarak belli değil. Ama Sarkozy göreve geldikten sonraki Türkiye için bakış açısı bilinince art niyet aranabilir. Şık bir oturma tarzı değil." denildi.

Liderlerin oturuşları ne mesaj veriyor?
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, dün BM Genel Kurul Başkanlığı önündeki ‘sıradışı’ oturuşu ‘ben tüm liderlerden daha rahatım’ mesajı olarak yorumlandı.

ABD Lideri Bush’un, dün BM Genel Kurul Başkanlığı önündeki klasik lider oturuşu mesaj kaygısı olmadığı şeklinde yorumlandı.

İran Devlet Başkanı Ahmedinejad’ın dün BM Genel Kurul Başkanlığı önünde ‘hocasının önünde oturan öğrenci’ gibi oturması, sıkıntılı ve heyecanlı olduğu şeklinde yorumlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Mandarin Otel’de görüşmüş, liderlerin oturuşları objektiflere böyle yansımıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl ABD Başkanı George Bush ile Oval Ofis'de görüşmüş, görüşme objektiflere bu şekilde yansımıştı.

2 Ekim 1999 tarihinde dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit'in ABD Başkanı Clinton ile birlikte çektirdiği fotoğraf çok konuşulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious