İşte Mahkeme'nin türban kararı

İşte Mahkeme'nin türban kararı.14608
  • Giriş : 05.06.2008 / 20:09:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 20:12:02

Başörtüsünün üniversitede serbest bırakılmasına ilişkin karar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi beklenen kararı verdi. Türban için ret kararı çıktı. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'ten bir açıklama geldi: "Gerekçeli kararı görmemiz lazım."

Gözler Anayasa Mahkemesi'ndeydi. Gün boyu beklenen karar saat 17.30'da borsanın kapanmasının hemen ardından geldi. 11 üye türban değişikliğini iptal ederek, yürürlüğünü de durdurdu.

Mahkeme şekil denetimiyle yetinmedi esasa da girdi. Karar, 2, 4 ve 148. maddeler göz önünde bulundurularak verildi.

Anayasa'da yapılan değişiklikler uygulanamayacak. Anayasa Mahkemesi kararları kesin niteliği taşıyor.

HÜKÜMET NE DEDİ?

Cemil Çiçek, "değerlendirme için gerekçeli kararı görmemiz lazım" açıklamasını yaptı.

Her davayı kendi şartları içinde değerlendirmek lazım. Mahkeme hangi gerekçe ile karar verdi, bunu görmemiz gerekli" dedi.

YOK HÜKMÜNDE SAYILDI

Yüksek Mahkeme’nin düzenlemeyi yok hükmünde sayması için TBMM’nin yetkisini aşarak anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek laiklik ilkesini değiştirmeye yönelik bir işlem yaptığına hükmetti. Böyle bir karar AK Parti hakkında açılan kapatma davasını büyük ölçüde etkileyecek.

MHP'li Faruk Bal, Anayasa Mahkemesi'nin türban düzenlemesini iptal etmesiyle ilgili, 'Karara saygı duyuyoruz ama katılmıyoruz' dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Anayasa Mahkemesi’nin türbanla ilgili Anayasa Değişikliği konusunda verdiği karar konusunda “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara herkes saygı duymak zorunda. Ancak karara biz iştirak edemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Meclis kulisinde, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesi’nin kararına herkesin saygı duymak zorunda olduğunu belirten Bal “Ama biz karara katılmıyoruz. Anayasa’nın 2’nci maddesi, Cumhuriyetin temel nitelikleri ile ilgili bir madde. Oysa değiştirilen anayasanın 10’ncu maddesi vatandaşların devlet hizmetlerinden yararlanmasıyla ilgili eşitliğe ve ayrımcılık yapılmamasına vurgu yapan bir düzenleme. Bu düzenlemenin cumhuriyetin temel nitelikleri ile ilgisi yok. 42’nci madde de anayasanın temel mantığına göre, Yüksek öğrenim hakkından yararlanmanın ancak kanunla engellenebileceğini öngörüyor. Bunun da cumhuriyetin temel nitelikleri ile bir ilgisi yok. Biz bundan dolayı Anayasa Mahkemesi’nin kararına iştirak edemiyoruz” diye konuştu. Bal, “türban kararının AKP hakkındaki kapatma kararını etkisinin olup olmayacağı”na yönelik bir soruya ise “onu bilemeyiz” karşılığını verdi.

Taha Akyol, 'Bu karar hukuka aykırı ve Anayasa'ya aykırıdır' dedi. Bu kararın esas bakımından dayandığı inceleme Anayasa Mahkemesi, Anayasa'ya ek kararlar değerlendirmeler yapamaz. Bu şartları değiştirmek Meclis'in insiyatifindedir. Şekil koşullarına ek şartlar koşullar getiremez. 2, 4 ve 148. maddelere dayanılar Doç. Serap Yazıcı, Anayasa Mahkemesi yetkisi olmayan bir alanda karar vermiştir. Anayasa Mahkemesi ya iptal karar verebilir ya da iptalin reddi kararını verebilir. Ancak bugün kendi yetkisini aşarak başka bir karar vermiştir. Hikmet Sami Türk, 148. maddedeki, teklif edilemezlik kuralına dikkate alınarak 4. maddeye de atıpta bulunarak bu kararı almıştır. MHP'den Faruk Bal ise Karara saygı duyuyoruz, ancak katılmıyoruz dedi.

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Anayasa Mahkemesi’nin türbanla ilgili aldığı kararı “demokrasi açısından son derece sakıncalı ve üzücü bir karar” sözleriyle değerlendirdi.

Özçelik,  yaptığı değerlendirmede, Anayasa Mahkemesi’nin türbanla ilgili Anayasa Değişikliği konusunda aldığı kararı son derece üzücü bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Parlamento’nun aldığı bir kararın mahkeme tarafından iptal edilmesi demokrasinin iyileşmesi açısından derece sakıncalı. Toplumun kimi değerlerine saygılı olma gereğinin vurgulanmasına gerek var. Türbanın siyasi amaçlı kullanılmasına karşıyız ancak insanların giyim kuşamını özgürce belirlemesinden yana olduğumuz için anayasa değişikliğinde olumlu oy kullandık. AKP’nin türbanı ve dini siyasete alet etmesi ayrı bir konu. Ancak bu tür yaşayan insanların kafalarına sardıkları örtünün biçiminden çok düşünce tarzları, beyinleri ile ilgili görüşleri önemsiyoruz. Anayasa Mahkemesi parlamento görevi görecekse parlamentoya ne gerek var. O zaman 11 kişi gelsin Parlamento’da otursun kendi dünya görüşlerine uygun tarzda kanunlar çıkarsın, anayasayı değiştirsin. AB’ye girerken, dünya ile uyum sağlamaya çalışırken böyle bir kararı demokrasi açısından zararlı görüyorum.”

CHP Genel Başkanı Anayasa Mahkemesi'nin türbanı iptal kararını değerlendirdi.
 
Kararın tam metnini görmediğini belirten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Karar gösteriyor ki, Anayasamızın değiştirilemez maddelerinin içerik açısından da Anayasa Mahkemesi ifade etmiştir. Bu bakımdan çok önemli bir içtihat ve anlayış çok net bir şekilde ortaya konmuştur. Bunun çok önemli hukuki ve siyasi sonuçları olacağını düşünüyorum. Gönül ister ki, bu iş Anayasa Mahkemesi'ne gelip dayanmasın. Bunun yanlış olacağını toplumda gerginlik ve zıtlaşma yaşanacağını o aşamada söylemiştik. Daha sonra bu konu TBMM'de kararlaştırıldıktan sonra Cumhurbaşkanı'nı bunu onaylamamaya çağırmıştık. Cumhurbaşkanı kısa bir süre sonra onaylama kararı almıştır. Mesele Anayasa Mahkemesi'ne gelmiştir. Keşke gelmeseydi. İspanya'da 'velev ki simge olsun ne çıkar' anlayışının gelip nerelere dayandığını gördük. Böyle birnoktaya gelindiği için üzgünüz. Diliyorum bundan sonrası için artık Anayasayı zorlayan bir iktidar anlayışı olmaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious