İşte Mars'taki su damlasının resmi

İşte Mars'taki su damlasının resmi.7777
  • Giriş : 20.03.2009 / 02:17:00
  • Güncelleme : 20.03.2009 / 00:08:41

NASA ilk kez Kızıl Gezegen'de suyun sıvı haldeki varlığını kanıtlayacak fotoğraflar yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mars Phoenix Lander uzay aracının çektiği görüntülerde birkaç damla su görülürken, Michigan Üniversitesi'nden Nilton Renno, bu damlaların çok düşük sıcaklık ve aşırı basıncın bulunduğu, suyun ancak buz veya buhar şeklinde bulunabileceği Kızıl Gezegen'de kendiliğinden olamayacağını belirtti. Phoenix'in iniş yaptığı yerde gezegenin ısısı eksi 140 ve eksi 20 santigrat derece arasında bulunuyor.

Bilim adamları, damlaların uzay aracının inişi sırasında roketlerden gelen sıcaklığın gezegenin yüzey katmanına sıkışmış buz tabakasını eritmesi sonucu oluştuğunu düşünüyor.İKİZ ROBOTLAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Mars'a sadece üç aylığına gönderilen ancak 5 yılı aşkın süredir görev başında bulunan ikiz robotlar Opportunity ve Spirit, tüm zor koşullara rağmen bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

İnternet sitesi "space.com"da yer alan, robotlardan Opportunity'nin panoramik kamerasıyla çekerek gönderdiği son fotoğrafta, hedefi, 22 kilometre çapındaki dev Endeavour Krateri ufukta görünüyor.

Robotların bilimsel aygıtlarının sorumlusu Cornell Üniversitesi'nden Steve Squyres, dev kratere şu anda kuş uçuşu 12 kilometre uzaklıkta bulunan Opportunity'nin güzergahı üzerinde zaman zaman mola vererek, Mars toprağında bilimsel araştırmalar yapacağını belirtti.

Geçen ağustosta 2 yıl incelediği 3,2 kilometre çapındaki Victoria Krateri'nden başarıyla tırmanarak düzlüğe çıkan Opportunity, ilerleyişi sırasında vereceği molalarda, normalden fazla elektrik akımı çeken sağ ön tekerleğini de dinlendirme olanağı bulacak. Bu yöntem robotun daha önce tekerleklerinde çıkan bazı arızaların giderilmesinde yardımcı olmuştu.

Opportunity'nin Mars'ın diğer yüzündeki ikizi Spirit de zor bir güzergahta ilerleyişini ve bilimsel çalışmalarını sürdürüyor. Programın yöneticileri, "Home Plate" adını verdikleri bir düzlükte ilerlemekte olan ve sağ ön tekerleği 2006'dan beri çalışmayan Spirit'in bazı tepeleri tırmanamaması üzerine yeni bir güzergah belirledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*