İşte Mart ayının en kirli şehirleri

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Mart ayının en kirli şehirleri Kütahya, Bilecik ve Balıkesir çıktı. Kükürtdioksit (SO2) ortalamasının en yüksek olduğu il Kütahya, partiküler madde (duman) ortalamasının en yüksek olduğu il Balıkesir oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aynı dönemde partiküler madde (duman) ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri ise kirlilik sırasına göre Balıkesir, Trabzon, Kütahya, Aksaray ve Isparta olarak belirlendi. Bir önceki yıla göre en çok artış, SO2 ortalamalarında Bilecik (Bozüyük), duman ortalamalarında ise Kastamonu'da görüldü.

Mart 2006'da kükürtdioksit ortalamalarında bir önceki yıla göre en çok artış görülen il ve ilçe merkezleri yüzde 80 ile Bilecik (Bozüyük), yüzde 68 ile Kastamonu, yüzde 61 ile İzmir (Ödemiş), yüzde 50 ile Kocaeli (Körfez) ve yüzde 36 ile Amasya olarak sıralandı. Aynı dönemde en çok azalış görülen il ve ilçe merkezleri ise yüzde 58 ile Isparta, yüzde 54 ile Tokat, yüzde 51 ile Çorum, yüzde 50 ile Samsun ve yüzde 38 ile Bursa (Merkez) ön sıralarda yer buldu.

Mart 2006'da partiküler madde (duman) ortalamalarında bir önceki yıla göre en çok artış görülen il ve ilçe merkezleri yüzde 180 ile Kastamonu, yüzde 162 ile Kocaeli (Gölcük), yüzde 103 ile Elazığ, yüzde 93 ile İzmir (Ödemiş) ve yüzde 90 ile Kırıkkale oldu.

Aynı dönemde en çok azalış görülen il ve ilçe merkezleri ise yüzde 63 ile Bursa (Orhangazi), yüzde 50 ile İzmir (Merkez), yüzde 45 ile Zonguldak, yüzde 43 ile Sivas ve yüzde 41 ile Bursa (İnegöl) çıktı.

Öte yandan Mart 2006'da Ankara ve İzmir il merkezleri ile İzmir (Ödemiş) ilçe merkezinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen kükürtdioksit ortalamaları incelendiğinde, Hedef Sınır (HS) değeri, Kısa Vadeli Sınır (KVS) değeri ve 1. Uyarı Kademesi Sınır (1.UKS) değeri ölçüm yapılan hiçbir istasyonda aşılmadığı gözlendi.

Aynı dönemde partiküler madde ortalamaları incelendiğinde, Hedef Sınır (HS) değeri, Kısa Vadeli Sınır (KVS) değeri ve 1.Uyarı Kademesi Sınır (1.UKS) değeri Ankara ve İzmir il merkezleri ile İzmir (Ödemiş) ilçe merkezinde ölçüm yapılan istasyonlarda aşılmadığı belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious