İşte Meclis'teki tarihi buluşmanın arkasındaki isim!

İşte Meclis'teki tarihi buluşmanın arkasındaki isim!.12015
  • Giriş : 14.11.2007 / 14:14:00

Meclis'te gerçekleşen tarihi Abbas-Peres buluşması ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bir araya gelmesiyle ilgili ayrıntılar da belli olmaya başladı.
TBMM Genel Kurulu'nda konuşmaları planlanan Peres ve Abbas, ayrı ayrı saatlerde konuşmak istediklerini ilettiler ancak Meclis Başkanı Köksal Toptan, ayrı ayrı konuşma taleplerine "Kesinlikle olmaz. Meclis'e aynı anda gelsinler ve sırayla konuşsunlar. Bu daha uygun olur" cevabını verdi.
Bu cevap üzerine iki liderin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılımıyla TBMM'ye gelmeleri ve Genel Kurul'a birlikte girmeleri kararlaştırıldı.
Konuşmalarını yapacakları Genel Kurul salonuna girmeden önce TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın odasında bir araya gelen cumhurbaşkanları arasında sıcak diyaloglar yaşanırken, konuklara Türk kahvesi, çay, ıhlamur, portakal ve greyfurt suyu ikram edildi.
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres orta şekerli Türk kahvesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise çay içmeyi tercih etti.
Toptan'ın makamında da cumhurbaşkanları karşılıklı oturdular. Cumhurbaşkanı Gül, Peres'in, TBMM Başkanı Toptan da Abbas'ın yanında yer aldı.

En çalışkan milletvekili


Peres ve Abbas'ın TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı, 50 televizyon kanalı Meclis TV aracılığıyla canlı olarak yayınlarken, 40'ı yabancı olmak üzere çok sayıda gazeteci izledi.
Peres ve Abbas'ın konuşmasına Ankara'da görevli yabancı misyon şefleri de yoğun ilgi ilgi gösterdi.
Genel Kurul'un "kordiplomatlar" locası tamamen doldu.
Konuk liderler Genel Kurul çıkışında görme engelli AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile karşılaştı. Cumhurbaşkanı Gül, Ayva'yı "en çalışkan milletvekillerimizden" diye tanıttı. Peres ve Abbas da Ayva'yı ülkelerine davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious