İşte memurun ek zam oranları!

İşte memurun ek zam oranları!.12757
  • Giriş : 17.08.2008 / 00:44:00
  • Güncelleme : 17.08.2008 / 00:31:12

Hükümet en düşük memur maaşına yüzde 10 artış yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşına 15 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olmak üzere 103 YTL ilave ek ödeme yapılacağını bildirdi.

Erdoğan, Beşiktaş'taki Başbakanlık Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''15 Ağustostan itibaren geçerli olmak üzere en düşük memur maaşına 103 YTL; memur, din görevlisi, öğretmen maaşına 112'şer YTL; astsubay çavuş maaşına 127 YTL, teğmen maaşına 132 YTL, polis memuru maaşını 161 YTL; araştırma görevlisi maaşına 171 YTL ve mühendis maaşına 264 YTL ilave ek ödeme getirildiğini'' kaydetti.

Erdoğan, ''Yapılan düzenlemeyle en düşük memur maaşına yüzde 10, ortalama memur maaşına ise yüzde 8,4 oranın artış sağlanmıştır'' dedi.

Kamu personelini bugüne kadar enflasyona ezdirmedikllerini savunan Erdoğan, şartlar zorlanarak bir düzenleme yaptıklarını açıkladı.

15 Ağustos'ta itibaren en düşük memur maaşına 103 YTL zam

Ortalam memur maaşına 112 YTL

Din görevlisine 112 YTL,

Öğretmene 112 YTL

Astsubay çavuş 127 YTL

Teğmene 132 YTL

Polise 161 YTL

Mühendis maaşına 264 YTL

Araştırma görevlisi maaşına 171 YTL

"Tablo ideal değil ama ekonomik şartlar buna müsade ediyor" diyen Erdoğan, yapılan zamların bütçeye bir yük getirmeyeceğini bunun tedbirlerini de aldıklarını söyledi. Erdoğan, "Bunun Türkiye'ye getirdiği yük 947 milyon YTL 2008 için. Tüm bunlarla ilgili bazı bakanlıklarda döner sermaye ile ilgili olarak onların havuzunda toplananları artık tek havuzda toplandığını görüyoruz.Bunları tek havuzda toplamak suretiyle bütçeye yük getirmeden ücretlerdeki dengelemeyi merkezi bir anlayışla dağıtmayı planladık. Yani öyle ek bir yük gelmedi." dedi.

Erdoğan, enflasyondan kaynaklanan fark ortaya çıkarsa bunu da ödeyeceklerini de söyledi. Erdoğan, hükümetlerinin para basarak vatandaşının cebinden çalarak memurun maaşını ödeyen hükümetlerden olmadıklarını da dile getirdi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi: "Bazı memurlarımızın durumu çok çok kötüydü. Mühendisler, mimarlar mesela.. Bunlara da azami oranda artış yaptık. Bu tablo bile ideal değil ama ülkenin ekonomik şartları da buna müsaade ediyor. Eğer parayı iyi idare edemezsek bunun faturası millete çıkar.

-Enflasyon oranı yüzde 10 civarında. Ben size 22.4 gibi bir oran açıkladım. Bu enflasyonun yaklaşık yüzde 12 üstünde bir orandır. Yaptığımız zamlarda enflasyonun altında kalıyorsa aradaki farkı hep ödedik. Yine böyle şey olacaksa biz bu farkı da yine öderiz"

Erdoğan, toplu görüşme masasından kalkan KESK'e de tepkiliydi. Erdoğan, "Sendikamızın daha toplantının 10. dakikasında toplantıyı terk etmesini şık bulmuyorum. Bunu demokratik anlayış çerçevesinde masadan çekilmeyi doğru bulmuyorum. Bakan da 'Masadaki yerleri boş duruyor. Tekrar gelebilirler' diye davet etti. Sokaklarda yürümekle bu iş çözülmez. Yürüyüşlerle bu şova dönüşür. Buralardan nemalanalım mantığıdır bu. Oturursun masalarda konuşursun. Bunu T.C.'nin yaptığı ekstra bir destek olarak kamu personelin everdik. 2009'la ilgili olarak burdan gelecek olan zam oranı da belirlenecektir." dedi.

Toplu görüşmelerde ülke gerçeklerinin dikkate alınması gerektiğini de ifade eden Erdoğan, uçuk kaçık olmayan makul getirilen önerilere açığız. Sendikacı arkadaşlar kendilerini bizim yerimize koymalı ve bu şekilde düşünmeli. Ülkemizin ekonomik gücü burada çok önemli."şeklinde konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Sendikalar düşüncelerini ortaya koyacak. Ama böyle uçuk kaçık talepler de bizim evet diyeceğimiz şeyler değil. Gelen taleplerin bazılarının ülke gerçekleriyle alakası yok. Ya gelin kendinizi buraya koyun ve bakın bakalım bu ülke nasıl yönetilir. Biz onlar adına burdayız. Bizim hükümetimiz kimsenin hakkı olmadığı halde para basmak suretiyle çalışanına para verme ahlaksızlığına düşmez. "

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*