İşte milyon dolarlık memurlar!

İşte milyon dolarlık memurlar!.13468
  • Giriş : 26.06.2009 / 20:42:00

Azerbaycan'ın en zengin memurları servetleriyle hayrete düşürüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Azeri medyası ülkenin en zengin beş memurunu ve mal varlıklarını açıkladı.

Buna göre, olağanüstü haller bakanı Kemaleddin Haydarov ülkenin en zengin memuru. Haydarov'un ülke içinde ve yurt dışında sahip olduğu gayri menkullerle beraber toplam 25 milyar dolarlık bir serveti olduğu iddia edildi, inşaat ve gıda sektöründe şirketleri bulunduğu belirtildi.

İkinci sırada ulaştırma bakanı Ziya Memmedov bulunuyor. Onun serveti 10-12 milyar dolar arasında tahmin ediliyor, ancak ticari şirketlerinin önemli bir kısmının Rusya'da bulunması nedeniyle son dönemde zarara uğradığı kaydediliyor.

Listede üçüncü sırada devlet başkanı muhafaza biriminin başkanı general Beyler Eyyubov, dördüncü sırada Azerbaycan Hava Yolları Şirketinin başkanı Cahangir Askerov, beşinci sırada ise Devlet Petrol Şirketinin başkanı Rövneg Abdullayev yer aldı. Bu isimlerin on milyar dolarlık bir kişisel serveti olduğu iddia edildi.

Medyada yer alan haberlerde bu konudaki araştırmanın devam ettiği ve önümüzdeki günlerde diğer memurların da mal varlıklarının açıklanacağı duyuruldu.

Benzer bir araştırma 2005 yılında ANS şirketleri grubu tarafından da yapılmış ve Azerbaycan'ın en zengin 30 memurunun ismi açıklanmıştı. ANS'nin sonucuna göre de Kamaleddin Haydarov birinci sırada yer almaktaydı.

Azerbaycan'ın muhalif gazeteleri, ülkede emekli maaşının ortalama 80 manat (100 dolar), maaşların ise 150 manat (tahminen 190-200 dolar) arasında olduğunu hatırlatarak memurların servetinin kaynağını sorguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*