İşte namus saldırılarının bilançosu!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

İHD'nin verilerine göre, Türkiye'de namus saldırıları ve şiddete uğrayan 194 kadın öldü, 217 kadın da yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsan Haklar Derneği'nin (İHD) kadına yönelik şiddet verilerine göre, 2006 yılı 9 ayında namus gerekçeli saldırılarda 54 kadının öldüğü ve 43 kadının da yaralandığı ayrıca şiddete uğrayan 150 kadının öldüğü ve 174 kadının da yaralandığı bildirildi.
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan İHD Bingöl Şube Sekreteri Devrim Güleryüz, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin kadına yönelik şiddet olduğunu söyledi.

İHD'nin kadına yönelik şiddet verilerine göre, Türkiye'de 2006 yılı 9 ayında namus gerekçeli saldırılarda 54 kadının öldüğü ve 43 kadının da yaralandığı ayrıca şiddete uğrayan 150 kadının öldüğü ve 174 kadının da yaralandığını söyleyen Güleryüz, bu verilerin Türkiye'deki en önemli sorunun kadına yönelik şiddetin olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

"Şiddet sonlanmadıkça demokratikleşmeden bahsedilemez" diyen Güleryüz açıklamasına şu şekilde devam etti; "Kadına yönelik şiddetin, erkeklerle kadınlar arasındaki eşit olmayan tarihsel güç ilişkilerinin bir sonucu olduğu bilincindeyiz. Cinsiyete dayalı şiddet, uluslararası sözleşmeler yoluyla korunan evrensel insan haklarının ihlalidir. Bu ihlal, kişi güvenliği hakkının, en yüksek standartta fiziksel ve manevi sağlığa sahip olma hakkının, işkence, aşağılayıcı, insanlık dışı muamele yasağının ve yaşam hakkının doğrudan ihlali anlamına gelmektedir"

İnsan hakları savunucuları olarak, kadının cinsel, fiziksel, psikolojik bütünlüğünün dokunulmaz olduğunu, kadının insan haklarının temel insan hakkı olduğunu kaydeden Güleryüz, kadına yönelik her türlü şiddet sonlanıncaya kadar mücadelelerini devam ettireceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious