İşte o gizli Erdoğan-Baykal zirvesi

İşte o gizli Erdoğan-Baykal zirvesi .13421
  • Giriş : 25.07.2007 / 12:28:00

Tarih, 22 Şubat 2003. Karlı bir İstanbul akşamı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan ve Baykal otel/restoran olarak hizmet veren Beylerbeyi'ndeki Bosphorus'ta buluşur... Görüşme yaklaşık 3 saat sürer.

Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar'ın aktardığı ilginç bilgiler...

İşte o gizli görüşme


Zülfü Livaneli'nin dün Vatan'da ilginç bir yazısı vardı. 9 Aralık 2002 günü Mehmet Sevigen'in evinde Deniz Baykal'la bir araya geldikleri özel sohbete ilişkin anektodlar aktarıyor.

O tarihte 3 Kasım seçimleri geride kalmış, Abdullah Gül başbakan, Recep Tayyip Erdoğan meclis dışında. Baykal şöyle diyor: � Erdoğan başbakan olsun, 2 ay dayanamaz.' Livaneli'nin bir iddiası daha var: � Erdoğan ile Baykal Beylerbeyi'nde gizlice buluşarak adaylık konusunda anlaştı.'

Çok özel ayrıntılarına sahip olduğum bu görüşme, CHP'li biri tarafından basına yansıtıldığı için bir ucundan ben de tutabilirim artık. O görüşme kesinlikle doğru. Ama bir farkla... Anlatalım.

Görüşmenin gerçekleştiği mekan, otel/restoran olarak hizmet veren Beylerbeyi'ndeki Bosphorus'tur. Tarih, 22 Şubat 2003. Karlı bir İstanbul akşamı...

Görüşme öncesi Brüksel'de bulunan Baykal, doğru İstanbul'a gelip buluşma adresine Bülent Tanla ile birlikte gidiyor. Erdoğan ise gazeteci Haluk Örgün'ün otomobiliyle yollara düşüyor. Direksiyonda Örgün var. O yolculuk sırasında Erdoğan, Örgün'le birlikte karlı yollarda ciddi bir kazanın eşiğinden dönüyor.

Bir süre sonra iki lider ilk kez baş başa bir yemekte buluşuyor. Restoran müşterilere kapatılıyor. Yemek masasının etrafında sadece iki lider var. Tanla ve Örgün, alt katta bekliyor. Garsonların sık sık masaya gitmelerine izin verilmiyor.

Yemekli sohbet, yaklaşık üç saat sürüyor. İki lider, memnun ayrılıyorlar. Ortak görüşleri, buluşmanın çok yararlı geçtiği yönünde. Özellikle Baykal, görüşmenin �gizli' kalmasında yarar görüyor.

Baykal, Tanla ile birlikte restorandan ayrılırken, Erdoğan, Örgün'ün otomobiliyle Siirtliler Gecesi'ne katılmak üzere Topkapı Eresin Otel'e hareket ediyor.

Tabii, ne konuştular kimse bilmiyor. Livaneli'nin iddia ettiği gibi Erdoğan'ın Siirt'ten milletvekili adaylığı konusu görüşülmüş olabilir ama pazarlık iddiası gerçekçi değil.

Nedenine gelince...

Livaneli'nin 22 Aralık 2002 günü Sevigen'in evindeki sohbeti yazarken gönderme yaptığı Erdoğan ile Baykal'ın 22 Şubat 2003 tarihli Beylerbeyi buluşması arasında tam 2 ay var.

Üstelik, Beylerbeyi buluşması sırasında Siirt'teki seçim tarihi 9 Mart olarak belirlenmiş, Erdoğan'ın adaylığı kesinleşmişti.

Peki, 3 saat boyunca ne görüştüler? Yoksa sözde Dolmabahçe Protokolü gibi bir de Beylerbeyi Protokolü mü var?

Şimdilik buraya kadar iz sürebildim, gerisi size kalmış...

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious