İşte o şiir

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

'Çanakkale Şehitleri' Erdoğan'ı ağlattı. İşte o şiir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Bülent Arınç, Millî Şair Mehmet Âkif Ersoy'un Çanakkale Şehitleri isimli şiirini dinlerken duygulu anlar yaşadı.


Erdoğan ve Arınç, İstiklâl Marşı'nın TBMM'de kabul edilişinin 86. yıl dönümü sebebiyle Meclis'te düzenlenen törene katıldı. Programda TBMM Türk Sanat Müziği Korosu, aralarında Ersoy'a ait eserlerin de bulunduğu parçaları seslendirdi. Bilal Demiryürek'in, Çanakkale Şehitleri'ni kaside tarzında okuması üzerine Erdoğan ve Arınç gözyaşlarını tutamadı. Erdoğan birkaç kez gözyaşlarını silmek zorunda kaldı.

İşte o şiir...

Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar taşlar...

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar,

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor;

Bir hilâl uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid'i...

Bedr'in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi...

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

"Gömelim gel seni tarihe!" desem, sığmazsın.

Herc u merc ettiğin edvara da yetmez o kitab...

Seni ancak ebediyyetler eder istiab.

"Bu, taşındır" diyerek Kâbe'yi diksem başına;

Ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;

Sonra gök kubbeyi alsam da, rida namiyle,

Kanayan lahdine çeksem bütün ecramiyle;

Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan;

Yedi kandilli Süreyya'yı uzatsam oradan;

Sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına,

Uzanırken gece mehtabı getirsem yanına,

Türbedârın gibi ta fecre kadar bekletsem;

Gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;

Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...

Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

Sen ki, son ehl-i salibin kırarak savletini,

Şarkın en sevgili sultanı Selahaddin'i,

Kılıç Arslan gibi iclaline ettin hayran...

Sen ki İslam'ı kuşatmış, boğuyorken hüsran,
......

Başbakan Erdoğan, belindeki ağrılara rağmen İstiklal Marşı ile ilgili törene katıldı. Rahatsızlığı sebebiyle solgun görülen Erdoğan için korumaları oturacağı sandalyeye minder koydu. Erdoğan törende yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı her söylendiğinde istiklalin önemini bir kez daha hissettiklerini anlattı: "Bizim milletimizin en belirgin karakteri, milli marşımızın adında belirtildiği gibi istiklaldir. Yani hürriyettir, yani kimseye boyun eğmemektir, yani bağımsızlıktır." İstiklal Marşı'nın, millet olarak ihtiyaç duydukları milli birlik ve beraberlik ideallerini ifade eden en önemli mutabakat belgesi olduğunu belirten Erdoğan, dünya üzerinde bugün yaşanan çatışma ve krizlerden, tarihte yaşananlara da bakarak dersler çıkarılması gerektiğini belirtti. Erdoğan, medeniyetlerin çatıştığı değil ittifak yaptığı bir yaklaşıma güç vermek gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bunun için Türkiye ve hükümet olarak, temel misyonu barış olan bir projeye öncülük ediyoruz. Bölgemizin savaşlarla değil, barışla, adaletle anılmasını istiyor, herkesin çıkarının savaşta değil, barışta olduğunu söylüyoruz." Erdoğan, hükümet olarak 12 Mart'ı milli gün olarak kutlama kararı aldıklarını da açıkladı.

Arınç ise, Mehmet Âkif Ersoy'un şiirleriyle verdiği mesajlara dikkat çekerek, "Kendini feda etmek ve kişisel çıkarları ülke için bir kenara bırakmak gerekir." ifadelerini kullandı. Kurtuluş için cennet vatana kendini feda etmek gerektiğini söyleyen Arınç, bu ilkenin bugün herkes için geçerli olduğunu kaydetti: "Kendini feda etmek, belki de İstiklâl Marşı'nın ruhunda hissedeceğimiz en çarpıcı duygudur. Öyle olması gerekir. Çünkü İstiklal Mücadelemiz, bağımsızlık için kendini feda etme savaşıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious