İşte ÖSS şampiyonları

İşte ÖSS şampiyonları.7650
  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin ÖSS’deki gurur tablosu açıklandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

---BİRİNCİLER DERLEME---

Dokuz birinci çıkması gerekirken bir puan türünde birden çok birinci olduğu için 10 birinci çıktı.

Sayısal’da Ankara Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesinden Hüseyin Yıldız, Sözel ve eşit ağırlıkta birinciliği paylaşan üç kişi çıktı. Bunlar; Ankara Atatürk Anadolu Lisesinden Abdurrahman Yılmaz, Çanakkale Fen Lisesinden Server Çimen, İstanbul Galatasaray Lisesinden Okan Çalışkan, Eşit ağılıkta birinci İskenderun Kamsume Anadolu Lesisenden Eren Karaaslan, Sözel ağırlıklı-2’de birinci İstanbul Galatasaray Lisesinden Yiğit Cem Öztürk, Dil ağırlıklı ÖSS puanına göre birinci İstanbul Lisesinden Umut Toprak, Almanca’da birinci İstanbul Lisesinden Sezgin Demir, Fransızca’dan birinci ise İstanbul Osman Berker Yağcı.
_____________________________________

1. HABER

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan canlı yayında bu yıl ki ÖSS sonuçlarını açıkladı.

ÖSYM Başkanı Yarımağan şunları söylüyor: "10.05 Ham puanların dağılımına bakarsak. En üstte testtekilerin tümünü cevaplayanların olduğunu görüyoruz. Matematik 1’de 7661 kişi soruların tamamını cevaplamıştır. Puanlarını hesaplayamadığımız 27 bin kişi var. sizlerin 0 çektiği kişiler. Bu sayı geçen yıl 50 bin dolayındaydı. Yarı yarıya azalma var. Bilgisayarla kopya çektiği tespit edilen 500 kişi var. Bu yılın en kötü tarafı kopya sayısının artmış olması. Kopya çekenler otomatik olarak yakalanabiliyor. Gene testlerin tümünü cevap verenler var."

2. HABER

Yarımağan: "2006 ÖSS’ye 1 milyon 678 bin kişi girdi. 141 bini sınavsız geçişten yararlanmak istedi. 109 kişinin sınavı geçersiz sayıldı. Puanı hesaplanamayan 27. 864 kişi var. Kopya sayısı bu yıl arttı. Bunun gerçekçesi de test sayısının artması oldu. Böylece kopya çekme ihtimali arttı. Fen testinde ortalama çok düşük, 2.8 ortalamada kaldı."

3. HABER

Bu sene en başarılı askeri liseler. Sınava girenlerin hepsi yüzde 60’ın üzerinde puan aldılar. İkinci gurup Fen Liseleri. Üçünkü gurup ise Anadolu Liseler. Bunlar en başarılı okul türleri. Teknik liseler, akşam liseleri, Kız Meslek Liseleri, Endüstri Meslek Liselesi ise en başarısız liseler. Bunlar başarı açısından en başarısız okullar bunlar.

4. HABER

160’ı geçenlerin toplam adaylara oranı:

Erkeklerde yüzde 44,03
Kızlarda yüzde 55,97 erkek
160 puanı geçme oranları: Yüzde 84
Erkeklerde yüzde 74 başarı
185’in üzerinde puan alanlar
Erkekler yüzde 57, kızlar yüzde 44

Öğrenim durumuna göre başarı oranları:

Son sınıfta okuyanlar:

185 aşma oranı yüzde 47
Eski mezunlar ise yüzde 43,80

Okul türüne göre sınav başarısı:

Liseler toplam kitlenin yüzde 78’ni oluşturuyor.
Yüzde 86’sı 160’ın üzerinde
Yüzde 67’si 185 üzerinde puan aldı.

Okul türlerine göre başarılı:

En başarılı askeri liseler. Yüzde 100’ü 160’ın üzerine geçti. İkinci sırada Fen lisesi, 185’in üzerinde puan alanlar yüzde 99,9.Üçüncü Anadolu liseleri başarı oranı yüzde 96. Dördüncü sırada Özel Fen Liseleri

5. HABER

ÖSYM Başkanı Yarımağan: "Puanlarını hesaplayamadığımız 27 bin kişi var. sizlerin 0 çektiği kişiler. Bu sayı geçen yıl 50 bin dolayındaydı. Yarı yarıya azalma var. Bilgisayarla kopya çektiği tespit edilen 500 kişi var. Bu yılın en kötü tarafı kopya sayısının artmış olması. Kopya çekenler otomatik olarak yakalanabiliyor."

6. HABER

Sınavda en başarılı olanlar askeri liseler, en başarısız endüstri meslek liseleri. Sözelde en başarılı liselerimiz Aydın, Kırşehir, Denizli, Osmaniye. Eşit ağırlıkta ise, Denizli, Aydın, Uşak. Bütün başarılı illerimiz Orta Anadolu ve Ege’de toplanıyor. Bu sınavda en başarılı adaylar yüzlerce.

7. HABER

"Sonuçları yerleştirme puanına göre vermiyoruz. Biz sınav başarısına göre vermek istiyoruz. Sadece birincileri vereceğiz. 9 tane birinci çıkması lazım. Bu yıl 10 tane birinci çıktı. En başarılı on adayı açıklıyorum. Sayısal Ağırlık-1 puanına göre en başarılı aday Ankara’dan Hüseyin Yıldız."

8. HABER

"Sözel Ağırlıklı ve Eşit Ağırlıklı’da birinciliği alan 3 aday var. Ankara’dan Abdurrahman Yılmaz, Çanakkale’den Server Çimen ve İstanbul’dan Okan Çalışkan."

9. HABER

"Sözel Ağırlıklı ve Eşit Ağırlıklı’da birinciliği alan 3 aday var. Ankara’dan Abdurrahman Yılmaz, Çanakkale’den Server Çimen, İstanbul’dan Okan Çalışkan. Bu öğrenciler Fen bilimleri dalındalar. Sayısal Ağırlık -2 ’de İzmir’den Onur T. Eşit Ağırlık 2’den İskenderun’dan Eren Karaaslan oldu"

10. HABER

Birinci çıkarma açısından Galatasaray Lisesi 3 birinci çıkararak birinci oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious